'যোগ হৈছে এক স্বাস্থ্যৱান শৰীৰ,মন,চিন্তা আৰু জীৱনৰ আধাৰ'- ৰামদেৱ

হৰিদ্বাৰত পতঞ্জলিৰ যোগদিৱস পালন
'যোগ হৈছে এক স্বাস্থ্যৱান শৰীৰ,মন,চিন্তা আৰু জীৱনৰ আধাৰ'- ৰামদেৱ
'যোগ হৈছে এক স্বাস্থ্যৱান শৰীৰ,মন,চিন্তা আৰু জীৱনৰ আধাৰ'- ৰামদেৱ

ডিজিটেল ডেস্কঃ 'যোগ, আয়ুৰ্বেদ হৈছে উচ্চ ৰক্তছাপ, ডায়েবেটিছ, মেদবহুলতা, হতাশা আৰু পৰিৱৰ্তনশীল প্ৰদূষিত পৰিৱেশ, ত্ৰুটিপূৰ্ণ জীৱনশৈলী, খাদ্যাভ্যাস আৰু চাপৰ ফলত উদ্ভৱ হোৱা জীৱন শক্তিৰ হ্ৰাসৰ দৰে সকলো জীৱন শৈলীৰ বিকাৰৰ এক সামগ্ৰিক আৰু স্থায়ী সমাধান। কোটি কোটি লোকে যোগৰ জৰিয়তে ৰোগৰ পৰা নিজকে মুক্ত কৰিছে আৰু অনিয়মীয়া জীৱনশৈলী ত্যাগ কৰি আৰু যোগিক জীৱনশৈলী গ্ৰহণ কৰিছে। যোগ সমগ্ৰ বিশ্বৰ লাখ লাখ লোকৰ দৈনন্দিন ৰুটিনৰ অংশ হৈ পৰিছে। যোগ হৈছে জাতি, ধৰ্ম আৰু ৰাজনৈতিক বাধাৰ পৰা মুক্ত এক সাৰ্বজনীন বৈজ্ঞানিক আৰু লাভজনক বিজ্ঞান। কেৱল এদিনৰ বাবেই নহয় ৩৬৫ দিনৰ বাবে নিয়মীয়া যোগৰ সাধনৰ সংকল্প লওঁক। যদি আমি প্ৰতিদিনে ১০ /২০ মিনিটৰ পৰা এক ঘণ্টাৰ বাবে যোগাভ্যাস কৰোঁ, তেন্তে জীৱনৰ প্ৰতিটো সমস্যা সমাধান হ'ব। যোগ হৈছে এক স্বাস্থ্যৱান শৰীৰ, স্বাস্থ্যৱান মন, স্বাস্থ্যৱান চিন্তা আৰু স্বাস্থ্যৱান জীৱনৰ আধাৰ।'

হৰিদ্বাৰত আজি বিশ্ব যোগ দিৱসৰ পালন কৰি যোগগুৰু ৰামদেৱ এইদৰে কয়। হৰিদ্বাৰৰ যোগভৱন প্ৰেক্ষাগৃহত পালন কৰা পতঞ্জলীৰ এই যোগ দিৱৰ কাৰ্যসূচীত ৰামদেৱৰ উপৰিও আচাৰ্য বালকৃষ্ণই অংশগ্ৰহণ কৰে। এই অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰি ৰামদেৱে কয় যে, যোগৰ জৰিয়তে দুৰাৰোগ্য ৰোগৰ পৰা মানুহক পৰিত্ৰাণ দিব পাৰে। সমগ্ৰ বিশ্বৰ আধুনিক চিকিৎসা ব্যৱস্থা আৰু বিশ্বৰ চৰকাৰে যি কৰিব নোৱাৰিলে, পতঞ্জলিৰ জৰিয়তে সনাতন ধৰ্ম মূল যোগৰ জৰিয়তে সেয়া কৰিব পাৰিছে। যোগ আৰু যোগমুখী একত্ৰিত চিকিৎসা প্ৰণালীয়ে দুৰাৰোগ্য বুলি গণ্য কৰা যকৃত, বৃক্ক, হাঁওফাঁও, হৃদযন্ত্ৰ আদিৰ ৰোগবৰৰ পৰা মানুহক পৰিত্ৰাণ দিব পাৰে।

