কাজিৰঙাত পৰ্যটকৰ বাবে আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰিছে ধনেশ পক্ষী

কাজিৰঙাত পৰ্যটকৰ বাবে আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰিছে ধনেশ পক্ষী

ডিজিটেল সংবাদ, কাজিৰঙাঃ ভিন্ন প্ৰজাতিৰ পক্ষীৰ আবাসভূমি কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ অন্যতম হ’ল ধনেশ পক্ষী ৷ আকৃতিগতভাৱে যথেষ্ট ডাঙৰ হোৱাৰ বাবে সহজেই দৃষ্টিগোচৰ হয় ধনেশ ৷ তদুপৰি ধনেশক আকৰ্ষণীয় কৰি তোলে ইয়াৰ ঠোঁট পাখি আদিৰ ৰং বোৰে ৷

এই বিশেষ প্ৰজাতিৰ পক্ষীৰ বিশেষত্ব হ’ল মতা ধনেশৰ পৰিয়ালৰ প্ৰতি থকা দায়িত্ববোধ৷ পৰিয়ালৰ খাদ্য যোগান তথা নিৰাপত্তাৰ দিশত দায়িত্ববোধৰ পৰিচয় দিয়ে মতা ধনেশে ৷ কণী পাৰিবলৈ গছৰ খোৰোং ঠিক কৰি দিয়াৰ ওপৰি পোৱালি ডাঙৰ নোহোৱা পৰ্যন্ত মাইকী জনীক খোৰোঙৰ বাহিৰৰ পৰাই খাদ্য যোগান ধৰে মতা ধনেশে ৷

কাৰণ এই সময়চোৱাত নিৰাপত্তাৰ বাবে খোৰোঙৰ মুখখন বন্ধ কৰি কেৱল মাইকী ধনেশৰ ঠোঁটতো উলিয়াব পৰাহে হৈ থাকে ৷ ধনেশ পক্ষীৰ এই বিশেষত্ব পৰ্যটকৰ বাবে হৈ পৰিছে আকৰ্ষণীয় ৷উল্লেখযোগ্য যে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান তিনি প্ৰকাৰৰ ধনেশ পক্ষীৰ আৱাস স্থলী ৷

কাজিৰঙাত পৰ্যটকৰ বাবে আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰিছে ধনেশ পক্ষী
সঁচাকৈয়ে কৰাচীৰ চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি আছে নেকি দাউদ ইব্ৰাহিম? কোনে কৰিলে হত্যাৰ চেষ্টা...

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in