আযোধ্যা ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যদি এই বিষয়ে জানি লওঁক

আযোধ্যা ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যদি এই বিষয়ে জানি লওঁক

ডিজিটেল ডেস্ক: আগন্তুক ২২ জানুৱাৰীত ৰাম মন্দিৰৰ প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা কৰা হ'ব।এই উপলক্ষে ৰাম নগৰী আযোধ্যাত চৌদিশে বিৰাজ কৰিছে এক উৎসৱমূখৰ পৰিৱেশ। ভক্তক আদৰিবলৈ সাজু হৈছে সমগ্ৰ আযোধ্যাবাসী। উক্ত দিনটোৰ কাৰ্যসূচীসমূহ সফলভাৱে চলাই নিবলৈ তথা ভক্তসকলক আদৰাৰ প্ৰস্তুতি এতিয়া তুংগত উঠিছে।

২২ জানুৱাৰীত ৰাম মন্দিৰৰ প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা কাৰ্যসূচী অথবা ইয়াৰ পাছতো দেশ-বিদেশৰ অগনন ভক্তই এতিয়া পৰিয়াল তথা বন্ধু-বান্ধৱৰ সৈতে আযোধ্যা ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনাত ব্যস্ত হৈ পৰিছে।যাতায়াতৰ বাবে এবাৰ হ'লেও তেওঁলোকৰ মনত প্ৰশ্নৰ উদয় হৈছে। আপুনি আযোধ্যালৈ  বাছ, ৰে’ল বা বিমানৰেও যাব পাৰে। হয়, আযোধ্যালৈ আপুনি কিদৰে ৰে’ল, বাছ বা বিমানৰে যাত্ৰা কৰিব পাৰে, আজি জানি লওঁক-

ৰে'ল যাত্ৰা

আযোধ্যাৰ এক অন্যতম পৰিচয় বহন কৰে আযোধ্যা জংচনে।এই জংচনটো ভাৰতৰ মুখ্য চহৰসমূহৰ সৈতে খুব ভালদৰে সংযুক্ত হৈ আছে। লক্ষ্ণৌ, দিল্লী, এলাহাবাদ, বাৰাণসী আৰু গোৰখপুৰৰ পৰা আযোধ্যালৈ পোনপটীয়া ৰে’ল চলাচল কৰে। যি হৈছে আযোধ্যালৈ যাবলৈ আৰামদায়ক আৰু বাজেট-অনুকূল উপায়। আন ঠাইৰ পৰা ভ্ৰমণ কৰা সকলৰ বাবেও সংযোগী ৰে’ল সহজে উপলব্ধ।

দিল্লীৰ পৰা অযোধ্যালৈঃ কেইবাখনো ৰে'লে এই দুখন মুখ্য চহৰক সংযোগ কৰে, যাত্ৰাৰ সময় ৭ৰ পৰা ১৪ ঘণ্টা। কিছুমান জনপ্ৰিয় বিকল্পৰ ভিতৰত আছে:

বন্দে ভাৰত এক্সপ্ৰেছ (আনন্দ বিহাৰ টাৰ্মিনেল - অযোধ্যা কেণ্ট) (দ্ৰুততম, ৭ ঘণ্টাৰ ভিতৰত) 

কাইফিয়াত এক্সপ্ৰেছ (ৰাতিটোৰ ভিতৰত, আৰামদায়ক স্লিপাৰ বাৰ্থ)

ফাৰাকা এক্সপ্ৰেছ (দিল্লী জংচন (ডিএলআই)ক আযোধ্যা জংচন (এৱাই)ৰ সৈতে সংযোগ কৰে, দেওবাৰে, মঙলবাৰে, বৃহস্পতিবাৰে আৰু শুক্ৰবাৰে এই ৰে'ল চলে)।

লক্ষ্ণৌৰ পৰা আযোধ্যালৈঃ এই যাত্ৰাত প্ৰায় ৩-৪ ঘণ্টা সময় লাগে। অধিকাংশ ৰে'লেই এই পথটোৰে চলে। যাৰ ফলত ভ্ৰমণ সুবিধাজনক হয়।

বাৰাণসীৰ পৰা আযোধ্যালৈঃ ৰাতিটোৰ ভিতৰতে কেইবাখনো ৰে'লে এই পবিত্ৰ চহৰসমূহক সংযোগ কৰে, যাত্ৰাৰ সময় প্ৰায় ৮-১০ ঘণ্টা।ইয়াৰ কেতবোৰ জনপ্ৰিয় বিকল্পৰ ভিতৰত আছে:

জম্মু তাৱী এক্সপ্ৰেছ (৩.৫ ঘণ্টাত বাৰাণসীক আযোধ্যাৰ সৈতে সংযোগ কৰে।)

গংগা সতলজ এক্সপ্ৰেছ (৪.৫ ঘণ্টাৰ ভিতৰত দুয়োখন চহৰক সংযোগ কৰে।)

দুন এক্সপ্ৰেছ (বাৰাণসী জংচন ৰে'ল ষ্টেচনক আযোধ্যা জংচনৰ সৈতে ৩ ঘণ্টা ২১ মিনিটত সংযোগ কৰে।)

আহমেদাবাদ সাবৰমতী এক্সপ্ৰেছ (৩.৫ ঘণ্টাৰ ভিতৰত আযোধ্যাৰ সৈতে বাৰাণসীত যোগদান কৰে, আৰু দেওবাৰে, মঙলবাৰে, বৃহস্পতিবাৰে আৰু শুক্ৰবাৰে এই ৰে'ল চলে)।

অন্যান্য চহৰসমূহ: পোনপটীয়া ৰে'লসমূহে অযোধ্যাক এলাহাবাদ, কানপুৰ, পাটনা আৰু গোৰখপুৰৰ দৰে অন্যান্য মুখ্য চহৰৰ সৈতে সংযোগ কৰে। আপুনি আইআৰচিটিচি (ভাৰতীয় ৰে'লৱে কেটাৰিং আৰু পৰ্যটন নিগম)ৰ দৰে ৰে'ল বুকিং ৱেবছাইটত নিৰ্দিষ্ট ৰে'লৰ সময় আৰু উপলব্ধতা বিচাৰি পাব পাৰে।

বাছ যাত্ৰা

উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যিক পথ পৰিবহণ নিগম (ইউপিএছআৰটিচি)ৰ বাছবোৰ অযোধ্যা আৰু চুবুৰীয়া চহৰ যেনে লক্ষ্ণৌ, ফৈজাবাদ আৰু গোৰখপুৰৰ মাজত নিয়মীয়াকৈ চলাচল কৰে। এই বাছবোৰে এক নিদ্দিৰ্ষ্ট ব্যয় সাপেক্ষ বিকল্প প্ৰদান কৰে, বিশেষকৈ কম দূৰত্বৰ বাবে। ব্যক্তিগত বাছ অপাৰেটৰসকলেও বিভিন্ন পথৰে যাত্ৰীসকলৰ বাবে অতিৰিক্ত বিকল্প ভ্ৰমণৰ সোৱাদ দিয়ে। 

বিমান যাত্ৰা

আযোধ্যাৰ বিমানবন্দৰটোক বিকশিত কৰা হৈছে। লক্ষ্ণৌৰ চৌধুৰী চৰণ সিং আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰে প্ৰাথমিক বিমান প্ৰৱেশদ্বাৰ হিচাপে কাম কৰে। মুখ্য বিমান সেৱাবোৰে ঘৰুৱা আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সংযোগ আগবঢ়ায়। যাৰ ফলত অধিক দূৰৰ পৰা অহা লোকসকলৰ বাবে ই এক সুবিধাজনক বিকল্প হৈ পৰে। যাত্ৰীসকলক অযোধ্যালৈ পৰিবহন কৰিবলৈ বিমানবন্দৰত টেক্সি আৰু বাছ সহজে উপলব্ধ থাকে। 

আনহাতে, আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ভ্ৰমণকাৰীসকলে নতুন দিল্লীৰ ইন্দিৰা গান্ধী আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ বা মুম্বাইৰ ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰলৈ উৰা মাৰিব পাৰে আৰু তাৰ পিছত অযোধ্যা পাবলৈ ঘৰুৱা বিমান বা ৰে'লৰ সৈতে সংযোগ কৰিব পাৰে। কেইবাটাও বিদেশী বিমান সেৱাই লক্ষ্ণৌলৈ পোনপটীয়া সংযোগ আগবঢ়ায়, যাত্ৰা প্ৰক্ৰিয়াটো অধিক সুশৃংখল কৰে।

আযোধ্যা ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যদি এই বিষয়ে জানি লওঁক
শ্ৰীৰামৰ প্ৰতি কেৱল ভাৰতীয়ৰেই নহয়, বিশ্ববাসীৰো আছে একেই শ্ৰদ্ধা-ভক্তি !

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in