উদ্বোধন হ’ল গোগামুখস্থিত সৰ্ব ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী অৰ্জুন মুণ্ডাই ভাৰ্চুৱেলী উদ্বোধন কৰে প্ৰতিষ্ঠানখনৰ
উদ্বোধন হ’ল গোগামুখস্থিত সৰ্ব ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ

ডিজিটেল সংবাদ, গোগামুখঃ এছিয়া মহাদেশৰ ভিতৰতে অন্যতম বৃহৎ কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান হিচাপে পৰিগণিত হোৱা আই চি এ আৰৰ সোমবাৰে শুভ উদ্ধোধন কৰা হয় ৷ গোগামুখস্থিত ভাৰতীয় গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান কেৱল গোগামুখ, অসম বা ভাৰতৰ বাবে নহয় ই সমগ্ৰ দক্ষিণ পূৱ এছিয়াৰ সপোনৰ প্ৰকল্প ৷

প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালৰ দূৰদৰ্শী চিন্তা আৰু দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ সৰ্ববিস্তাৰিত বিকাশ যোজনাৰ ফচল আই চি এ আৰ ৷ আই চি এ আৰ গুৱাহাটী আই টি আই, গুৱাহাটী এইম্‌ছৰ সমানে গুৰুত্বপূৰ্ণ ৷ ইয়াৰ পৰা সমগ্ৰ দক্ষিণ-পূৱ এছিয়াই কৃষি যোজনাত পুৰামাত্ৰাই লাভান্বিত হ’ব ৷ অন্য উন্নত দেশবোৰত যিমান কৃষি প্ৰযুক্তি উপলব্ধ হৈ আছে আই চি এ  আৰতো এই সমূহ প্ৰযুক্তি উপলব্ধ হ’ব ৷ ইতিমধ্যে আই চি এ আৰত বহুকেইটা এনে বিশ্বমানৰ কৃষি সামগ্ৰী আহি পাইছে ৷ গোগামুখৰ দৰে মফচলীয়া অঞ্চলত এনে বিশ্ব মানৰ অনুষ্ঠান স্থাপন হোৱাটো অসমৰ বাবে গৌৰৱৰ বিষয়।

ব্ৰহ্মপুত্ৰ আৰু সোৱণশিৰি আমাৰ অসমৰ আয়ুসৰেখা ৷ সোৱণশিৰিক যদি আমি মাতৃ হিচাপে গণ্য কৰোঁ  আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰক পিতৃস্বৰূপ বুলি ভবা হয় ৷ নদী দুখনৰ নাম গৰিমা সমগ্ৰ বিশ্বত অক্ষুন্ন ৰখাৰ স্বাৰ্থত আই চি এ আৰৰ ছাত্ৰী নিৱাস নাম দিছে সোৱণশিৰি আৰু ছাত্ৰ নিৱাসৰ নাম দিয়া হৈছে ব্ৰহ্মপুত্ৰ ৷

চলিত বৰ্ষৰ মে' মাহৰ পৰা আই চি এ আৰত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে পাঠগ্ৰহণ কৰিব ৷ প্ৰথম পৰ্যায়ত ১০৫ গৰাকী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে ইয়াত এগ্ৰিকালছাৰ বি এ চি পাঠ গ্ৰহণ আৰম্ভ কৰিব ৷ এতিয়ালৈকে আই চি এ আৰত ৩১ গৰাকী বিজ্ঞানীয়ে নিজৰ নিজৰ বিভাগত নিৰন্তৰ কাম কৰি আছে আৰু আন ২৯ গৰাকী বিজ্ঞানী মে’ মাহত আই চি এ আৰত যোগদান কৰিব ৷ ইয়াত কৃষি গৱেষণাৰ সমান্তৰালভাৱে স্থানীয় কৃষকৰ সৰ্বাংগীন বিকাশৰ বাবে কাম কৰি যাব ৷

উল্লেখ্য, ২০১৭ চনত দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে গোগামুখস্থিত ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল আৰু ২০১৮ চনৰ পৰা ইয়াৰ নিৰ্মাণ আৰম্ভ হৈছিল ৷ এতিয়াও পূৰ্ণ পৰ্যায়ত নিৰ্মাণ চলি থকা প্ৰতিষ্ঠানখনৰ মূল পাঠদান গৃহ, প্ৰশাসনিক ভৱন, ছাত্ৰী নিৱাস, ছাত্ৰ নিৱাস, শিক্ষক ভৱন নিৰ্মাণ সম্পূৰ্ণ হৈছে ৷ অৱশ্যে কেবাটাও শিক্ষক ভৱন নিৰ্মাণ এতিয়াও নিৰ্মাণ চলি আছে ৷  আজি কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰী অৰ্জুন মুণ্ডাই আই চি এ আৰৰ ভাৰ্চুৱেলী আনুষ্ঠানিকভাৱে উদ্বোধন কৰে।

এই অনুষ্ঠানত কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যিক কৃষি মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধুৰী উপস্থিত থাকে। অনুষ্ঠানত শিক্ষা মন্ত্ৰী ডা:ৰণোজ পেগু, সাংসদ প্ৰদান বৰুৱা, এম এ চি চিফ পৰমানন্দ চায়েঙীয়া, ধেমাজি জিলা আয়ুক্ত অংকুৰ ভৰালীৰ লগতে কৃষি বিভাগৰ উচ্চ পদস্থ কেন্দ্ৰীয় বিষয়া, বিজ্ঞানী উপস্থিত থাকে।

উদ্বোধন হ’ল গোগামুখস্থিত সৰ্ব ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ
অভিমন্যু দাস বিজেপিৰ পোহনীয়া অপৰাধী,হিমন্ত বিশ্বৰ ঘৰৰ মানুহঃ অখিল গগৈ

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in