ভাৰতৰ আটাইতকৈ কঠিন পৰীক্ষাকেইটাৰ বিষয়ে জানেনে?

ভাৰতৰ আটাইতকৈ কঠিন পৰীক্ষাকেইটাৰ বিষয়ে জানেনে?

ডিজিটেল ডেস্ক: পৰীক্ষা আমাৰ শিক্ষাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ।শিক্ষাৰ্থীৰ সামৰ্থ্য পৰীক্ষা কৰাৰ লগতে অনুশাসন, সময় ব্যৱস্থাপনা, কঠোৰ পৰিশ্ৰম তথা ধৈৰ্য্যৰ দৰে মূল দক্ষতা প্ৰস্তুত কৰাত পৰীক্ষাৰ ভূমিকা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় বা বিশ্ববিদ্যালয় এখনত পঢ়িবলৈ আবেদন কৰাই হওঁক বা চাকৰিৰ বাবেই হওঁক, প্ৰাৰ্থী বাছনিৰ বাবে পৰীক্ষা হৈছে মৌলিক চৰ্ত।

বিশ্বৰ আটাইতকৈ কঠিন পৰীক্ষাবোৰত অৱতীৰ্ণ হৈ ভাৰতৰ বহু শিক্ষাৰ্থীয়ে ইতিমধ্যে জীৱন বাটত সফল হৈছে, আদৰ্শ হৈছে হাজাৰ হাজাৰ শিক্ষাৰ্থীৰ।এই পৰীক্ষাৰ কিছুমান বৰ্ণনামূলক আৰু আন কিছুমান একাধিক-বিকল্পযুক্ত।কিন্তু যিকোনো পৰীক্ষাৰ ক্ষেত্ৰতে কৌশলগত অধ্যয়ন তথা পৰিকল্পনা অবিহনে সফল হোৱাটো অতি কঠিন। ভাৰতৰ এনে কিছুমান কঠিন পৰীক্ষাৰ বিষয়ে আজি জানো আহক-

ইউপিএছচি অসামৰিক সেৱা পৰীক্ষা

ভাৰতীয় লোকসেৱা আয়োগ (ইউপিএছচি) পৰীক্ষাক ভাৰতৰ আটাইতকৈ কঠিন পৰীক্ষা হিচাপে গণ্য কৰা হয়। দেশত প্ৰতি বছৰে লাখ লাখ শিক্ষাৰ্থীয়ে ইউপিএছচি পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হয় যদিও খুব কম সংখ্যক শিক্ষাৰ্থীয়েহে সফলতা অৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হয়। এই পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছতহে আই এ এছ, আই পি এছ, আই ই এছ অথবা আই এফ এছ পদবীত বিষয়াসকলক বাছনি কৰা হয়। 

আইআইটি- জেইই

জেইইৰ অৰ্থ হৈছে যুটীয়া প্ৰৱেশ পৰীক্ষা আৰু ই হৈছে সমগ্ৰ দেশৰ বিভিন্ন মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা অভিযান্ত্ৰিক পাঠ্যক্ৰম কৰিব বিচৰা প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে অনুষ্ঠিত এক ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰৱেশ পৰীক্ষা।আইআইটিৰ অৰ্থ হৈছে ভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা প্ৰতিষ্ঠান। এই মহাবিদ্যালয়সমূহ ভাৰতৰ অভিযান্ত্ৰিক অধ্যয়নৰ বাবে আটাইতকৈ সন্মানীয় মহাবিদ্যালয়। জেইই মেইন আৰু জেইই এডভান্সড পৰীক্ষাৰে গঠিত জেইই পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱা প্ৰাৰ্থীসকলে কিছুমান শীৰ্ষ মহাবিদ্যালয় আৰু আইআইটিত নামভৰ্তি কৰিবলৈ যোগ্য হয়।

চাৰ্টাৰ্ড একাউণ্টেণ্ট (চিএ)

আইচিএআই (ইনষ্টিটিউট অফ চাৰ্টাৰ্ড একাউণ্টেণ্টচ ইণ্ডিয়া পৰীক্ষা) ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পেছাদাৰী একাউণ্টিং সংস্থা। ইনষ্টিটিউট অফ চাৰ্টাৰ্ড একাউণ্টেণ্টছ অফ ইণ্ডিয়াৰ দ্বাৰা ভাৰতত কোন পেছাদাৰী অডিটৰ হ'বলৈ যোগ্য সেই বিষয়ে প্ৰমাণপত্ৰ জাৰী কৰাৰ বাবে পৰিচালনা কৰা হয়।

