নাগালেণ্ডৰ দুদিনীয়া ভ্ৰমণৰে ​​ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুৱে উদ্বোধন কৰিলে বহুকেইটা উন্নয়নমূলক প্ৰকল্প...

আজি ভ্ৰমণ কৰিব ক'হিমাৰ দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ ঐতিহাসিক কবৰস্থান- কিগৱেমা ঐতিহ্য গাঁও
নাগালেণ্ডৰ দুদিনীয়া ভ্ৰমণৰে ​​ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুৱে উদ্বোধন কৰিলে বহুকেইটা উন্নয়নমূলক প্ৰকল্প...

ডিজিটেল সংবাদ, ৱাখা : দুদিনীয়া ভ্ৰমণ সূচীৰে নাগালেণ্ডলৈ অহা দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুৱে ক'হিমাত বুধবাৰে বিয়লি তেওঁৰ সন্মানত নাগালেণ্ড চৰকাৰে আয়োজন কৰা সম্বৰ্ধনা অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰি একাধিক উন্নয়নমূলক প্ৰকল্পৰ উদ্বোধন আৰু আধাৰশিলা স্থাপন কৰে। উল্লেখযোগ্য চাৰি দিনীয়া উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চল ভ্ৰমণলৈ অহা ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুৱে বুধবাৰে বিশেষ বিমানেৰে দুপৰীয়া ডিমাপুৰত উপস্থিত হয় । ডিমাপুৰ বিমানবন্দৰ ৰাষ্ট্ৰপতি গৰাকীক নাগালেণ্ড চৰকাৰৰ মন্ত্ৰী আৰু উচ্চ পদস্থ বিষয়াসকলে উষ্ণ আদৰণি জনোৱা পাছতে তেওঁ হেলিকেপ্টাৰৰে ৰাজধানী ক'হিমাত উপস্থিত হয় । ক'হিমাত সেনাই ৰাষ্ট্ৰপতি গৰাকীক গাৰ্ড অৱ অনাৰ প্ৰদৰ্শন কৰে।

ইয়াৰ পিছত ৰাজ্যপাল জগদীশ মুখী আৰু মুখ্যমন্ত্ৰী নেইফিউ ৰিঅ’ৰ উপস্থিতিত ক'হিমাৰ সাংস্কৃতিক হলত অনুষ্ঠিত নাগৰিক অভ্যৰ্থনা অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰে ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে । ৰাষ্ট্ৰপতি মুৰ্মুৱে কেইবাটাও প্ৰকল্পৰ উদ্বোধন আৰু আধাশিলাৰ শুভাৰম্ভ কৰে। অনুষ্ঠানত ভাষণ দি ৰাষ্ট্ৰপতি মুৰ্মুৱে কয় যে যিহেতু এমাহৰ ভিতৰত তেওঁৰ এইয়া দ্বিতীয়টো উত্তৰ-পূব ভ্ৰমণ, তেওঁৰ এই ভ্ৰমণে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ অঞ্চলটোৰ প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতাৰ কথা প্ৰকাশ কৰিছে । ৰাষ্ট্ৰপতি মুৰ্মুৱে লগতে কয় যে আন্তঃগাঁথনিৰ উন্নয়ন এখন ৰাজ্যৰ বৃদ্ধিৰ বাবে এক মূল পৰিমাপ।

তেওঁ কয়, ভাৰত চৰকাৰে ‘এক্ট ইষ্ট পলিচি’ জৰিয়তে উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ সামগ্ৰিক উন্নয়নৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। ইয়াৰ ফলত ৰাজ্যখনৰ শিক্ষা, পথ আন্তঃগাঁথনি আৰু বিত্তৰ সৈতে জড়িত বিভিন্ন প্ৰকল্পসমূহে সাক্ষৰতা আৰু জীৱন-যাপন , পৰ্যটন আৰু অৰ্থনীতিৰ উন্নতি ঘটাব। ৰাষ্ট্ৰপতি গৰাকীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী গ্ৰাম সড়ক যোজনাৰ অধীনত কেইবাটাও পথ আৰু দলং আৰু কন্যা শিশুৰ বাবে কেইবাখনো বিদ্যালয় আৰু হোষ্টেল উদ্বোধন কৰাৰ লগতে একলব্য আদৰ্শ আৱাসিক বিদ্যালয়ৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰাৰ লগতে ‘স্মাৰ্ট শ্ৰেণীকোঠা’ প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰাৰ বাবেও সন্তুষ্টি প্ৰকাশ কৰে। নাগালেণ্ডে ৰাজ্যৰ ৬০ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ লগে লগে ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে ৰাজ্যখনৰ জনসাধাৰণক অধিক সমৃদ্ধিশালী আৰু উন্নত নাগালেণ্ডৰ লক্ষ্যৰ দিশত নিজকে পুনৰ উৎসৰ্গা কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। নাগালেণ্ডত পৰ্যটনৰ প্ৰচণ্ড সম্ভাৱনা আছে বুলি উল্লেখ কৰি মুৰ্মুৱে কয় যে নগা জনজাতিসকল তেওঁলোকৰ সজীৱ সংস্কৃতি আৰু চহকী ঐতিহ্যৰ বাবে পৰিচিত। ই বৈচিত্ৰ্যতৰ মাজত ঐক্য’ৰ মূলমন্ত্ৰৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰিছে।

ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে এই কথাও উল্লেখ কৰে যে হৰ্ণবিল মহোৎসৱ ৰাজ্যখনৰ বৰ্ণিল আৰু সুন্দৰ সংস্কৃতিক ধৰি ৰখা আৰু প্ৰদৰ্শনৰ এক জনপ্ৰিয় মঞ্চত পৰিণত হৈছে। নাগালেণ্ডক সাহসী যোদ্ধাৰ দেশ বুলি প্ৰশংসা কৰি কয় যে নগা সৈনিকৰ অদম্য মনোভাৱ আৰু সাহসক দীৰ্ঘদিন ধৰি আদৰ্শ হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছে । তেওঁ আৰু কয় যে নাগালেণ্ডৰ ৭০ শতাংশ কৃষকে জৈৱিক খেতি কৰাৰ বাবে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ এতিয়া জৈৱিক খাদ্যৰ বাস্কেটত পৰিণত হৈছে ।ইফালে অনুষ্ঠানত ভাষণ দি নাগালেণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী নেইফিউ ৰিঅ’ই কয় যে তেওঁলোকে নগা ৰাজনৈতিক সমস্যাৰ আগতীয়া সমাধানৰ বাবে আশাবাদী । ২৬ বছৰ ধৰি নগা ৰাজনৈতিক গোটসমূহৰ সৈতে যুদ্ধবিৰতি আৰু আলোচনা অব্যাহত থকাৰ কথাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি ৰিঅ’ই দীৰ্ঘদিনীয়া ৰাজনৈতিক অগোছালতা সমাধানৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰপতি মুৰ্মুৰ সমৰ্থন বিচাৰে। নগা সমস্যা সমাধানে ৰাজ্যখনৰ যুৱক-যুৱতীসকলক দেশৰ অৰ্থনীতিত অৰিহণা যোগাব বুলিও আশা কৰিছে।

নেইফিউ ৰিঅ'ই কয় যে, দেশৰ সৰ্বোচ্চ পদবী গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুৰ ভ্ৰমণে নাগালেণ্ড আৰু উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ জনসাধাৰণৰ প্ৰতি তেওঁৰ গভীৰ দায়বদ্ধ প্ৰকাশ কৰিছে। ভাৰতৰ প্ৰথম জনজাতীয় মহিলা ৰাষ্ট্ৰপতি হোৱাৰ বাবে দ্ৰৌপদী মুৰ্মুক প্ৰশংসা কৰি ৰিঅ’ই কয় যে, নাগালেণ্ডো জনজাতীয় ৰাজ্য হোৱাৰ বাবে তেওঁক ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে লৈ গৌৰৱ অনুভৱ কৰা হৈছে। মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে নগাসকলে ইয়াৰ চহকী সংস্কৃতি, ৰীতি-নীতি আৰু পৰম্পৰাগত আচাৰ-ব্যৱহাৰৰ বাবে গৌৰৱান্বিত, যিয়ে আজিও জনসাধাৰণক দৈনন্দিন জীৱনত পথ প্ৰদৰ্শন কৰে। তেওঁ কয় যে, গাঁও পৰিষদ, ভিডিবি, সাম্প্ৰদায়িকীকৰণ, স্থানীয় এলেকা উন্নয়ন পুঁজিৰ দৰে অসংখ্য সফল উন্নয়নমূলক পদক্ষেপে ৰাজ্যখনৰ সামাজিক মূলধন আৰু পৰম্পৰাগত শক্তিৰ ওপৰত নিৰ্মাণ কৰিছে। ভাৰতৰ সংবিধানত ৩৭১(ক) অনুচ্ছেদ অন্তৰ্ভুক্ত কৰি নাগালেণ্ড ৰাজ্যলৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা বিশেষ ব্যৱস্থাৰ বাবেও ৰিঅ’ই কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক প্ৰশংসা কৰে । ইয়াৰ ফলত ভূমি আৰু ইয়াৰ সম্পদসমূহ আৰু ৰাজ্যখনৰ পৰম্পৰাগত ৰীতি-নীতি আৰু আচাৰ-ব্যৱহাৰ সুৰক্ষিত হৈছে। সন্ধিয়া ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুৱে ক'হিমাৰ ৰাজভৱনত ৰাজ্য চৰকাৰৰ মন্ত্ৰীসকলকো সাক্ষাৎ কৰে আৰু আৱাসিক কমপ্লেক্সত অনুষ্ঠিত ৰাজ্যিক ভোজত অংশ লয় ৰাষ্ট্ৰপতি গৰাকীয়ে ।

ইফালে নাগালেণ্ড ভ্ৰমণৰ দ্বিতীয় দিনা অৰ্থাৎ বৃহস্পতিবাৰে ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে ক'হিমা দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধ সমাধিস্থলত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰিব লগতে ৰাজ্যখনৰ আটাইতকৈ পুৰণি আংগামী সম্প্ৰদায়ৰ গাঁও কিগৱেমা পৰিদৰ্শন কৰিব। ঐতিহ্য গাঁও পৰিষদৰ সদস্য আৰু আত্মসহায়ক গোটৰ সদস্যৰ সৈতে মত বিনিময় কৰিব। নাগালেণ্ড ভ্ৰমণ সামৰি ৰাষ্ট্ৰপতি গৰাকীয়ে ৪ নৱেম্বৰত আইজলত মিজোৰাম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ১৭ সংখ্যক সমাৱৰ্তন অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব। তাত তেওঁ মিজোৰাম ৰাজ্যত শিক্ষা সম্পৰ্কীয় বিভিন্ন প্ৰকল্প উদ্বোধন কৰিব বুলি বিবৃতিটোত উল্লেখ কৰা হৈছে। সন্ধিয়া আইজলৰ ৰাজভৱনত মিজোৰাম চৰকাৰে তেওঁৰ সন্মানত আয়োজন কৰা সম্বৰ্ধনা অনুষ্ঠানতো অংশগ্ৰহণ কৰিব ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে আৰু আইজলত মিজোৰাম বিধানসভাৰ সদস্যসকলক সম্বোধন কৰিব ৰাষ্ট্ৰপতি মুৰ্মুৱে।

Related Stories

No stories found.
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in