“এছএছএলভি-ডি১/ইঅ’এছ-০২ উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণৰ কাউন্টডাউন আৰম্ভ …

“এছএছএলভি-ডি১/ইঅ’এছ-০২ উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণৰ কাউন্টডাউন আৰম্ভ …

ডিজিটেল ডেস্ক : ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা (ইছৰ')ৱে ৫০০ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ উপগ্ৰহবোৰ ৫০০ কিলোমিটাৰ নিম্ন পৃথিৱীৰ কক্ষপথত স্থাপন কৰাৰ অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। সেই হেতুকে দেওবাৰে অৰ্থাৎ ৭ আগষ্টৰ পুৱা ২.২৬ বজাত "এছএছএলভি-ডি১/ইঅ'এছ-০২ উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণৰ কাউন্টডাউন আৰম্ভ কৰে।

উল্লেখ্য যে এই এছ.এছ.এল.ভি.-য়ে 'লঞ্চ-অন-ডিমাণ্ড'ৰ আধাৰত নিম্ন পৃথিৱীৰ কক্ষপথলৈ ৫০০ কিলোগ্ৰাম পৰ্যন্ত উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কৰে। ইয়াৰ প্ৰথম অভিযানত, ই এটা শিক্ষাৰ্থী উপগ্ৰহৰ সৈতে পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ উপগ্ৰহ কঢ়িয়াই নিব। ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে উপগ্ৰহ ই.ও.এছ.-০২ আৰু আজাদিছেটক পৃথিৱীৰ নিম্ন কক্ষপথত স্থাপন কৰা। অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ শ্ৰীহৰিকোটাৰ সতীশ ধাৱান মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ (এছএইচএআৰ) প্ৰথম উৎক্ষেপণ পেডৰ পৰা পুৱা ৯.১৮ বজাত লিফ্ট-অফ অনুষ্ঠিত হ'বলৈ সাজু হৈছে।

ইছৰ'ৱে কয় যে আজাদিছেটে ৭৫ টা পৃথক পেলোড বহন কৰে, প্ৰতিটোৰ ওজন প্ৰায় ৫০ গ্ৰাম, ইয়াক গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ পৰা সমগ্ৰ দেশৰ ছোৱালী ছাত্ৰীসকলে প্ৰস্তুত কৰিছে যাক এই পেলোডনিৰ্মাণৰ বাবে নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰা হৈছিল। 'স্পেচ কিডজ ইণ্ডিয়া'ৰ ছাত্ৰ দলৰ গ্ৰাউণ্ড চিষ্টেম এই উপগ্ৰহৰ পৰা তথ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব। পেলোডবোৰৰ ভিতৰত আছে এটা দীঘলীয়া দূৰত্বৰ ট্ৰেন্সপণ্ডাৰ আৰু এটা চেলফি কেমেৰা।

Related Stories

No stories found.
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in