শ্ৰীৰামৰ ভক্তক আদৰিবলৈ সাজু হৈ উঠিছে সমগ্ৰ আযোধ্যা

শ্ৰীৰামৰ ভক্তক আদৰিবলৈ সাজু হৈ উঠিছে সমগ্ৰ আযোধ্যা

ডিজিটেল ডেস্ক: ২২ জানুৱাৰীত অযোধ্যাৰ নৱনিৰ্মিত ৰাম মন্দিৰৰ প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠাৰ প্ৰস্তুতি প্ৰায় সম্পূৰ্ণ হৈ উঠিছে। এতিয়া উৎসৱমূখৰ হৈ পৰিছে সমগ্ৰ আযোধ্যা।ইফালে, শ্ৰীৰাম জন্মভূমি তীৰ্থ ক্ষেত্ৰ ন্যাসে অযোধ্যা ৰাম মন্দিৰৰ বিশেষত্বসমূহ শেহতীয়াকৈ ৰাজহুৱা কৰিছে।সেইসমূহ তলত উল্লেখ কৰা হৈছে-

১. মন্দিৰটো পৰম্পৰাগত নাগৰ শৈলীত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

২. মন্দিৰৰ দৈৰ্ঘ্য (পূবৰ পৰা পশ্চিমলৈ) হ'ব ৩৮০ ফুট, প্ৰস্থ ২৫০ ফুট আৰু উচ্চতা ১৬১ ফুট।

৩. মন্দিৰটোত তিনি মহলীয়া হ’ব। প্ৰতিটো মহলাৰ উচ্চতা হ'ব ২০ ফুট। মন্দিৰটোত মুঠ ৩৯২ টা স্তম্ভ আৰু ৪৪ খন দুৱাৰ থাকিব।

৪. মুখ্য গৰ্ভগৃহত, ভগৱান শ্ৰী ৰামৰ (শ্ৰী ৰামলালা চৰকাৰৰ বিগ্ৰাহা) এটা শিশু ৰূপ থাকিব, আৰু শ্ৰী ৰাম দৰবাৰ প্ৰথম মহলাত থাকিব।

৫. মন্দিৰত ৫ খন মণ্ডপ থাকিব। সেয়া হৈছে নৃতা মণ্ডপ, ৰং মণ্ডপ, সভা মণ্ডপ, প্ৰৰ্থনা মণ্ডপ আৰু কীৰ্তন মণ্ডপ।

৬. দেৱ-দেৱীৰ মূৰ্তিবোৰ স্তম্ভ আৰু দেৱালত খোদিত কৰা হৈছে।

৭. মন্দিৰত প্ৰৱেশ পূব দিশৰ পৰা ৩২ খোজ কাঢ়ি সিংদ্বাৰৰ পৰা কৰিব লাগিব।

৮. প্ৰতিবন্ধী আৰু বৃদ্ধসকলৰ বাবে মন্দিৰত ৰেম্প আৰু লিফ্টৰ ব্যৱস্থা কৰা হ'ব।

৯. মন্দিৰৰ চাৰিওফালে এখন আয়তাকাৰ দেৱাল থাকিব। চাৰিওদিশত ইয়াৰ মুঠ দৈৰ্ঘ্য হ'ব ৭৩২ মিটাৰ আৰু প্ৰস্থ হ'ব ১৪ ফুট।

১০. সূৰ্যদেৱ, মাতৃ ভাগৱতী, গণপতি আৰু ভগৱান শিৱক উৎসৰ্গিত চাৰিটা মন্দিৰ পাৰ্কোটাৰ চাৰিকোণত নিৰ্মাণ কৰা হ'ব। উত্তৰ বাহুত মা অন্নপূৰ্ণা আৰু দক্ষিণ বাহুত হনুমানজীৰ এটা মন্দিৰ থাকিব।

