এন এছ চি এন (আই এম)ৰ নেতা থুইংগালেং মুইভাৰ ঘনিষ্ঠলৈ ইডিৰ চমন

এন এছ চি এন (আই এম)ৰ নেতা থুইংগালেং মুইভাৰ ঘনিষ্ঠলৈ  ইডিৰ  চমন

ডিজিটেল সংবাদ, ৱাখা : বিদ্ৰোহী পূজিলৈ ধন সৰবৰাহ গোচৰত অভিযুক্ত এন এছ চি এন (আই এম)ৰ শীৰ্ষ নেতা থুইংগালেং মুইভাৰ ঘনিষ্ঠ সহায়কক এনফ'ৰ্ছমেন্ট ডাইৰেক্ট'ৰেট অৰ্থাৎ বলবৎকাৰী সঞ্চালকালয়ে তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগনামা দাখিল কৰাৰ পিছতে নাগালেণ্ডৰ পিএমএলএৰ বিশেষ আদালতৰ সন্মুখত হাজিৰ হ’বলৈ জাননী জাৰি কৰিছে ।

ন্যায়ালয়ে চাৰ্জ শ্বীট নাম উল্লেখ কৰা অভিযুক্তসকলৰ ভিতৰত আছে এন এছ চি এন (আই এম)ৰ স্বয়ং কৰ্ণেল তথা কোষাধ্যক্ষ ৰায়লুং নছাৰাংবে ওৰফে পেলা ন্সা জেমে আৰু তেওঁৰ পত্নী ৰুথ চাৱাং । ডিমাপুৰৰ জিলা ধন সৰবৰাহৰ প্ৰতিৰোধ আইন (পিএমএলএ) আদালতৰ ন্যায়াধীশে শেহতীয়াকৈ তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে ইডিয়ে দাখিল কৰা অভিযোগৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি অভিযুক্তসকলক আদালতৰ সন্মুখত হাজিৰ হ’বলৈ জাননী জাৰি কৰিছে ।

উল্লেখযোগ্য যে ২০২০ চনৰ জুলাই মাহত ৰাষ্ট্ৰীয় তদন্ত সংস্থাই তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে পঞ্জীয়ন কৰা এফআইআৰ অধ্যয়ন কৰি ইডিয়ে দাখিল কৰিছিল ধন সৰবৰাহৰ গোচৰ । এনআইএৰ চাৰ্জ শ্বীটত অভিযোগ কৰা হৈছিল যে এনএছচিএন (আইএম)ৰ উগ্ৰপন্থী দলটোৱে মণিপুৰ আৰু নাগালেণ্ডত সু-সংগঠিতভাৱে ধন দাবীৰ ৰেকেট চলাইছিল আৰু চৰকাৰী ধন বিদ্ৰোহী সংগঠনলৈ সৰবৰাহ কৰিছিল।

এন এছ চি এনে (আই এম) মণিপুৰত পথ নিৰ্মাণ প্ৰকল্প গ্ৰহণ কৰা নিৰ্মাণ কোম্পানীসমূহক ভয় দেখুৱাই অবৈধ কৰ (ধন দাবী) হিচাপে বিপুল পৰিমাণৰ ধন সংগ্ৰহ কৰিছিল । ইডিয়ে তদন্তত লাভ কৰিছিল যে মণিপুৰৰ চাৰিখন জিলা — টামেংলং, সেনাপতি, উখৰুল আৰু চাণ্ডেলৰ গোটটোৰ এন এছ চি এনৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়াসকল আৰু জিলা প্ৰতিনিধিয়ে বিভিন্ন অৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা ধনৰ সবিশেষৰ সৈতে দাবী কৰা ধনখিনি ৰায়লুঙক জমা দিছিল।

সামূহিক নেতৃত্বৰ নিৰ্দেশ অনুসৰি ধন দাবীৰ ধনৰ মূল অংশ সংগঠনৰ কামত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল আৰু ইয়াৰ কিছু অংশ তেওঁৰ পত্নী ৰুথ চাৱাঙৰ নামত ৰখা বেংক একাউণ্টত জমা কৰা হৈছিল । ইডিয়ে দাবী কৰামতে অপৰাধৰ পৰা পোৱা ধন লুকুৱাই ৰাখিবলৈ একাউণ্টত জমা হোৱা নগদ ধন মিউচুৱেল ফাণ্ড আৰু বীমা কৰিছিল চাৱাং ওৰফে ৰুথ জেলিয়াঙৰ নামত ।

Related Stories

No stories found.
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in