বাংলাদেশত পুনৰ বিৰোধীয়ে ঘোষণা কৰিলে অৱৰোধ কাৰ্যসূচী

বাংলাদেশত পুনৰ বিৰোধীয়ে ঘোষণা কৰিলে অৱৰোধ কাৰ্যসূচী

ডিজিটেল সংবাদ, ঢাকাঃ বাংলাদেশত চলি থকা ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰ মাজতে বাংলাদেশ নেচনেলিষ্ট পাৰ্টিয়ে (বি এন পি) ১২ আৰু ১৩ নৱেম্বৰত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া ৪৮ ঘণ্টীয়া অৱৰোধ ঘোষণা কৰিছে। ইয়াৰ পূৰ্বেও ৩১ অক্টোবৰৰ পৰা ২ নৱেম্বৰলৈ দেশখনত অৱৰোধ কাৰ্যসূচী ৰূপায়ন কৰা হৈছিল।

বি এন পিৰ দাবীসমূহৰ ভিতৰত আছে চৰকাৰৰ পদত্যাগ, পক্ষপাতহীন চৰকাৰ স্থাপন, আৰু বন্দীসকলক মুক্তি দিয়া, বিশেষকৈ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী খালেদা জিয়াক। অৱৰোধ কাৰ্যসূচী দেওবাৰে পুৱা ৬ বজাত আৰম্ভ হ'ব আৰু মঙলবাৰে পুৱা ৬ বজাত সমাপ্ত হ'ব।

২৮ অক্টোবৰৰ পৰা বি এন পি আৰু ইয়াৰ মিত্ৰশক্তিৰ সমৰ্থকসকলে আৰম্ভ কৰা অৱৰোধৰ আহ্বান জনোৱা হৈছে। শান্তিপূৰ্ণ সমদলৰ ছদ্মবেশত সংঘটিত এই ঘটনাবোৰৰ ফলত আইন প্ৰৱৰ্তনকাৰী, সাংবাদিকৰ ওপৰত আক্ৰমণ, চিকিৎসালয়ৰ ক্ষতি আৰু অসংখ্য বাহন ধ্বংস হৈছে। দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে, এনে ঘটনাৰ ফলত এজন আৰক্ষীয়ে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল, আৰু আক্ৰমণত আহত এজন সাংবাদিকে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল।

এই অৱৰোধ কাৰ্যসূচীসমূহত সংঘটিত হোৱা হিসাংত্মক ঘটনাৰ ফলত ইতিমধ্যে প্ৰত্যাহ্বানপূৰ্ণ গোলকীয় পৰিস্থিতিৰ সময়ত অৰ্থনীতিৰ যথেষ্ট ক্ষতি হৈছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আইচিটি পৰিক্ৰমা উপদেষ্টা চাজিব ৱাজেদ জয়ে তীব্ৰ অৰ্থনৈতিক প্ৰতিক্ৰিয়াৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি কয় যে, ২৮ অক্টোবৰৰ পৰা ৬ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত অৱৰোধ আৰু বন্ধৰ সময়ছোৱাত বাংলাদেশৰ ৩.৫ বিলিয়ন ডলাৰৰ অধিক লোকচান হৈছে, যিটো বি এন পি, জামাত আৰু তেওঁলোকৰ মিত্ৰশক্তিয়ে আয়োজন কৰিছিল। পৰিবহণ খণ্ডৰ অংশীদাৰসকলে বি এন পিৰ কাৰ্যসূচীৰ ৬ দিনত ২১.৪ কোটি টকাৰ লোকচানৰ প্ৰতিবেদন দিছিল। অৰ্থনীতিবিদসকলে অনুমান কৰে যে হৰতাল বা বন্ধৰ প্ৰতিটো দিনৰ বাবে অৰ্থনীতিত ৬.৬৮০ কোটি টকা ব্যয় হয়।

বাংলাদেশে অৱৰোধৰ চতুৰ্থ পৰ্যায়ৰ বাবে সাজু হোৱাৰ লগে লগে, দেশখনত ৰাজনৈতিক স্থিৰতা আৰু অৰ্থনৈতিক কল্যাণৰ ওপৰত অব্যাহত প্ৰভাৱৰ ওপৰত উদ্বেগ বৃদ্ধি পাইছে।

বাংলাদেশত পুনৰ বিৰোধীয়ে ঘোষণা কৰিলে অৱৰোধ কাৰ্যসূচী
বিপদ মুক্ত জুবিনঃ প্ৰয়োজন জিৰণিৰ...

Related Stories

No stories found.
X
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in