কোৰোনা 'বি এফ-৭'ৰ লক্ষণ, পৰিত্ৰাণৰ উপায়

কোৰোনা 'বি এফ-৭'ৰ লক্ষণ, পৰিত্ৰাণৰ উপায়

ডিজিটেল ডেস্ক: দেশত এতিয়া চৌদিশে বিয়পিছে কোৰোনাৰ অমিক্ৰনৰ উপৰূপ ‘বি এফ-৭’ৰ আতংক।‘বি এফ-৭’ৰ সংক্ৰমণত চুবুৰীয়া দেশ চীনত ইতিমধ্যে ভয়ংকৰ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছে।চীনৰ লগতে জাপান, দক্ষিণ কোৰিয়া আৰু আমেৰিকাতো ‘বি এফ-৭’ৰ তাণ্ডৱ আৰম্ভ হৈছে।ভাৰততো কৰোনাৰ এই প্ৰজাতিৰ সংক্ৰমণত বৰ্তমানলৈ ৪জন লোক আক্ৰান্ত হৈছে।কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰ্যালয়ত ইতিমধ্যে অনুষ্ঠিত এখন জৰুৰী বৈঠকত এই সমগ্ৰ বিষয় সন্দৰ্ভত পৰ্যালোচনা কৰা হৈছে।

‘বি এফ-৭’ৰ লক্ষণ

কোৰোনাৰ নতুন প্ৰকাৰ ‘বি এফ-৭’ৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে চৰ্দি, কাহ, জ্বৰ, ডিঙিৰ বিষ, ওকালি অহা, বমি আৰু ডায়েৰিয়া। দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা থকা লোকসকলৰ বাবে ‘বি এফ-৭’ অতি বিপদজনক।

‘বি এফ-৭’ৰ পৰা ৰক্ষা পোৱা উপায়

ভেকছিন

এই মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত ভেকছিন অমৃত বুলি প্ৰমাণিত হৈছে। সকলো ধৰণৰ গৱেষণাত দেখা গৈছিল যে কোৰোনা ভেকছিনৰ সম্পূৰ্ণ পালি গ্ৰহণ কৰা লোকসকল কোৰোনাৰ নতুন প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱা নাছিল। যদি সংক্ৰমিত হৈছিল, তেওঁলোকৰ অৱস্থা ইমান গুৰুতৰ নাছিল যে তেওঁলোকে চিকিৎসালয়লৈ যাব লগীয়া হৈছিল। সেয়েহে কোৰোনাৰ এই নতুন প্ৰকাৰটোৰ পৰা বাছি থাকিবলৈ সকলোয়ে ভেকছিন লোৱাটো খুবেই দৰকাৰী প্ৰাপ্ত কৰক।দেশৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীয়েও ভেকছিন বিশেষকৈ বুষ্টাৰ পালি গ্ৰহণ কৰিবলৈ সকলোকে অনুৰোধ জনাইছে।

ৰোগ প্ৰতিৰোধক

কোৰোনা মহামাৰীৰ সময়ত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাই এক ডাঙৰ ভূমিকা পালন কৰিছে। ভেকছিনেই হওঁক অথবা ঔষধেই হওঁক, এই সকলোবোৰেই আমাৰ শৰীৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাৰ কাম কৰে।যদি আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা ইতিমধ্যে শক্তিশালী হয়, তেন্তে আপুনি এই ভাইৰাছৰ মাৰাত্মক প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ পৰা ৰক্ষা পাব পাৰে। সেয়েহে আপুনি এতিয়াৰে পৰা এনে খাদ্য খাওঁক যিয়ে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে।

খাদ্য

যদি আপুনি কৰোনা মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দি জয়ী হ’ব বিচাৰে আৰু নিজকে সুস্থ ৰাখিব বিচাৰে, তেতিয়া  আপুনি আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত সম্পূৰ্ণ গুৰুত্ব দিব লাগিব। সময়মতে খোৱা আৰু সঠিক খাদ্য খোৱা দুয়োটাই আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। সেয়ে আপোনাৰ আহাৰত আজিৰে পৰাই পৰ্যাপ্ত পাচলি, ফল-মূল তথা আন উপযুক্ত খাদ্য অন্তৰ্ভূক্ত কৰক।

