আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেক্ষাপটত জিলিকি থকা ভাৰতীয় সুন্দৰী

আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেক্ষাপটত জিলিকি থকা ভাৰতীয় সুন্দৰী

ডিজিটেল ডেস্ক : আন্তৰ্জাতিকভাৱে প্ৰশংসা লাভ কৰাটো সদায় প্ৰতিজন নাগৰিকৰ বাবে এক গৌৰৱৰ বিষয়।  ভাৰতীয় সৌন্দৰ্যৰ ৰাণীসকলে দেশক গৌৰৱান্বিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কেতিয়াও কোনো সুবিধা হাতৰ পৰা এৰি দিয়া নাই।’মিছ ৱৰ্ল্ড’ প্ৰতিযোগিতা হৈছে এক বৃহৎ আন্তৰ্জাতিক সৌন্দৰ্য প্ৰতিযোগিতা য'ত ‘মিছ আৰ্থ’, ‘মিছ ইউনিভাৰ্ছ’, ‘মিছ এছিয়া পেচিফিক’ আৰু ‘মিছ ইণ্টাৰনেচনেল’ও অন্তৰ্ভুক্ত আছে।’মিছ ৱৰ্ল্ড’ সৌন্দৰ্য প্ৰতিযোগিতাক ১৯৫১ চনৰ পৰা চলি থকা আটাইতকৈ পুৰণি আন্তৰ্জাতিক প্ৰতিযোগিতা হিচাপে গণ্য কৰা হয়।সৌন্দৰ্যৰ বলৰে আন্তৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেক্ষাপটত নিজৰ লগতে দেশৰ নাম উজলোৱা কেইগৰাকীমান সুন্দৰীৰ বিষয়ে আজি জানো আহক-

সুস্মিতা সেন

‘মিছ ইউনিভাৰ্ছ’ খিতাপ জয় কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় সুন্দৰী সুস্মিতা সেন।তেওঁ ১৯৯৪ চনত ‘মিছ ইউনিভাৰ্ছ’ মুকুট জয় কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।সুস্মিতাৰ জন্ম ১৯৭৫ চনৰ ১৯ নৱেম্বৰত হায়দৰাবাদৰ এটা বাঙালী বৈদ্য পৰিয়ালত হৈছিল। তেওঁৰ পিতৃ শুবীৰ সেন ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ উইং কামাণ্ডাৰ আছিল আৰু মাতৃ সুভ্ৰা সেন এগৰাকী গহনা ডিজাইনাৰ। বৰ্তমানেও অবিবাহিত সুস্মিতা দুগৰাকী কন্যা সন্তানৰ মাতৃ।সুস্মিতাৰ এই দুগৰাকী তোলনীয়া জীৰ নাম  ৰেনি আৰু আলিছাহ।এইগৰাকী সুন্দৰীয়ে ১৯৯৪ চনত 'ফেমিনা মিছ ইণ্ডিয়া ইউনিভাৰ্ছ' খিতাপ অৰ্জন কৰাৰ পাছত একে বছৰতে তেওঁ মিছ ইউনিভাৰ্ছৰ বাবে প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰি ভাৰতীয়সকলক গৌৰৱান্বিত কৰিছিল।

লাৰা দত্ত

লাৰা দত্তই ২০০০ চনত ‘মিছ ইউনিভাৰ্ছ’ৰ খিতাপ নিজৰ নাম কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।সৌন্দৰ্ষৰ পৃথিৱীত নাম উজলোৱা সুস্মিতা সেনৰ পিছত লাৰা দত্ত আছিল দ্বিতীয় গৰাকী ভাৰতীয় সুন্দৰী।লাৰাৰ জন্ম ১৯৭৮ চনৰ ১৬ এপ্ৰিলত উত্তৰ প্ৰদেশৰ গাজিয়াবাদত।২০০৩ চনত ‘আন্দাজ’ৰ জৰিয়তে বলীউডত আত্মপ্ৰকাশৰে বহু ছুপাৰহিট ছবিত অভিনয় কৰি বলীউডতো নিজৰ এক সুকীয়া স্থান দখল কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে লাৰা দত্তই।

