নাগালেণ্ডত কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ নিৰ্বাচনী ৰণডংকা

৫০ কোটি টকাৰ ৫ টা প্ৰকল্পৰ উদ্বোধন
নাগালেণ্ডত কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ নিৰ্বাচনী ৰণডংকা
নাগালেণ্ডত কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ নিৰ্বাচনী ৰণডংকা

ডিজিটেল সংবাদ,ৱাখাঃ কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে শুকুৰবাৰে নাগালেণ্ডৰ চুমুকেডিমাত এক জনসভাত অংশগ্ৰহণ কৰি আগন্তুক নিৰ্বাচনৰ ৰণডংকা আৰম্ভ কৰে। ইম্ফলৰ পৰা বিয়লি আহি ডিমাপুৰত উপস্থিত হোৱাৰ চুমুকেডিমাৰ সভাত শ্বাহে কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ নেতৃত্বত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নাগালেণ্ডত তিনিটা “পি’– শান্তি, প্ৰগতি আৰু সমৃদ্ধি” লাভ কৰাৰ লক্ষ্যত সফলতা লাভ কৰিছে।

শুকুৰবাৰে নিয়াথু ৰিজ’ৰ্টত ৰাজ্যৰ ৫০ কোটি টকাৰ ৫ টা প্ৰকল্পৰ ভাৰ্চুৱেল মুকলি অনুষ্ঠানত ভাষণ দি তেওঁ কয় যে মোডীয়ে উত্তৰ-পূবক মূলসুঁতিলৈ অনাৰ দৃষ্টিভংগীয়ে এতিয়া ফল দিছে আৰু প্ৰতিজন কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীয়ে ভ্ৰমণ কৰিব লাগে বুলি নিৰ্দেশনাকে ধৰি তেওঁৰ বিভিন্ন পদক্ষেপৰ উল্লেখ কৰে ।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কালি মুকলি কৰা প্ৰকল্পসমূহৰ ভিতৰত আছিল প্ৰায় ৮ কোটি টকা ব্যয় সাপেক্ষে ৪২খন চৰকাৰী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত ভাৰ্চুৱেল ৰিয়েলিটি (ভি আৰ) পৰীক্ষাগাৰ, ৯খন চৰকাৰী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত ১.৮০ কোটি টকা ব্যয়েৰে নিৰ্মাণ কৰা অটল টিংকাৰিং লেব, ১২.৫ মেগাৱাট (এম ভি) উপ- ১৪ কোটি টকা ব্যয় সাপেক্ষে চিয়েফোবোজৌত ষ্টেচন, মাউণ্ট ছাৰামাটি, থানামিৰ গাঁও আৰু কিফিৰেত ট্ৰেকিং আৰু বেছ কেম্প আৰু গৱৰ্ণৰ কেম্প লিফায়ানৰ ওচৰত ২৮ কোটি টকা ব্যয়েৰে দৈয়াং নদীৰ দুলেনযুক্ত দলং।

শ্বাহে প্ৰকাশ কৰে যে মোদীয়ে বিগত ৮ বছৰত ৫১ বাৰ উত্তৰ-পূব অঞ্চল ভ্ৰমণ কৰাই নহয়, উত্তৰ-পূবক আন্তঃগাঁথনিৰ বৃহৎ প্ৰকল্প দি অঞ্চলটোক ভাৰতৰ মূলসুঁতিৰ সৈতে সংযোগ কৰাৰ সফল প্ৰচেষ্টাও আগবঢ়াইছিল।

শ্বাহে কয় যে এসময়ত বিদ্ৰোহৰ বাবে কুখ্যাত এই অঞ্চলটো এতিয়া অঞ্চলটোক শান্তিলৈ ৰূপান্তৰিত কৰাৰ বাবে মোদীয়ে কৰা অদম্য প্ৰচেষ্টাৰ বাবে শান্তি আৰু দ্ৰুতগতিত উন্নয়নৰ বাবে পৰিচিত। তেওঁ দাবী কৰে যে উন্নত আন্তঃগাঁথনিৰ বাবে অঞ্চলটোৰ লোক আৰু দেশৰ বাকী অংশৰ মাজত আৱেগিক বন্ধন বৃদ্ধি পাইছে।

