বিজেপিৰ হাতলৈ যাব নেকি ঝাৰখণ্ড?

modi, amit
modi, amit

ডিজিটেল ডেস্কঃ ঝাৰখণ্ডৰ ৰাজনীতিত অচলাৱস্থা। মুখ্যমন্ত্ৰী অবিহনে চলি আছে ৰাজ্য। প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী হেমন্ত চোৰেন গ্ৰেপ্তাৰ হোৱাৰ পাছৰে পৰা এতিয়ালৈ শপত লোৱা নাই কোনো মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে।

আনহাতে চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ ৰাজ্যপালে এতিয়ালৈ নিমন্ত্ৰণ জনোৱা নাই চম্পাই চোৰেনক। বৃহস্পতিবাৰে সন্ধিয়া চম্পাই চোৰেনে ৰাজ্যপালক সাক্ষাৎ কৰিছিল যদিও মুখ্যমন্ত্ৰী সন্দৰ্ভত এতিয়ালৈকে কোনো আনুষ্ঠানিকতা হোৱা নাই।

ইফালে জেএমএমে আশংকা কৰিছে যে বিজেপিয়ে হৰ্চ ট্ৰেডিং কৰিব পাৰে। ইতিমধ্যে কেইবাগৰাকী বিধায়কক ঝাৰখণ্ডৰ পৰা বাহিৰলৈ লৈ যোৱা হৈছে। সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ বাবে বিধানসভাত ৪১ জন বিধায়কৰ প্ৰয়োজন আৰু জেএমএমে ৪৭ জন বিধায়কৰ সমৰ্থন দাবী কৰিছে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে ঝাৰখণ্ড মুক্তি মৰ্চাৰ ২৯ জন, কংগ্ৰেছৰ ১৭ জন আৰু আৰজেডিৰ এজন বিধায়ক আছে। চিপিআইএমএলৰ এজন বিধায়কো আছে। যি জেএমএম একত্ৰিত হ'ব পাৰে।

ঝাৰখণ্ড বিধানসভাত ৮১ খন আসন আছে। ইয়াৰে এজন বিধায়কে পদত্যাগ কৰাৰ পাছত বৰ্তমান ৮০ জন বিধায়ক আছে। ইয়াৰে বিজেপিৰ ২৬ খন, আজচুৰ ৩ খন, এনচিপিৰ ১ এখন আৰু নিৰ্দলীয়ৰ ২ জন বিধায়ত আছে। নিৰ্দলয় এই বিধায়ক দুজন পূৰ্বতে বিজেপিতো আছিল। যদি এই সকলো বিধায়ক এনডিএত লগ হয় তেন্তে মুঠ বিধায়কৰ সংখ্যা হ'ব ৩২। তাৰ পাছত বিজেপিক চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ প্ৰয়োজন হ'ব অতিৰিক্ত ৯ খন আসনৰ।

গতিকে এনেবোৰ কাৰণতে ঝাৰখণ্ডৰ শাসকীয় পক্ষ শংকিত হৈ আছে। উল্লেখ্য যে, ঝাৰখণ্ডৰ দলীয় ভেটিৰ সৈতে বেছিভাগ বিধায়কৰ নিজা আধাৰ ভোট আছে। এনে পৰিস্থিতিত এনে বহুতো বিধায়ক আছে যিয়ে যিকোনো দললৈ গৈ নিৰ্বাচন জিকাৰ ক্ষমতা আছে।

এনে পৰিস্থিতিত বিজেপিৰ চকু অসন্তুষ্ট বিধায়কসকলৰ ওপৰত থাকিব পাৰে আৰু নিজৰ দললৈ অনাৰ চেষ্টা কৰিব পাৰে। যদি এনে হয়, তেন্তে ঝাৰখণ্ডত এনডিএ চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

modi, amit
পুত্ৰৰ আছিল বেয়া অভ্যাস, সহ্য কৰিব নোৱাৰি পিতৃয়ে সংঘটিত কৰিলে ভয়ংকৰ কাণ্ড

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in