মাস্ক

কোৰোনা ভাইৰাছৰ পৰা বাছি থাকিবলৈ পুনৰ মাস্ক পিন্ধা অভ্যাস কৰক। মাস্ক হৈছে কোৰোনাৰ লগত যুঁজিব পৰা আটাইতকৈ সঠিক অস্ত্ৰ। যদি আপুনি নিয়মীয়াকৈ আৰু সঠিকভাৱে মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰে, তেনেহ'লে আপোনাৰ কোৰোনা হোৱাৰ আশংকা যথেষ্ট কম।অৱশ্যে, আপুনি মাস্কখন সঠিকভাৱে বাছনি কৰিব জানিব লাগিব।চিকিৎসকৰ মতে, তিনিটা স্তৰ সঠিকভাৱে থকা অস্ত্ৰোপচাৰৰ মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰিলে কোৰোনাৰ পৰা সুৰক্ষিত থাকিব পাৰি।

চেনিটাইজেচন

চেনিটাইজেচনৰ আশ্ৰয় লৈ ভাৰত আৰু বিশ্বৰ সকলো দেশে কিছু পৰিমাণে এই মহামাৰীৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ সক্ষম হৈছে। কোৰোনাৰ এই নতুন প্ৰকাৰটোৰ পৰা বাছিবলৈ সঠিক চেনিটাইজেচনৰ আশ্ৰয় লোৱা উচিত।যদি আপুনি আন কোনোবাই স্পৰ্শ কৰা যিকোনো বস্তু স্পৰ্শ কৰে, তেন্তে তাৰ আগতে সেই বস্তুটো চেনিটাইজ কৰক। ইয়াৰ লগতে বাহিৰৰ পৰা অহা সকলোবোৰ চেনিটাইজ কৰি ব্যৱহাৰ কৰক।

ভিৰ এৰাই চলক

কোৰোনা বিস্তাৰৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হৈছে ভিৰ। ভিৰৰ পৰাই কোৰোনা এটাৰ পৰা দুটা আৰু দুইৰ পৰা দুশলৈ বিয়পি পৰে। যদি আপুনি কোৰোনাৰ এই নতুন প্ৰকাৰটোৰ কৱলত পৰিবলৈ নিবিচাৰে তেন্তে ভিৰ থকা সেই সকলো বোৰ ঠাইলৈ যোৱা বাদ দিয়ক।ভিৰৰ মাজত কোন সংক্ৰমিত হৈছে কোনেও নাজানে। অৱশ্যে, যদি আপোনাক অধিক প্ৰয়োজন হয় আৰু বাধ্য হৈ যাব লগা হয়, তেন্তে আপুনি সম্পূৰ্ণ মাস্ক পিন্ধি সেই ভিৰলৈ যাব।

যোগ

যোগে আপোনাক কেৱল ‘বি এফ-৭’ৰ পৰাই নহয় আন বহুতো ৰোগৰ পৰাও সুৰক্ষিত কৰে। যদি আপুনি প্ৰতিদিনে যোগাভ্যাস কৰে, আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হ'ব। ইয়াৰ লগতে যোগে আপোনাক মানসিকভাৱে শক্তিশালী কৰি তোলে। যেতিয়া কৰোনা মহামাৰীৰ সময়ত সমগ্ৰ বিশ্ব হতাশাত ভুগি আছিল, যোগে মানুহক ভিতৰৰ পৰা এই মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ শক্তিশালী কৰিছিল।

কোৰোনা 'বি এফ-৭'ৰ লক্ষণ, পৰিত্ৰাণৰ উপায়
পুনৰ ক'ভিড আতংকত ভুগিছে দেশ, দিল্লীত জৰুৰী বৈঠক

Related Stories

No stories found.
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in