ৰাম মন্দিৰ : কিদৰে কৰা হয় প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা, ইয়াৰ ৰীতি, মূৰ্তিৰ বিশেষত্ব কি জানি লওঁক

ৰাম মন্দিৰ : কিদৰে কৰা হয় প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা, ইয়াৰ ৰীতি, মূৰ্তিৰ বিশেষত্ব কি জানি লওঁক

ডিজিটেল ডেস্ক: অযোধ্যাত ৰাম মন্দিৰৰ প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠাক লৈ সমগ্ৰ বিশ্ব এতিয়া উৎসুক হৈ পৰিছে।২২ জানুৱাৰীত অভিষেক অনুষ্ঠানৰ পিছত ৰাম মন্দিৰত ভগৱান শ্ৰীৰামৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰা হ'ব।এই প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠাত সমগ্ৰ বিশ্বৰ বহু ভিভিআইপি আৰু চেলিব্ৰেটীয়ে অংশ গ্ৰহণ কৰিব। পিছে, কি এই প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা ? আজি জানো আহক-

প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা কি?

প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা হৈছে জৈন ধৰ্ম আৰু হিন্দু ধৰ্মৰ এক জনপ্ৰিয় ৰীতি, য'ত পবিত্ৰকৰণৰ পিছত মন্দিৰৰ দৰে পৱিত্ৰ স্থানত দেৱতাৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰা হয়। মূৰ্তি স্থাপনৰ সময়ত পুৰোহিতসকলে বৈদিক স্তোত্ৰ উচ্চাৰণ কৰোতে বহুতো ৰীতি-নীতি পালন কৰে।

প্ৰাণ শব্দটোৱে জীৱন শক্তি বুজায় আৰু প্ৰতিষ্ঠা মানে প্ৰতিষ্ঠা কৰা।সেয়েহে প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা বা অভিষেক অনুষ্ঠানৰ অৰ্থ হৈছে মূৰ্তিটোত জীৱন শক্তি প্ৰয়োগ বা প্ৰতিষ্ঠা কৰা।

প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠাৰ আগত মূৰ্তিটোৰ কি হয়?

প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠক যিকোনো মন্দিৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰীতি হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠাৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ আগতে প্ৰতিটো মূৰ্তি আন যিকোনো আলংকাৰিক টুকুৰাৰ দৰে হৈ থাকে। প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠাৰ জৰিয়তে মূৰ্তিটোত বিশেষ শক্তি প্ৰয়োগ কৰা হয়, যাৰ ফলত মূৰ্তিটো দেৱতালৈ ৰূপান্তৰিত হয়। এই প্ৰক্ৰিয়াৰ পিছতহে ভক্তসকলে এই মূৰ্তিক উপাসনা কৰিব পৰা হয়।

প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা অনুষ্ঠানৰ ৰীতি-নীতিসমূহ

প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা অনুষ্ঠানৰ আগতে

মূৰ্তিটো প্ৰস্তুত কৰা : নিৰ্দিষ্ট নিৰ্দেশনা আৰু অনুপাত অনুসৰণ কৰি মূৰ্তিটো শিল, ধাতু, মাটি বা কাঠৰ জৰিয়তে অতি সতৰ্কতাৰে তৈয়াৰ কৰা হয়।

শুভ তাৰিখ আৰু সময় বাছনি: জ্যোতিষীসকলে গ্ৰহৰ তথা চন্দ্ৰৰ স্থান বিবেচনা কৰি অনুষ্ঠানটোৰ বাবে আটাইতকৈ অনুকূল সময় নিৰ্ধাৰণ কৰে।

সামগ্ৰী সংগ্ৰহ: পবিত্ৰ পানী, বনৌষধি, ফুল আৰু মন্ত্ৰৰ দৰে পবিত্ৰ উপাদান প্ৰস্তুত কৰা হয়।

প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা অনুষ্ঠান

শুদ্ধিকৰণৰ ৰীতি :মূৰ্তি আৰু মন্দিৰৰ পৰা যিকোনো অশুদ্ধি আঁতৰাবলৈ মন্ত্ৰ আৰু নৈবেদ্যৰে মূৰ্কতিটো পৰিস্কাৰ কৰা হয়।

দেৱতাসকলৰ আহ্বান : পুৰোহিতসকলে শক্তিশালী মন্ত্ৰ আৰু ভজন উচ্চাৰণ কৰি নিৰ্বাচিত দেৱতাক মূৰ্তিত বাস কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনায়।

জীৱনদায়ক প্ৰাণ : মূৰ্তিটোক ঐশ্বৰিক জীৱন শক্তি প্ৰাণৰ সৈতে সঞ্চাৰিত কৰিবলৈ নিৰ্দিষ্ট ৰীতি-নীতি আৰু নৈবেদ্য পালন কৰা হয়।

খাদ্য আৰু প্ৰাৰ্থনা আগবঢ়োৱা : পবিত্ৰ মূৰ্তিক ইয়াৰ প্ৰথম আহাৰ প্ৰদান কৰা হয় আৰু ভক্তি আৰু কৃতজ্ঞতাৰে পূজা কৰা হয়।

উৎসৰ্গ কিমান দিন থাকে?

এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে এবাৰ মূৰ্তিটো পবিত্ৰ হোৱাৰ পিছত অনন্তকাললৈ পবিত্ৰ হৈ থাকে। অৱশ্যে, প্ৰতিদিনে সকলো ৰীতি-নীতিৰে মূৰ্তিৰ পূজা কৰাটো খুবেই প্ৰয়োজন।

মূৰ্তিটো কিয় সদায় পূৱ দিশে মুখ কৰি থাকে?

হিন্দু ধৰ্মীয় গ্ৰন্থ অনুসৰি, মন্দিৰ বা ঘৰত মূৰ্তিৰ মুখ সদায় পূৱৰ ফালে থাকিব লাগে। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে পূব দিশত ইতিবাচক শক্তি আছে আৰু সূৰ্য এই দিশত উদয় হোৱাৰ লগে লগে মূৰ্তিবোৰ পূৱফালে মুখ কৰি স্থাপন কৰিব লাগে।

ৰাম মন্দিৰ : কিদৰে কৰা হয় প্ৰাণ প্ৰতিষ্ঠা, ইয়াৰ ৰীতি, মূৰ্তিৰ বিশেষত্ব কি জানি লওঁক
ৰাম মন্দিৰৰ পূজা-পাতলৰ বাবে নিবাৰ্চিত মাত্ৰ ২২ বছৰীয়া পুৰোহিত

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in