ক'হিমাৰ নিৰ্বাচনী সভাত বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি জে পি নাড্ডা

নগা ৰাজনৈতিক সমস্যা এতিয়া চূড়ান্ত পৰ্যায়ত
ক'হিমাৰ নিৰ্বাচনী সভাত বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি জে পি নাড্ডা

ডিজিটেল সংবাদ বেকাজানঃ ২০২৩ চনৰ চতুৰ্দশ নাগালেণ্ড বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন দিন চমু চাপি অহাৰ লগে লগে বিভিন্ন ৰাজনৈতিক দলৰ প্ৰচাৰ সম্প্ৰতি তুংগত উঠিছে । বিজেপি এনডিপিপি মিত্ৰজোঁটৰ হৈ প্ৰচাৰ উদ্দেশ্য মংগলবাৰে ক'হিমাত উপস্থিত হয় বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি জেপি নাড্ডা

কহিমাত এক নিৰ্বাচনী জনসভাত বিজেপিৰ সভাপতি জে পি নাড্ডাই মঙলবাৰে কয় যে নগা ৰাজনৈতিক সমস্যা এতিয়া চূড়ান্ত পৰ্যায়ত আছে আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বিষয়টোৰ আগতীয়া সমাধানৰ বাবে অতি আগ্ৰহী। ক'হিমাত বিজেপি আৰু নেচনেলিষ্ট ডেম’ক্ৰেটিক প্ৰগ্ৰেছিভ পাৰ্টিৰ যৌথ নিৰ্বাচনী সভাত ভাষণ দি নাড্ডাই কয় যে গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে, মুখ্যমন্ত্ৰী নেইফিউ ৰিঅ’ আৰু উপ-মুখ্যমন্ত্ৰী ৱাই পেটনেও নগা সমস্যাৰ সমাধানৰ বাবে অক্লান্তভাৱে কাম কৰি আছে।

বিজেপিৰ মুৰব্বী গৰাকীয়ে কয় যে নগা সমস্যা সমাধানৰ বাবে বহু প্ৰচেষ্টা চলোৱা হৈছে। আনহাতে নাগালেণ্ডৰ বহু থানাৰ পৰা ইতিমধ্যে সশস্ত্ৰ বাহিনী আইন প্ৰত্যাহাৰ কৰা হৈছে। সুকীয়া ‘ফ্ৰন্টিয়াৰ নাগালেণ্ড’ ৰাজ্যৰ দাবীৰ কথা উল্লেখ কৰি নড্ডাই কয় যে এই দাবীৰ সন্দৰ্ভত অমিত শ্বাহে যি প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে সেয়া আখৰ আৰু মনোভাৱেৰে কাৰ্যকৰী কৰা হ’ব। নড্ডাই লগতে কয় যে বিজেপি হৈছে আঞ্চলিক আকাংক্ষা বুজি পোৱা এটা জাতীয় দল। এসময়ত কংগ্ৰেছে তামিলনাডুকে ধৰি উত্তৰ-পূব আৰু দক্ষিণৰ কেইবাখনো ৰাজ্যত বহু বছৰ ধৰি শাসন কৰিছিল। কিন্তু এতিয়া ক'তো দেখা পোৱা নাযায় কাৰণ দলটোৱে আঞ্চলিক আকাংক্ষা বুজিব নোৱাৰিলে। সেয়েহে পশ্চিম বংগকে ধৰি এই ৰাজ্যসমূহত বহু আঞ্চলিক দলৰ শাসন লৈ আহিল।

জে পি নড্ডাই কয় যে আঞ্চলিক আকাংক্ষাৰে জাতীয় প্ৰতিশ্ৰুতি বিজেপিয়ে আন যিকোনো ৰাজনৈতিক দলতকৈ ভালদৰে বুজি পায়। বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি গৰাকীয়ে দাবী কৰে যে ২০০৬ চনৰ পৰা ২০১৪ চনৰ ভিতৰত উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহত ৮৭০০ৰো অধিক হিংসাত্মক কাণ্ড সংঘটিত হৈছিল। কিন্তু এতিয়া ৭৪ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে। লগতে তেওঁ কয় যে বিজেপিয়ে সদায় জনজাতিৰ সৰ্বাংগীন উন্নয়নত সমৰ্থন কৰে আৰু এই লক্ষ্যৰে জনজাতীয় সম্প্ৰদায়ৰ এগৰাকী মহিলা ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি হোৱাৰ বিপৰীতে কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীসভাত জনজাতীয় সম্প্ৰদায়ৰ তিনি গৰাকী ৰাজ্যপালৰ লগতে আঠজন জনজাতীয় মন্ত্ৰী আছে।

