মহিলাসকলে হনুমানক উপাসনা কৰিলে মানিব লাগে এইখিনি নিয়ম

মহিলাসকলে হনুমানক উপাসনা কৰিলে মানিব লাগে এইখিনি নিয়ম

ডিজিটেল ডেস্ক: মঙলবাৰৰ দিনটো ভগৱান হনুমানক উৎসৰ্গা কৰা হয়। এই দিনটোত ঈশ্বৰৰ উপাসনা কৰিলে ৰোগ, দুখ-দুৰ্যোগ আদি দূৰ হয়। কিন্তু ভগৱান হনুমানক মহিলাসকলে উপাসনা নকৰে।প্ৰকৃততে, মহিলাসকলক হনুমানজীক স্পৰ্শ কৰিবলৈ দিয়া নহয়। ইয়াৰ কাৰণ হ'ল যে হনুমানজী ব্ৰহ্মচাৰী আছিল।অৱশ্যে যদি মহিলাসকলে হনুমানজীক উপাসনা কৰিবলৈ বিচাৰে তেন্তে তেওঁলোকে কেতবোৰ বিশেষ নিয়ম অনুসৰণ কৰিব লাগিব।আজি এই বিষয়ে জানো আহক- 

হনুমানজীক উপাসনা কৰোতে এইসমূহ কথা মনত ৰাখিব

- বিশ্বাস কৰা হয় যে, হনুমানজী ব্ৰহ্মচাৰী আছিল। তেওঁ সীতাক মাতৃ হিচাপে গ্ৰহণ কৰিছিল।যাৰ বাবে প্ৰতিগৰাকী মহিলাকে হনুমানজীয়ে মাতৃত্বৰ স্থান দিছিল। ভগৱান হনুমানে নিজেই মহিলাৰ সন্মুখত হাতজোৰ কৰিব, কিন্তু তেওঁৰ সন্মুখত আন মহিলাই হাতজোৰ কৰাটো তেওঁ একেবাৰেই পছন্দ নকৰিছিল। সেয়েহে, যদি আপুনি হনুমানজীক উপাসনা কৰিবলৈ বিচাৰে, তেন্তে তেওঁৰ সন্মুখত হাতজোৰ আৰু মূৰ দোৱাই উপাসনা নকৰিব। 

- হনুমানজীৰ উপাসনাত মহিলাসকলে কেতিয়াও সেন্দুৰ প্ৰদান কৰিব নালাগে আৰু তেওঁৰ ভৰি স্পৰ্শ কৰিব নালাগে। হনুমানজীক যিকোনো বস্তু আগবঢ়ালে তেওঁৰ সন্মুখত ৰাখিব লাগে।

-মহিলাসকলে কেতিয়াও হনুমানজীক পানী আৰু কাপোৰ আগবঢ়াব নালাগে। এনে কৰাটো ব্ৰহ্মচাৰীৰ অপমান বুলি গণ্য কৰা হয়।

- শাস্ত্ৰত কোৱা হৈছে যে মহিলাসকলে হনুমানজীৰ উপাসনা কৰিব নালাগে। যদি এগৰাকী মহিলাই হনুমানজীৰ ৯টা উপবাস একেলগে কৰিব নোৱাৰে, তেনেহ’লে এই উপবাস কৰাৰ ফল নধৰে।

-মহিলাসকলে ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত হনুমান চালিচা পাঠ কৰা উচিত নহয়। কোৱা হয় যে এনে সময়ত মহিলাসকলে হনুমানজীক স্মৰণ কৰিলে তেওঁ অসন্তুষ্ট হয়।

মহিলাসকলে হনুমানক উপাসনা কৰিলে মানিব লাগে এইখিনি নিয়ম
প্ৰথমবাৰৰ বাবে গণেশক উপাসনা কৰিলে মানিব লাগে এইসমূহ নিয়ম

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in