কেৱল কৰোনাই নহয়, আন বহু ৰোগৰ পৰাও শৰীৰক ৰক্ষণাবেক্ষণ দিয়ে মাস্কে

কেৱল কৰোনাই নহয়, আন বহু ৰোগৰ পৰাও শৰীৰক ৰক্ষণাবেক্ষণ দিয়ে মাস্কে

ডিজিটেল ডেস্ক: কৰোনা মহামাৰীৰ সময়ত আমাৰ কিছুমান ভাল অভ্যাস গঢ়ি উঠিছিল।ইয়াৰ ভিতৰত অন্যতম এটা হৈছে বাহিৰলৈ যাওঁতে মাস্ক পিন্ধাৰ অভ্যাস।কিন্তু এই মহামাৰীৰ পাছত আমাৰ স্বাভাৱিক জীৱন-যাপনত বহুখিনি পৰিৱৰ্তন আহিল আৰু সেই অভ্যাসবোৰ পুনৰ নোহোৱা হ'ল।কিন্তু এতিয়া আকৌ বতৰ সলনি হৈছে।এই পৰিৱৰ্তিত বতৰত চৰ্দি, ঋতুগত ফ্লু আৰু প্ৰদূষণে মানুহৰ স্বাস্থ্যত খুব বেয়াকৈ প্ৰভাৱ পেলাইছে।যাৰ বাবে এতিয়া পুনৰ মাস্ক পিন্ধাটো খুব জৰুৰী হৈ পৰিছে।হয়, মাস্ক পিন্ধিলে কৰোনাৰ লগতে ভাইৰেল ফ্লু, এলাৰ্জি তথা আন ৰোগৰ সম্ভাৱনাও হ্ৰাস হয়। এই সময়ছোৱাত মাস্ক পিন্ধাৰ লাভালাভ সন্দৰ্ভত আজি জানো আহক-

- মাস্কে প্ৰদূষিত বিষাক্ত বায়ুৰ পৰা আমাক সুৰক্ষা দিয়ে।

-ই ছাল সম্পৰ্কীয় সমস্যাৰ পৰাও সুৰক্ষা দিয়ে।

- মাস্কে হাঁপানীৰ দৰে বহুতো শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগৰ পৰাও সুৰক্ষা দিয়ে।

- নিউমোনিয়া, এলাৰ্জিৰ দৰে ৰোগৰ পৰাও ই আমাক সকাহ দিয়ে।

- বিষাক্ত বায়ুত অতি সূক্ষ্ম ধূলিকণা পোৱা যায়, যি আমাৰ স্বাস্থ্যৰ পক্ষে ক্ষতিকাৰক। এই ধূলিকণাবোৰ শ্বাসনলীৰ মাজেৰে হাঁওফাঁওলৈ যায়। এইক্ষেত্ৰত মাস্ক ব্যৱহাৰে আমাক এইসমূহৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে।

-  বাহিৰৰ প্ৰদূষণৰ ফলত হোৱা সকলো ধৰণৰ ক্ষতিৰ পৰাও মাস্কে আমাক সুৰক্ষিত কৰে।

- যেতিয়া কোনো সামাজিক দূৰত্ব নাথাকে, তেতিয়াও মাস্কে সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে।

কেনে মাস্ক পৰিধান কৰিব?

সাধাৰণতে সকলোয়ে এন ৯৫, কেএন ৯৫, ছাৰ্জিকেল তথা কাপোৰেৰে নিৰ্মিত মাস্ক পিন্ধে, কিন্তু কোনটো মাস্ক আটাইতকৈ ভাল, তাক লৈ অধিকাংশৰে মনতে বিভ্ৰান্তি থাকে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, যদি আমি উচ্চ বিপদাশংকা থকা এলেকাত কাম নকৰো, তেন্তে আমি কাপোৰৰ মাস্ক পিন্ধিব লাগে। কিন্তু যদি আমাৰ কাম উচ্চ বিপদাশংকা হয় অৰ্থাৎ বাছ চালক বা গ্ৰোচাৰী দোকান, তেনেহ'লে অস্ত্ৰোপচাৰৰ মাস্ক বাছনি কৰিব লাগে।আনহাতে, সংক্ৰমিত লোকৰ চাৰিওফালে কাম কৰা লোকসকলে এন ৯৫ বা কেএন ৯৫-ৰ দৰে মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

কেৱল কৰোনাই নহয়, আন বহু ৰোগৰ পৰাও শৰীৰক ৰক্ষণাবেক্ষণ দিয়ে মাস্কে
বহু ৰোগৰ পৰা পৰিত্ৰাণ দিয়ে ৰাতিপুৱাৰ ৰ’দে

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in