১১. মন্দিৰৰ সমীপত পৌৰাণিক যুগৰ সীতাকুপ থাকিব।

১২. মন্দিৰ চৌহদত প্ৰস্তাৱিত অন্যান্য মন্দিৰসমূহ - মহৰ্ষি বাল্মীকি, মহৰ্ষি বশিষ্ঠ, মহৰ্ষি বিশ্বমিত্ৰা, মহৰ্ষি আগষ্ট্য, নিশাদ্ৰাজ, মাতা শবৰী আৰু ঋষিপতনী দেৱী অহিলিয়াক উৎসৰ্গা কৰা হ'ব।

১৩. দক্ষিণ-পশ্চিম অংশৰ নৱৰত্ন কুবেৰ তিলাত ভগৱান শিৱৰ প্ৰাচীন মন্দিৰটো পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে আৰু তাত জাটায়ুৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰা হৈছে।

১৪. মন্দিৰত লো ব্যৱহাৰ কৰা নহ'ব। 

১৫. মন্দিৰৰ তলত ১৪ মিটাৰ ডাঠ ৰোলাৰ কম্প্যাক্টেড কংক্ৰিট (আৰচিচি) স্থাপন কৰা হৈছে। ইয়াক কৃত্ৰিম শিলৰ ৰূপ দিয়া হৈছে।

১৬. মন্দিৰটোক পৃথিৱীৰ আৰ্দ্ৰতাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ ২১ ফুট ওখ প্লেন্থ গ্ৰেনাইটেৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

১৭. মন্দিৰ চৌহদত নৰ্দমা শোধন প্ৰকল্প, পানী শোধন প্ৰকল্প, অগ্নি নিৰ্বাপনৰ বাবে পানী প্ৰণালী আৰু স্বতন্ত্ৰ বিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ স্বতন্ত্ৰভাৱে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, যাতে বাহ্যিক সম্পদৰ ওপৰত নিম্নতম নিৰ্ভৰশীলতা থাকে।

১৮. ২৫ হাজাৰ লোকৰ ক্ষমতাৰে এটা তীৰ্থযাত্ৰী সুবিধা কেন্দ্ৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, য'ত দৰ্শনাৰ্থীসকলৰ সামগ্ৰী ৰাখিবলৈ এটা লকাৰ আৰু চিকিৎসাৰ সুবিধা থাকিব।

১৯. মন্দিৰ চৌহদত গা ধোৱা, শৌচাগাৰ, বেচিন, খোৱা পানী আদিৰ সুবিধাও থাকিব।

২০. মন্দিৰটো সম্পূৰ্ণৰূপে ভাৰতীয় পৰম্পৰা আৰু থলুৱা প্ৰযুক্তি অনুসৰি নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। পৰিৱেশ-পানী সংৰক্ষণৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিয়া হৈছে। মুঠ ৭০ একৰ এলেকাৰ ভিতৰত ৭০ শতাংশ এলেকা চিৰস্থায়ীভাৱে সেউজীয়া হ'ব।

আনহাতে, শেহতীয়াকৈ শ্ৰীৰাম জন্মভূমি তীৰ্থ ক্ষেত্ৰ ন্যাসৰ সভাপতি চম্পত ৰায়ে সমগ্ৰ মন্দিৰৰ মানচিত্ৰ উপস্থাপন কৰি প্ৰকাশ কৰা মতে, মন্দিৰটো ৭০ একৰ ভূমিৰ উত্তৰ অংশত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ইয়াত এটা তিনিমহলীয়া মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। মন্দিৰৰ তলৰ মহলা সম্পূৰ্ণ হৈছে, প্ৰথম মহলা নিৰ্মাণৰ কাম এতিয়াও চলি আছে।

শ্ৰীৰামৰ ভক্তক আদৰিবলৈ সাজু হৈ উঠিছে সমগ্ৰ আযোধ্যা
চালে চকু ৰোৱা হৈ পৰিছে সমগ্ৰ আযোধ্যা

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in