তেওঁ কয় যে যোগ, প্ৰাণায়াম, সহজা যোগ, উন্নত যোগ, দৈনন্দিন জীৱনত যোগৰ জৰিয়তে জীৱন অৰ্থপূৰ্ণ কৰি তুলিব। যোগ হৈছে আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনৰ এক অংশ, আমাৰ জীৱনৰ সকলো সমস্যাৰ সমাধান, যোগ হৈছে আত্ম-অনুশাসন, আত্ম-উপলব্ধি, আত্ম-নিৰাময়। উদ্যোগ, জীৱন আৰু পৃথিৱীৰ সকলো সমস্যাৰ সমাধান যোগত নিহিত আছে।

তেওঁ কয় যে, সমগ্ৰ বিশ্বতে আদৰ্শগত, ৰাজনৈতিক, অৰ্থনৈতিক সংগ্ৰাম আৰু প্ৰত্যাহ্বানৰ সমাধান হৈছে যোগ। যোগৰ জৰিয়তে মানসিক আৰু আদৰ্শগত পৰিৱৰ্তন কৰি, এজন ব্যক্তি সমাধানৰ সুস্থ হৈ থাকিব পাৰে। কৰ্কট ৰোগ, যকৃতৰ চিৰোচিছ, হেপাটাইটিছ, বন্ধ্যাত্ব, হৃদযন্ত্ৰৰ অৱৰোধ আদিৰ দৰে দুৰাৰোগ্য ৰোগৰ পৰা যোগৰ জৰিয়তে উপকৃত হোৱাৰ প্ৰমাণৰ স্বৰূপে আজি ইয়াত শ শ লোক উপস্থিত আছে। চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত, এইসকল ভাই-ভনী বিশ্ব অভিলেখ গঢ়ি অসম্ভৱকো সম্ভৱ কৰি তুলিছে।

তেওঁ কয় যে যোগ হৈছে আমাৰ যোগধৰ্ম, ঋষিধৰ্ম আৰু বেদধৰ্মৰ গৌৰৱময় পৰম্পৰা। যোগ হৈছে সমগ্ৰ মানৱতা আৰু বিশ্বৰ বাবে ঋষিসকলৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ উপহাৰ। বিভিন্ন গৱেষণাই প্ৰমাণ কৰিছে যে যোগ এক স্বাস্থ্যৱান শৰীৰ, স্বাস্থ্যৱান মন, স্বাস্থ্যৱান চিন্তা আৰু স্বাস্থ্যৱান জীৱনৰ আধাৰ।

ৰামদেৱে পুনৰ কয়, আমাৰ ৩৫ বছৰীয়া যোগ যাত্ৰাত আমি যোগিক জগিংৰ ২১ টা ব্যায়াম, সূৰ্য নমস্কাৰৰ ১২ টা ব্যায়াম, পৰম্পৰাগত ব্যায়ামৰ ২০-২৫ টা অনুশীলন, শতধীক আসনা, দহটাতকৈও অধিক প্ৰাণায়াম আৰু জনসাধাৰণৰ বাবে যোগৰ ভঙ্গী গ্ৰহণ কৰিছো। কোটি কোটি লোকে জীৱনত যোগক অংশ কৰি লৈছে। ভাৰত কোটি কোটি লোকে আৰু বিশ্বৰ প্ৰায় ২০০ খনতকৈও অধিক দেশে যোগাভ্যাস আৰম্ভ কৰিছে আৰু যোগব্যায়াম আৰম্ভ কৰিছে।

