দহ সহস্ৰাধিক বৃক্ষ ৰোপণ আৰু প্ৰতিপালনৰ লক্ষ্যৰে গোলাঘাটৰ স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনৰ  বিশেষ পদক্ষেপ

দহ সহস্ৰাধিক বৃক্ষ ৰোপণ আৰু প্ৰতিপালনৰ লক্ষ্যৰে গোলাঘাটৰ স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনৰ বিশেষ পদক্ষেপ

ডিজিটেল সংবাদ, গোলাঘাট: গোলাঘাট চিনাতলীৰ জনপ্ৰিয় স্বেচ্ছাসেৱী অনুষ্ঠান অৰণ্যমে বৃহত্তৰ খুমটাই সমষ্টিত বৃক্ষ‌ ৰোপণেৰে এক মহৎ কাৰ্যসূচী গ্ৰহণ কৰিছে । সমষ্টিটোৰ বিভিন্ন স্থানত দহ হাজাৰ গছপুলি ৰোপণ আৰু প্ৰতিপালনৰ লক্ষ্যৰে নামি পৰিছে স্বেচ্ছাসেৱী অনুষ্ঠানটোৰ কাৰ্যকৰ্তাসকল ।

গোলাঘাটৰ খুমটাই সমষ্টিৰ ঐতিহাসিক ধোদৰ আলিৰ দুয়োকাষে , চিনাতলী চাৰিআলিৰ পৰা ঢেকিয়াল সংযোগী মূল পথৰ দুয়োকাষে প্ৰতি গৰাকী কাৰ্যকৰ্তাই আগবঢ়োৱা বৰঙণিৰে প্ৰায় ৬০০ গছপুলি ৰোপণ কৰিছে । প্ৰতি মাহৰ তিনিটা দেওবাৰত লোৱা এই গছপুলি ৰোপণৰ কাৰ্যসূচী ৰোপণ‌ কৰি আহিছে ।

এই কাৰ্যসূচীৰ আজিলৈকে তৃতীয় সপ্তাহ অতিক্ৰম কৰিছে । প্ৰতিমাহৰ এটা দেওবাৰত অৰণ্যমৰ কাৰ্যকৰ্তাসকলে গছপুলিসমূহ প্ৰতিপালনৰ কাম হাতত লোৱাৰ কথা সদৰি কৰিছে । এই সেউজ বিপ্লৱৰ কাৰৎযসূচীত স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠন অৰণ্যমে আগন্তুক দুবছৰৰ ভিতৰত কৃষ্ণচূড়া , ৰাধাচূৰা , সোণাৰু , বিলাতী সোণাৰু , আম , কঁঠাল , বগা জামু কলা জামু, টেটেলী, শিলিখা , মধুৰীকে ধৰি বিভিন্ন ফল-মূলৰ গছ অশোক , অৰ্জুন , ঔ- টেঙা আদি মূল্যৱান গছৰপুলি ৰোপণ কৰি পৰিৱেশটো সেউজ সুন্দৰ কৰি তোলাৰ পৰিকল্পনা হাতত লৈছে ।

২০০৯ চনতে গঠন হোৱা অৰণ্যম স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনে জন্মলগ্নৰে পৰা বিভিন্ন আৰ্থ-সামাজিক , সাংস্কৃতিক কাৰ্যসূচী সফল‌ ৰূপায়ণ কৰি আহিছে । এইবাৰ নতুনকৈ সেউজ বিপ্লৱৰ এই মহৎ পদক্ষেপৰ জৰিয়তে খুমটাই সমষ্টিৰ বিধায়ক মৃণাল শইকীয়াৰ সেউজ আৰু স্বচ্ছ খুমটাই কাৰ্যসূচীত অৰণ্যমে বিশেষ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিছে । অৰণ্যমৰ এই কাৰ্যসূচীত বিধায়ক গৰাকীয়ে নিজেও অংশগ্ৰহণ কৰি অৰণ্যমৰ পদক্ষেপক শলাগ লৈছে ।

খুমটাই সমষ্টিত বিধায়ক মৃণাল শইকীয়াই আয়োজন কৰা গছপুলি ৰোপণ আৰু প্ৰতিপালন প্ৰতিযোগিতাত এই কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে অংশ গ্ৰহণ কৰা বুলি অৰণ্যমৰ মুখ্য সম্পাদক সমীৰণ দিগন্ত বৰাই আমাক জানিবলৈ দিছে । গছপুলিসমূহ সুৰক্ষা আৰু প্ৰতিপালনৰ ক্ষেত্ৰত সকলো ৰাইজক সহযোগিতা আগবঢ়াবলৈ তেওঁ আহ্বান জনাইছে।

দহ সহস্ৰাধিক বৃক্ষ ৰোপণ আৰু প্ৰতিপালনৰ লক্ষ্যৰে গোলাঘাটৰ স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনৰ  বিশেষ পদক্ষেপ
মুখ্যমন্ত্ৰী আহিব, নিশা পথ মেৰামতিত ব্যস্ত লোক নিৰ্মাণ বিভাগৰ কৰ্মচাৰী...
X
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in