বিশ্বৰ সৰ্বাধিক জনসংখ্যাৰ দেশ হোৱাৰ দিশে ভাৰত, চীনতকৈ ৩০ লাখ অধিক জনসংখ্যা হ'ব ভাৰতত চলিত বৰ্ষতেই

বিশ্বৰ সৰ্বাধিক জনসংখ্যাৰ দেশ হোৱাৰ দিশে ভাৰত, চীনতকৈ ৩০ লাখ অধিক জনসংখ্যা হ'ব ভাৰতত চলিত বৰ্ষতেই

ডিজিটেল ডেস্ক : সৰ্বাধিক জনসংখ্যাৰ দেশ হিচাপে পৰিচিত হোৱাৰ দিশে ভাৰত । চলিত বৰ্ষৰেই মধ্যভাগত হেনো চীনক ৩০ লাখ জনসংখ্যাৰে দ্বিতীয় স্থানলৈ ঠেলি প্ৰথম স্থান উপনীত হ'ব ভাৰত । এই উদ্বেগজনক তথ্য প্ৰকাশ কৰিছে ৰাষ্ট্ৰসংঘই ।

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পপুলেছন ফাণ্ডৰ সমীক্ষা অনুসৰি, বছৰটোৰ মাজভাগলৈ দেশৰ জনসংখ্যা হ'ব প্ৰায় ১৪২ কোটি ৮৬ লাখ, যি সময়ত চীনৰ জনসংখ্যা হ'ব ১৪২ কোটি ৫৭ লাখৰ ওচৰত । এই দুয়োখন দেশৰ এনে উদ্বেগজনক জনসংখ্যাৰ পৰিৱৰ্তে তৃতীয় স্থানত থকা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ জনসংখ্যা আকৌ কেৱল ৩ কোটি ৩০ লাখ হে ।

উন্নত আৰু উন্নয়নশীল ৰাষ্ট্ৰৰ মাজত মূল তফাৎ যেন ইয়াতেই । উন্নয়ণকামী ৰাষ্ট্ৰৰ উন্নয়নত বাধা দিয়া মূল দেৱালখনেই হ'ল অপৰিকল্পিত জনবিস্ফোৰণ । যাৰ ফলত ভৱিষ্যতে আহিব পাৰে বিভিন্ন সমস্যা ।

উল্লেখ্য যে, চীন আৰু ভাৰতে অতি শীঘ্ৰেই সমগ্ৰ বিশ্বৰ জনসংখ্যাৰ এক-তৃতীয়াংশৰ অধিকাৰী হ'ব । যি কোনো পধ্যেই গৌৰৱৰ বিষয় নহয় দুয়োখন দেশৰ বাবে ।

Related Stories

No stories found.
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in