বিশিষ্ট কবি আনিছ উজ জামানলৈ ২০২২ বৰ্ষৰ গংগাধৰ মেহেৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কাব্য বঁটা

পূৰ্বতে এই বঁটা দেশৰ প্ৰখ্যাত কবি সীতাকান্ত মহাপাত্ৰ, ৰমাকান্ত ৰথ, জয়ন্ত মহাপাত্ৰ, কে জি শংকৰাপিল্লাই আদিক প্ৰদান কৰা হৈছিল
বিশিষ্ট কবি আনিছ উজ জামানলৈ ২০২২ বৰ্ষৰ গংগাধৰ মেহেৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কাব্য বঁটা

ডিজিটেল সংবাদ,গুৱাহাটী : বছৰৰ বিয়লিত অসমৰ সাহিত্য আৰু সমাজ জীৱনৰ বাবে এটি ভাল খবৰ ৷ বিশিষ্ট কবি- অনুবাদক আনিছ উজ জামানলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে ২০২৩ বৰ্ষৰ গংগাধৰ মেহেৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কাব্য বঁটা ৷

প্ৰখ্যাত উৰিয়া কবি গংগাধৰ মেহেৰৰ সোঁৱৰণত চম্বলপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ে ১৯৮৯ চনৰ পৰা সৰ্বভাৰতীয় পৰ্যায়ত যিকোনো ভাষাৰ একোজনকৈ বিশিষ্ট কবিক প্ৰতি বছৰে এই সন্মান প্ৰদান কৰি আহিছে ৷ পূৰ্বতে মাত্ৰ দুগৰাকী অসমীয়া কবিয়ে এই বঁটা লাভ কৰিছিল ৷

১৯৯২ চনত কবি নৱকান্ত বৰুৱা আৰু ২০০৬ চনত কবি নীলমণি ফুকনক এই বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হৈছিল ৷ বিশিষ্ট কবি আনিছ উজ জামানক প্ৰদান কৰিব লগা এই বঁটাত আছে মানপত্ৰ, অংগবস্ত্ৰ, আৰু নগদ এক লাখ টকা ৷

পূৰ্বতে এই বঁটা দেশৰ প্ৰখ্যাত কবি সীতাকান্ত মহাপাত্ৰ, ৰমাকান্ত ৰথ, জয়ন্ত মহাপাত্ৰ, কে জি শংকৰাপিল্লাই আদিক প্ৰদান কৰা হৈছিল ৷ চম্বলপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱসত এই বঁটা প্ৰদান কৰা হ’ব ৷

বিশিষ্ট কবি আনিছ উজ জামানলৈ ২০২২ বৰ্ষৰ গংগাধৰ মেহেৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কাব্য বঁটা
আজি ৩১ ডিচেম্বৰ : দুৰ্ঘটনাশূন্যৰ লক্ষ্যৰে গুৱাহাটীত চলিব আৰক্ষীৰ অভিযান

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in