শিশুৰ উচ্চতা বঢ়াবলৈ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভূক্ত কৰক এইসমূহ খাদ্য

শিশুৰ উচ্চতা বঢ়াবলৈ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভূক্ত কৰক এইসমূহ খাদ্য

ডিজিটেল ডেস্ক: বলীউডৰ অভিনেত্ৰী ঐশ্বৰ্য ৰায় তেওঁৰ কন্যা আৰাধ্যাৰ বাবে বিভিন্ন সময়ত  চৰ্চাৰ শীৰ্ষত থাকে। 'মিছ ৱৰ্ল্ড' ঐশ্বৰ্য য'লৈকে যায়, আৰাধ্যাক তেওঁৰ লগতে দেখা যায়। আৰাধ্যাৰ আন দিশসমূহৰ বিষয়ে অনুৰাগীসকল সম্পূৰ্ণৰূপে অৱগত নহ'লেও তেওঁৰ উচ্চতাৰ বিষয়ে সকলো জ্ঞাত। প্ৰতিগৰাকী অভিভাৱকেই হয়তো তেওঁলোকৰ সন্তান আৰাধ্যাৰ দৰে ওখ হোৱাটো বিচাৰে। উচ্চতা বৃদ্ধিৰ বাবে অভিভাৱকসকলে  সন্তানৰ খাদ্য তালিকাত কেতবোৰ বিশেষ খাদ্য অন্তৰ্ভূক্ত কৰাটো খুবেই জৰুৰী।উচ্চতা বৃদ্ধি হ'বলৈ তেওঁলোকৰ খাদ্য তালিকাত কি কি খাদ্য থাকিব লাগে, আজি সেই বিষয়ে জানো আহক- 

এই বস্তুবোৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক 

শিশুৰ আহাৰত সম্পূৰ্ণ শস্য, বীন, মাহজাতীয় শস্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব। ইয়াৰ বাহিৰেও, আপুনি শিশুসকলক ওটচ, মচুৰ দাইল খুৱাব পাৰে।

সেউজীয়া পাচলি 

সেউজীয়া পাচলিত পোৱা পুষ্টিবোৰে শিশুৰ উচ্চতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। আপুনি তেওঁলোকক ব্ৰকলি, মটৰ, ভেণ্ডিৰ দৰে পাচলি খাবলৈ বাধ্য কৰিব পাৰে।

দুগ্ধজাত সামগ্ৰী 

গাখীৰ, দৈ, চীজ, চীজআদিৰ দৰে খাদ্যই শিশুসকলক পুষ্টি প্ৰদান কৰাত যথেষ্ট সহায় কৰে। উচ্চতা বৃদ্ধিৰ বাবে শিশুৱে দুগ্ধজাত সামগ্ৰীৰ সৈতে নিয়মীয়া ব্যায়াম কৰাটোও খুব জৰুৰী। 

কল

কলত থকা পুষ্টিয়েও উচ্চতা বৃদ্ধিত সহায় কৰে। সেয়েহে, তেওঁলোকক সদায় কল খুওৱাৰ অভ্যাস কৰিব লাগে।

ছ’য়াবিন 

আঁহ, প্ৰ'টিন, ভিটামিনসমৃদ্ধ ছ’য়াবিনো আপোনাক শিশুৰ আহাৰৰ অংশ কৰিব পাৰে। ইয়াত পোৱা পুষ্টিবোৰে শিশুটোৰ উচ্চতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।ইয়াৰ বাবে আপুনি ছ’য়া টুকুৰা, ছ’য়া ময়দা, টফু, ছ’য়া গাখীৰ শিশুক খুৱাব পাৰে। 

শিশুৰ উচ্চতা বঢ়াবলৈ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভূক্ত কৰক এইসমূহ খাদ্য
চকুৰ সুস্বাস্থ্যৰ বাবে আজিয়েই খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক এইসমূহ খাদ্য

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in