আনহাতে ইয়াৰ পূৰ্বে ক'হিমাৰ কেপিটেল কালচাৰেল হলত অনুষ্ঠিত বিজেপি আৰু এনডিপিপিৰ মিত্ৰজোঁটৰ যৌথ বৈঠকত নিৰ্বাচনী ইস্তাহাৰ প্ৰকাশ কৰি নাড্ডাই কয় যে ৰাজ্যখনৰ যুৱক-যুৱতী, মহিলা, কৃষক আৰু সৰ্বাংগীন উন্নয়নক লক্ষ্য কৰি লোৱা হৈছে। বিজেপিৰ নাগালেণ্ড সংকল্প পত্ৰ বা ভিজন ডকুমেণ্টত চহকী নগা পৰিচয় আৰু সংস্কৃতি ৰক্ষা কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছে। ইয়াৰ উপৰিও মহিলা আৰু যুৱক-যুৱতীসকলৰ সবলীকৰণ, সুশাসন, স্বাস্থ্যসেৱা, কৃষি আৰু কৃষকৰ কল্যাণ বৃদ্ধি, অৰ্থনৈতিক উন্নয়নৰ মৌলিক আন্তঃগাঁথনি, সৰ্বাংগীন উন্নয়ন আৰু পৰ্যটনৰ প্ৰসাৰ বিশেষ গুৰুত্ব লাভ কৰিছে । সভাত নাগালেণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী তথা নেচনেলিষ্ট ডেম’ক্ৰেটিক প্ৰগ্ৰেছিভ পাৰ্টিৰ নেতা নেইফিউ ৰিঅ’ই প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী আৰু অমিত শ্বাহৰ নেতৃত্বত ৰাষ্ট্ৰীয় বিজেপি নেতৃত্বক তেওঁৰ নেতৃত্বৰ ওপৰত বিশ্বাস ৰখা বাবে কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰে ।

ৰিঅ’ই কয় যে মিত্ৰজোঁটৰ এজেণ্ডা হৈছে উন্নয়ন আৰু শান্তি। তেওঁ কয়, এনডিপিপি-বিজেপি মিত্ৰজোঁটৰ লক্ষ্য হৈছে দশকজোৰা পুৰণি নগা ৰাজনৈতিক সমস্যাৰ সমাধান। লগতে নৰেন্দ্ৰ মোডী নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে ফ্ৰেমৱৰ্ক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰা, কেতবোৰ অঞ্চলৰ পৰা সশস্ত্ৰ বাহিনী বিশেষ ক্ষমতা আইন শিথিল কৰা, ইষ্টাৰ্ণ নাগালেণ্ড সমস্যাৰ সমাধান আৰু উন্নয়নৰ ক্ষেত্ৰত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সমৰ্থন আগবঢ়োৱাৰ বাবেও প্ৰশংসা কৰে। নগাসকলৰ উন্নয়নৰ ভাগ্য সলনি কৰিব পৰা কিছুমান বৃহৎ প্ৰকল্পৰ বাস্তৱায়নৰ বাবে তেওঁৰ চৰকাৰে কেন্দ্ৰক আবেদন জনাইছে আহিছে বুলি কয়।

উপমুখ্যমন্ত্ৰী ৱাই পেট্টনে কয় যে বিজেপি- এনডিপিপি মিত্ৰজোঁট এখন জনপ্ৰিয় চৰকাৰ আৰু মুখ্যমন্ত্ৰী নেইফিউ ৰিঅ’ৰ নেতৃত্বত পাঁচ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰিছে। এই কথা উল্লেখ কৰি তেওঁ আঙুলিয়াই দিয়ে যে ইয়াৰ পূৰ্বে নাগালেণ্ডত তেওঁলোকে এখন সুস্থিৰ চৰকাৰ দিব পৰা নাছিল যদিও এনডিপিপি-বিজেপি মিত্ৰজোঁটৰ যোৱা কাৰ্যকালত তেওঁলোকে আমাৰ ৰাজ্যৰ শান্তি আৰু উন্নয়নৰ বাবে একেলগে কাম কৰিছে। ইফালে, আইন-শৃংখলাৰ পৰিস্থিতিৰ ওপৰত তেওঁ কয় যে সামগ্ৰিকভাৱে আইন-শৃংখলাৰ পৰিস্থিতিও উন্নত হৈছে, আৰু অপৰাধৰ হাৰ ভয়ংকৰভাৱে হ্ৰাস পাইছে।

উল্লেখ্য যে, মঙলবাৰৰ সভাত উপমুখ্যমন্ত্ৰী ৱাই পেট্টন , নাগালেণ্ডৰ বিজেপিৰ সভাপতি টেমজন ইমনা আংলকে ধৰি বহু নেতাকৰ্মী উপস্থিত থাকে।

Related Stories

No stories found.
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in