তেওঁ দৃঢ়তাৰে কয়, ‘মোডীৰ চিৰস্থায়ী দৃষ্টিভংগীৰ বাবেই কেৱল নাগালেণ্ডেই নহয়, উত্তৰ-পূবৰ ৮ খন ৰাজ্যই উন্নয়নৰ সাক্ষী হৈ আছিল। ইউ পি এ চৰকাৰৰ অধীনত ২০০৪ চনৰ পৰা ২০১৪ চনৰ ভিতৰত আৰু এন ডি এৰ অধীনত ২০১৪ চনৰ ভিতৰত নাগালেণ্ডলৈ বাজেট আবণ্টনৰ তুলনা দি তেওঁ আঙুলিয়াই দিয়ে যে ৪ গুণ বৃদ্ধি পাইছে।

ইফালে আগন্তুক নিৰ্বাচনৰ সন্দৰ্ভত কয় যে বিজেপি-এনডিপিপিৰ মিত্ৰতা অব্যাহত থাকিব। এনডিপিপি আৰু বিজেপিৰ মাজত আসন ভাগ-বতৰা কৰা মিত্ৰতা সন্দৰ্ভত চমুকৈ ভাষণ দি তেওঁ ঘোষণা কৰে যে বৰ্তমানৰ মিত্ৰজোঁটে একেলগে বিধানসভা নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিব আৰু পূৰ্ণ সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে ক্ষমতালৈ আহি এক সমৃদ্ধিৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিব নাগালেণ্ড।

ইফালে সমাৱেশক সম্বোধন কৰি মুখ্যমন্ত্ৰী নেইফিউ ৰিঅ’ই কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰীগৰাকীক নাগালেণ্ড আৰু ইয়াৰ নাগৰিকসকলৰ প্ৰতি আগবঢ়োৱা সহায়ৰ বাবে শলাগ লয়। তেওঁ কয় যে মোডীৰ আশীৰ্বাদ আৰু পথ প্ৰদৰ্শনৰ সমান্তৰালকৈ শ্বাহে সদায় নাগালেণ্ডৰ জনসাধাৰণৰ কাষত থিয় দিছিল। তেওঁ উল্লেখ কৰে যে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰীৰ সহযোগত ৰাজ্য চৰকাৰে সুস্থিৰ, প্ৰগতিশীল আৰু উন্নয়নভিত্তিক শাসন ব্যৱস্থা প্ৰদান কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

ৰাজ্যখনৰ উন্নয়নৰ বহু অভাৱ আৰু বাকী থকা সমস্যা আছে বুলি স্বীকাৰ কৰি তেওঁ মোডীক নাগালেণ্ড ভ্ৰমণ কৰি বাকী থকা প্ৰকল্পসমূহৰ অনুমোদন ঘোষণা কৰিবলৈ, নতুন কিছুমান প্ৰকল্পৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিবলৈ আৰু সম্পূৰ্ণ হোৱা প্ৰকল্পসমূহ উদ্বোধন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনায়।

তেওঁ শাসকীয় মিত্ৰজোঁটৰ অধীনত ৰাজ্যখনে ভাল কথাৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিব বুলি আশা প্ৰকাশ কৰি পৰৱৰ্তী বিধানসভা নিৰ্বাচনতো জনসাধাৰণৰ কাৰ্যভাৰ লাভ কৰিব বুলি দৃঢ়তাৰে কয়। আদৰণি ভাষণ প্ৰদান কৰে উপ-মুখ্যমন্ত্ৰী ৱাই পেটনে আৰু ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰে স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰী এছ পাংনিউ ফমে। এই উপলক্ষে বিধায়ক, জ্যেষ্ঠ বিষয়া আদিকে ধৰি বহু গণ্যমান্য ব্যক্তি উপস্থিত থাকে।

Related Stories

No stories found.
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in