হৰনাজ সিন্ধু

২১বছৰৰ পিছত ২০২১ চনৰ ১২ ডিচেম্বৰত ২১ বছৰীয়া হৰনাজ সান্ধুৱে ইজৰাইলত অনুষ্ঠিত ৭০ সংখ্যক ‘মিছ ইউনিভাৰ্ছ ২০২১’ত ‘মিছ ইউনিভাৰ্ছ’ৰ মুকুট জয় কৰি ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল। কেইবাখনো পাঞ্জাৱী ছবিত কাম কৰা চণ্ডিগড়ৰ মডেল আৰু অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে ২০১৭ চনত 'টাইমছ ফ্ৰেছ ফেচ' খিতাপ অৰ্জন কৰি সৌন্দৰ্য প্ৰতিযোগিতাৰ যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ ‘লিভা মিছ ডিভা ইউনিভাৰ্ছ ২০২১’ খিতাপো জিকিছিল।

ঐশ্বৰ্য ৰায় বচ্চন

১৯৯৪ চনত ‘মিছ ৱৰ্ল্ড’ৰ মুকুট নিজৰ শিৰত পিন্ধি বিশ্বৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ভাৰতীয় তাৰকাসকলৰ ভিতৰত অন্যতম হৈ পৰিছিল ঐশ্বৰ্য ৰায় বচ্চন। ‘মিছ ৱৰ্ল্ড’ৰ মুকুট জয় কৰাৰ পিছত ঐশ্বৰ্যই বহুতো সফল বলীউড ছবি যেনে ‘হাম দিল দে চুকে ছনম’, ‘তাল’, ‘মহব্বতে’, ‘দেৱদাস’, ‘চোখৰ বালি’, ‘জিনছ’, ‘ব্ৰাইড এণ্ড প্ৰিজুডিচ’, ‘ৰেইনকোট’, ‘ধুম ২’, ‘গুৰু’, ‘যোধা আকবৰ’ত দুৰ্দান্ত অভিনয় কৰি অভিনয় দক্ষতাৰ প্ৰমাণ দিছিল।বলীউডৰ উপৰিও ঐশ্বৰ্যই বহুকেইখন হলিউডৰ ছবিতো কাম কৰিছে।

যুক্তা মুখে

যুক্তা মুখেয়ে ১৯৯৯ চনত ২২ বছৰ বয়সত ‘মিছ ৱৰ্ল্ড’ৰ খিতাপ অৰ্জন কৰে। তেওঁ ‘এছিয়া আৰু সৌন্দৰ্যৰ মহাসাগৰীয় ৰাণী’ৰ খিতাপও জয় কৰিছিল।যুক্তাৰ জন্ম ১৯৭৭ চনৰ ৭ অক্টোবৰত বাংগালোৰৰ এটা সিন্ধু পৰিয়ালত হৈছিল। ২০০২ চনত ‘প্যাসা’ ছবিৰ জৰিয়তে যুক্তাই বলীউডত আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল যদিও ছবিখন বক্স অফিচত ফ্লপ আছিল। পিছত তেওঁ ‘কব কিউ কাহান’, ‘হাম টিনু আৰু ইনচাফ: দ্য জাষ্টিছ’কে ধৰি বহু জনপ্ৰিয় ছবিত অভিনয় কৰি দৰ্শকৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

প্ৰিয়ংকা চোপ্ৰা

প্ৰিয়ংকা চোপ্ৰাই ২০০০চনত ‘মিছ ৱৰ্ল্ড’ৰ খিতাপ অৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। সেই সময়ত প্ৰিয়ংকাৰ বয়স আছিল মাত্ৰ ১৮ বছৰ। প্ৰিয়ংকাক সেই বছৰেই এছিয়া আৰু ওচেনিয়াৰ সৌন্দৰ্যৰ ‘মিছ ৱৰ্ল্ড কণ্টিনেণ্টেল কুইন’ৰ মুকুটো পিন্ধোৱা হৈছিল। প্ৰিয়ংকাৰ জন্ম হৈছিল ১৯৮২ চনৰ ১৮ জুলাইত জামছেদপুৰত। ‘মিছ ৱৰ্ল্ড’ৰ খিতাপ অৰ্জন কৰাৰ পাছতেই ২০০২ চনত তামিল ছবি ‘থামিজান’ৰ জৰিয়তে ছবিজগতত আৰু ২০০৩ চনত প্ৰীতি জিণ্টা আৰু ছানী দেওলৰ সৈতে ‘দ্য হিৰো’ৰ জৰিয়তে বলীউডত আত্মপ্ৰকাশ কৰে। তেওঁ কেইবাখনো হলিউড আৰু দক্ষিণ ভাৰতীয় ছবিতো অভিনয় কৰিছে।

আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰেক্ষাপটত জিলিকি থকা ভাৰতীয় সুন্দৰী
মুক্তিৰ বাবে সাজু ‘ব্লাইণ্ড’

Related Stories

No stories found.
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in