এনইইটি ইউজি

সৰ্বভাৰতীয় প্ৰাক-চিকিৎসা পৰীক্ষা হৈছে ভাৰতৰ চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত প্ৰতিষ্ঠানত স্নাতক চিকিৎসা (এমবিবিএছ), দন্ত (বিডিএছ) আৰু আয়ুষ (বিএএমএছ, বিইউএমএছ, বিএইচএমএছ আদি) পাঠ্যক্ৰম আৰু লগতে বিদেশত প্ৰাথমিক চিকিৎসা অৰ্হতা প্ৰাপ্ত কৰিব বিচৰা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে অনুষ্ঠিত এক সৰ্বভাৰতীয় প্ৰাক-চিকিৎসা প্ৰৱেশ পৰীক্ষা।

ভাৰতৰ আটাইতকৈ কঠিন পৰীক্ষাকেইটাৰ বিষয়ে জানেনে?
Best Winter Fruits to Keep You Healthy: শীতকালত খাদ্যৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলগীয়া ফলসমূহ

এইমছ ইউজি

অল ইণ্ডিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ মেডিকেল চাইন্সেছ বা এইমছে সাধাৰণতে এমবিবিএছ কাৰ্যসূচীৰ বাবে শীৰ্ষ শিক্ষাৰ্থী বাছনি কৰিবলৈ বছৰি ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত নামভৰ্তি প্ৰৱেশ পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰে। এই প্ৰৱেশ পৰীক্ষাটো এইমছ এমবিবিএছ নামেৰে জনপ্ৰিয় আৰু ইয়াক এইমছৰ অধীনত পঞ্জীয়ন কৰা প্ৰতিষ্ঠানসমূহত অনুষ্ঠিত কৰা হয়।


ইঞ্জিনিয়াৰিঙত স্নাতক দক্ষতা পৰীক্ষা (গেট)

ইঞ্জিনিয়াৰিঙত গ্ৰেজুৱেট এপ্টিটিউড টেষ্ট (গেট) হৈছে ভাৰতত অনুষ্ঠিত এক পৰীক্ষা যিয়ে মুখ্যতঃ ৰাজহুৱা খণ্ডৰ কোম্পানীবোৰত স্নাতকোত্তৰ কাৰ্যসূচী আৰু চাকৰিত নামভৰ্তিৰ বাবে অভিযান্ত্ৰিক আৰু বিজ্ঞানৰ বিভিন্ন স্নাতক বিষয়ৰ পৰীক্ষা কৰে।

ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী (এনডিএ)

এন ডি এ ৰ অৰ্থ হৈছে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী।এনডিএৰ পৰীক্ষা ইউপিএছচিৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হয়। ইউ.পি.এছ.চি. এন.ডি.এ. হৈছে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষা যাক ভাৰতীয় নৌসেনা, ভাৰতীয় সেনা আৰু ভাৰতীয় বায়ু সেনাত বিষয়া হিচাপে যোগ্য প্ৰাৰ্থী নিয়োগ কৰাৰ বাবে অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

সাধাৰণ-আইন নামভৰ্তি পৰীক্ষা (চিএলএটি)

উমৈহতীয়া আইন নামভৰ্তি পৰীক্ষা (চিএলএটি) হৈছে ভাৰতৰ বাইশখন ৰাষ্ট্ৰীয় আইন বিশ্ববিদ্যালয়ত (এনএলইউ) নামভৰ্তিৰ বাবে এক কেন্দ্ৰীভূত ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ প্ৰৱেশ পৰীক্ষা।

ইউজিচি নেট

ভাৰতীয় বিশ্ববিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়ত সহকাৰী অধ্যাপক অথবা জুনিয়ৰ ৰিচাৰ্চ ফেলোশ্বিপ বঁটাৰ বাবে যোগ্যতা নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ বাবে অনুষ্ঠিত পৰীক্ষা।বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ হৈ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষা সংস্থাৰ দ্বাৰা পৰীক্ষাটো অনুষ্ঠিত কৰা হয়। 

নেচনেল ইনষ্টিটিউট অৱ ডিজাইন এণ্ট্ৰেঞ্চ পৰীক্ষা

এন.আই.ডি. ডিজাইন এপ্টিটিউড পৰীক্ষা যাক সাধাৰণতে এন.আই.ডি. ডি.এ.টি. বুলি জনা যায়। ই হৈছে এক দ্বি-স্তৰৰ ডিজাইন প্ৰৱেশ পৰীক্ষা য'ত প্ৰাৰম্ভিক পৰীক্ষা আৰু মুখ্য পৰীক্ষা থাকে। এন.আই.ডি. চৌহদৰ দ্বাৰা আগবঢ়োৱা বি. ডেছ আৰু এম. ডেছ নামভৰ্তিৰ বাবে শিক্ষাৰ্থীসকলক সংক্ষিপ্ত তালিকাভুক্ত কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত প্ৰৱেশ পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

Related Stories

No stories found.
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in