এন এছ চি এন ৰিফামেছনৰ আকাটো গোট -এ এন এন পি জিৰ অংশ হিচাপে ঘোষণা

পুনৰ এবছৰৰ বাবে একপক্ষীয় যুদ্ধবিৰতি ঘোষণা
এন এছ চি এন  ৰিফামেছনৰ আকাটো গোট -এ এন এন পি জিৰ অংশ হিচাপে ঘোষণা

ডিজিটেল সংবাদ, ৱাখা : নাগালেণ্ডৰ বিদ্ৰোহী সংগঠন এন এছ চি এন ৰিফামেছনৰ গোটৰ আকাটো চোফী নেতৃত্বাধীন এন এছ চি এনৰ জি পি আৰ এনে বৃহস্পতিবাৰে ডিমাপুৰত এক সংবামেলত ঘোষণা কৰে যে তেওঁলোক এতিয়া নাগালেণ্ড ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজনৈতিক গোট অৰ্থাৎ WC/NNPGs সমিতিৰ অংশ হৈ আছে । আৰু পুনৰ ভাৰত চৰকাৰৰ সৈতে একপক্ষীয় যুদ্ধবিৰতি ঘোষণা কৰিছে ।

বৃহস্পতিবাৰে ডিমাপুৰৰ হোইটো গাঁৱত গোটটোৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰাৰ পিছত সংবাদ মাধ্যমক সম্বোধন কৰি এন এছ চি এন (আকাটো) কিলনছাৰ এ ভি চোফীয়ে কয় যে যদিও আমি এন এছ চি এনৰ এটা বেলেগ সত্তা কিন্তু আমি নাগা নেচনেল পলিটিকেল গ্ৰুপৰ অংশ। তেওঁ কয় যে এন এছ চি এন ৰিফামেছনত বিভাজিত হোৱা পূৰ্বে তেওঁলোক যুদ্ধবিৰতিৰ অংশ আছিল আৰু কেন্দ্ৰীয় গৃহ পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে বান্ধি দিয়া যুদ্ধবিৰতিৰ নিয়ম মানি চলিছিল আহিছে । তেওঁলোকে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ প্ৰতি সদিচ্ছা প্ৰকাশ কৰি এবছৰ বাবে একপক্ষীয় যুদ্ধ বিৰতিৰ কথা ঘোষণা কৰে ।

উল্লেখযোগ্য যে ২০২১ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত আকাটোৱে গোটে তেতিয়াৰ এন এছ চি ৰিফামেছনৰ উপ-সভাপতি হৈ সুকীয়া গোট গঠন কৰিছিল। চামিলকৰণ ক্ষেত্ৰত অৱশ্যে আনুষ্ঠানিকভাৱে কোনো বৰ্তমান চুক্তি স্বাক্ষৰ হোৱা নাই আৰু বিষয়টো চলি আছে বুলিও তেওঁ কয়। তেওঁ কয় যে যিহেতু তেওঁলোকে শেহতীয়াকৈ এন এন পি জিৰ সৈতে চুক্তিত উপনীত হৈছে । সেয়েহে তেওঁলোকে আজি সংবাদ মাধ্যম আগত এই ঘোষণা কৰিছে

বৰ্তমান ভাৰত চৰকাৰৰ সৈতে যুদ্ধবিৰতি চুক্তি হোৱা নাই যদিও গোটটোৰ সামূহিক নেতৃত্বই কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বিষয়াসকলক সাক্ষাৎ কৰিব বাবে বিষয়টো অতি শীঘ্ৰে সমাধান হ’ব বুলি উল্লেখ কৰি তেওঁ কয় যে এতিয়ালৈকে সকলো ইতিবাচক হৈ পৰিছে।

এন পি অ’ৰ ফ্ৰন্টিয়াৰ নাগালেণ্ডৰ দাবীৰ সন্দৰ্ভত ৰিফামেছন গোটেৰ নেতা চোফীয়ে কয় যে ফ্ৰন্টিয়াৰ নাগালেণ্ডৰ গঠন কেৱল ভাৰত চৰকাৰেহে সিদ্ধান্ত ল’ব পাৰে। তেওঁ কয় যে এজন অৰুণাচল, ম্যানমাৰ, অসম বা মণিপুৰৰ যৰেই নগা নহওক কিয় তেওঁ নগাই হ’ব। চোফীয়ে লগতে স্পষ্ট কৰি দিয়ে যে আগন্তুক নাগালেণ্ড বিধানসভা নিৰ্বাচনত গোটটোৰ কোনোৱেই জড়িত নহ’ব।

নিৰ্বাচনৰ সৈতে এন এছ চি এনৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই । তেওঁ উল্লেখ কৰে যে ম্যানমাৰ, অৰুণাচল প্ৰদেশ, অসম আৰু মণিপুৰৰ নগাসকলে নগা নায্যতাৰ বাবে যুঁজি আছিল। নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে এই সমস্যা সমাধান হ’ব বুলি আশাবাদী। তেওঁ কয় যে চৰকাৰৰ স্থিতিও ওপৰত ভিত্তি কৰি তেওঁলোকৰ এই সিদ্ধান্ত গঢ় লৈ উঠিছে।

Related Stories

No stories found.
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in