অনুষ্ঠানটোত আচাৰ্য বালকৃষ্ণয়ে কয়, যোগ হৈছে সমগ্ৰ বিশ্বৰ বাবে ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আশীৰ্বাদ। এইটো আমাৰ সৌভাগ্য যে আমি পুজ্য স্বামীজীৰ উপস্থিতিত যোগ মহোৎসৱ উদযাপন কৰিছো। তেওঁ যোগক জনসাধাৰণৰ ওচৰলৈ লৈ গৈছে আৰু ইয়াক জনসাধাৰণৰ জীৱনৰ অংশ কৰি তুলিছে।

তেওঁ কয় যে যোগ হৈছে জীৱন ধাৰণৰ এক উপায়, জীৱন পৰিৱৰ্তনৰ এক মাধ্যম। আজি যোগ দিৱসৰ পৱিত্ৰ দিনটোত আমি সকলোৱে বাস্তৱ জগতৰ প্ৰমাণৰ ৰূপত এই পৰিৱৰ্তন দেখিছোঁ। হাজাৰ হাজাৰ ভাই-ভনীয়ে নিদানিক পৰীক্ষণত প্ৰমাণ কৰিছে যে যোগৰ জৰিয়তে দুৰাৰোগ্য ৰোগকো জয় কৰিব পাৰে। তেওঁ কয় যে, বিশ্বত ৰোগীৰ সংখ্যা দিনক দিনে বাঢ়ি আহিছে, ইয়াৰ একমাত্ৰ সমাধান হৈছে যোগ। সনাতন বৈদিক পৰম্পৰাত বিশ্বাস কৰা আমাৰ বৈজ্ঞানিক ঋষিসকলে আমাক যোগৰ পদ্ধতিৰ সৈতে সংযুক্ত কৰিছিল।

উল্লেখ্য এই অনুষ্ঠানত যোগৰ বিভিন্ন কৌশলো প্ৰদৰ্শন কৰা হয়। এই অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকে পতঞ্জলি মহিলা যোগ সমিতিৰ মুখ্য কেন্দ্ৰীয় ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া সাধ্বী দেৱপ্ৰিয়া, মুখ্য কেন্দ্ৰীয় ভাৰপ্ৰাপ্ত ভাই ৰাকেশ ভাৰত, স্বামী পৰমাৰ্থদেৱ, ক্ৰয় সমিতিৰ সভাপতি ভগ্নী অংশুল, যোগাযোগ বিভাগৰ মুৰব্বী ভগ্নী পাৰুল, পি আৰ আইৰ মুখ্য বিজ্ঞানী ড০ অনুৰাগ বৰ্ষনী, মুখ্য মহাপ্ৰৱন্ধক (ট্ৰাষ্ট) ব্ৰিগেডিয়াৰ টি চি সিং, অধ্যাপক এ.কে. মালহোত্ৰা,পতঞ্জলি আয়ুৰ্বেদ মহাবিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ তৰুণ ৰাজপুত,পতঞ্জলি আয়ুৰ্বেদ চিকিৎসালয়ৰ উপ অধীক্ষক অনিল যাদৱ, ড০ অৰুণ পাণ্ডে, স্বামী বজৰংদেৱ, স্বামী আৰ্শদেৱ, স্বামী ঈশদেৱ, পতঞ্জলি যোগপীঠৰ সৈতে জড়িত সকলো গোটৰ মুৰব্বী, বিষয়া, কৰ্মচাৰী আদিৰ লগতে বহু ব্যক্তি।

'যোগ হৈছে এক স্বাস্থ্যৱান শৰীৰ,মন,চিন্তা আৰু জীৱনৰ আধাৰ'- ৰামদেৱ
ভাৰত জন বিজ্ঞান যাত্ৰাৰ পাটাছাৰকুছিত ভ্রাম্যমাণ বিজ্ঞান মেলা সম্পন্ন...

Related Stories

No stories found.
X
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in