আপুনিও দৰ্শন কৰি আহক এই ‘বিশেষ’ মন্দিৰ, য’ত প্ৰকৃতিয়ে কৰে শিৱ লিংগৰ অভিষেক

আপুনিও দৰ্শন কৰি আহক এই ‘বিশেষ’ মন্দিৰ, য’ত প্ৰকৃতিয়ে কৰে শিৱ লিংগৰ অভিষেক

ডিজিটেল ডেস্ক: আমাৰ দেশত ভগৱান শিৱক আৰাধনা কৰিবৰ বাবে বহু মন্দিৰ আছে।কিন্তু এই সকলোবোৰতকৈ একেবাৰে পৃথক গুজৰাটস্থিত এটা শিৱ মন্দিৰ। এই মন্দিৰটো দিনত ২ বাৰ অদৃশ্য হৈ পৰে। এই মন্দিৰৰ বিশেষত্ব এয়ে যে, মন্দিৰটো সাগৰৰ মাজত অৱস্থিত আৰু সাগৰৰ পানীয়েই মন্দিৰৰ অভিষেক কৰে।

হয়, গুজৰাটৰ বদোদৰাত অৱস্থিত এই মন্দিৰটো স্তম্ভেশ্বৰ মহাদেৱ মন্দিৰ। স্তম্ভেশ্বৰ মহাদেৱ মন্দিৰ গুজৰাটৰ ভাৰুচ জিলাৰ সাগৰৰ পাৰত স্থাপিত।এই মন্দিৰটো ২০০ বছৰৰ আগতে আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল।মন্দিৰটো দিনত ২ বাৰ অদৃশ্য হৈ পৰে।প্ৰকৃততে, ইয়াৰ আঁৰত কোনো অলৌকিক ঘটনা নাই। মন্দিৰটো সাগৰৰ ওচৰত থকা বাবে সাগৰৰ ঢৌত দিনটোত দুবাৰ মন্দিৰটো নেদেখা হৈ যায়। ঢৌৰ জোৱাৰ কমি যোৱাৰ পিছত ভক্তই মন্দিৰটো দৰ্শন কৰিবলৈ সক্ষম হয়। এই প্ৰাকৃতিক ঘটনা বহু শতাব্দী ধৰি চলি আহিছে।সাগৰৰ ঢৌবোৰে মন্দিৰত মহাদেৱৰ শিৱ লিংগৰ জল অভিষেক কৰে। এই ঘটনাটো প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা আৰু সন্ধিয়া সংঘটিত হয়।এই ঘটনাৰে সাক্ষী হব'লৈকে দৈনিক লাখ লাখ ভক্তই মন্দিৰত ভিৰ কৰে।

এই মন্দিৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত তথ্য স্কন্দা পুৰাণত উল্লেখ আছে।কোৱা হয় যে, তৰাকাসুৰে ভগৱান শিৱৰ বাবে কঠোৰ তপস্যা কৰিছিল। এই তপস্যাত শিৱ সন্তুষ্ট হৈ অসুৰক আকাংক্ষিত আশীৰ্বাদ বিচাৰিবলৈ কৈছিল। অসুৰে দাবী কৰিছিল যে, কেৱল ভগৱান শিৱৰ ৬ দিনীয়া পুত্ৰইহে তেওঁক হত্যা কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব লাগে। ভোলেনাথে তেওঁক এটা আশীৰ্বাদ দিছিল। বৰদান পোৱাৰ লগে লগে তৰাকাসুৰে সকলো ঠাইতে সন্ত্ৰাস বিয়পাবলৈ ধৰাত দেৱ-দেৱীৰ পৰা ঋষিলৈকে, সকলো অতিষ্ঠ হৈ পৰিছিল। তৰাকাসুৰৰ এনে কৰ্ম-কাণ্ডত অতিষ্ঠ হৈ তেওঁলোকৰ দ্বিধাৰ বিষয়ে ক'বলৈ সকলো দেৱতা আৰু ঋষি মহাদেৱৰ ওচৰ পালেগৈ।ইয়াৰ পিছত মাত্ৰ ৬ দিন বয়সত কাৰ্তিকেয়ে তৰাকাসুৰক হত্যা কৰে। কিন্তু যেতিয়া কাৰ্তিকেয়ই জানিব পাৰিলে যে তৰাকাসুৰ ভোলেনাথৰ ভক্ত আছিল, তেতিয়া তেওঁ যথেষ্ট হতাশ হৈছিল। ভগৱান বিষ্ণুৱে কাৰ্তিকেয়ক এই পাপৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ৰাক্ষসৰ কসাইখানাত শিৱলয়া নিৰ্মাণ কৰিবলৈ কৈছিল। ইয়াৰ পিছত, সকলো দেৱতাই একেলগে মহিসাগৰ সংগম তীৰ্থত বিশ্বানন্দক স্তম্ভ স্থাপন কৰে, যাক সম্প্ৰতি স্তম্ভেশ্বৰ তীৰ্থ বুলি জনা যায়।

আপুনিও দৰ্শন কৰি আহক এই ‘বিশেষ’ মন্দিৰ, য’ত প্ৰকৃতিয়ে কৰে শিৱ লিংগৰ অভিষেক
পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওখ শিৱ মন্দিৰটো ক’ত আছে জানেনে ?

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in