শিশুৰ সুস্থ বিকাশৰ বাবে অভিভাৱকে এইসমূহ দিশত মন দিব

শিশুৰ সুস্থ বিকাশৰ বাবে অভিভাৱকে এইসমূহ দিশত মন দিব

ডিজিটেল ডেস্ক: শিশুৰ উচিত বিকাশৰ বাবে অভিভাৱকসকলে তেওঁলোকৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিয়াটো খুবেই জৰুৰী। যেতিয়া শিশুটোৰ বয়স ৪-৫ বছৰ হয়, পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁলোকৰ অভ্যাসৰ বিষয়ে সতৰ্ক হোৱা উচিত। শিশুসকলক শৈশৱৰ পৰাই ভাল অভ্যাস শিকোৱা উচিত যাতে তেওঁলোকে ভৱিষ্যতে তেওঁলোকৰ অভ্যাসৰ বিষয়ে সতৰ্ক হৈ থাকে। এই অভ্যাসবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম হৈছে -

পৰিচ্ছন্নতাৰ অভ্যাস 

এই বয়সত শিশুসকলক পৰিস্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত অভ্যাসবোৰৰ বিষয়ে শিকাব লাগে।যেতিয়া তেওঁলোক বাহিৰৰ পৰা ঘৰলৈ আহে, প্ৰথমে হাত আৰু মুখ ধুবলৈ দিব। হাত নোধোৱাকে তেওঁলোকক একো স্পৰ্শ কৰিবলৈ নিদিব। তদুপৰি তেওঁলোকক ডাষ্টবিনৰ ব্যৱহাৰ শিকাওঁক।এনে কৰাৰ দ্বাৰা শিশুসকলৰ পৰিস্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ অভ্যাস বিকশিত হয়।  

স্বাস্থ্যকৰ আহাৰ খুৱাব 

শিশুৰ মানসিক আৰু শাৰীৰিক বিকাশৰ বাবে খাদ্যৰ ভূমিকা অপৰিসীম। আজিকালি অধিকাংশ শিশুয়েই ছিপচ, বিস্কুট, মিঠাই, জাংক ফুড খাবলৈ ভাল পায়।কিন্তু উচিত বিকাশৰ বাবে তেওঁলোকক সদায় ঘৰত বনোৱা খাদ্য খুৱাব লাগে।সুস্থ শৰীৰৰ বাবে ফল-পাচলি, গাখীৰ, দৈ আদি কিমান উপকাৰী, সেই বিষয়ে তেওঁলোকক অৱগত কৰাব।খাদ্য সামগ্ৰীৰ স্বাস্থ্য উপকাৰিতাসমূহ জানিলে তেওঁলোক খাবলৈ আগ্ৰহী হব। 

আনক সহায় কৰিবলৈ শিকাওঁক 

শিশুসকলক আনক সহায় কৰিবলৈ শিকাওঁক। তেওঁলোকক বুজাব যে যদি কোনো বন্ধুক সহায়ৰ প্ৰয়োজন হয়, তেওঁলোকক সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি যাব লাগে।কেৱল বন্ধুয়েই নহয়, যদি তেওঁলোকৰ শক্তি-সামৰ্থই আন কোনো ব্যক্তিক সহায় কৰিব পাৰে, তেন্তে কৰাটো খুবেই প্ৰয়োজন।

প্ৰকৃতি প্ৰেম 

শিশুসকলক প্ৰকৃতিক ভাল পাবলৈ শিকাওঁক।জীয়াই থকাৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰকৃতিৰ গুৰুত্ব কি, সেয়া তেওঁলোকক জনাব। বহুতো শিশুৰ পানীৰ সৈতে খেলাৰ অভ্যাস থাকে, যাৰ বাবে তেওঁলোকে ইয়াক অপচয় কৰে, সেয়েহে তেওঁলোকক পানীৰ উচিত ব্যৱহাৰ তথা জীৱ-জন্তু-চৰাইক ভাল পাবলৈ শিকাব।

জ্যেষ্ঠক সন্মান

শিশুবোৰ স্বভাৱত চঞ্চল। তেওঁলোকে প্ৰায়ে আনৰ সৈতে কেনেদৰে কথা পাতিব লাগে, সেয়া বুজি নাপায়।সেয়েহে এজন অভিভাৱক হিচাপে আপুনি তেওঁলোকক সদায়ে জ্যেষ্ঠসকলক সন্মানৰে তথা সমনীয়াৰ লগত মৰম তথা নম্ৰতাৰে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ শিকাব।

শিশুৰ সুস্থ বিকাশৰ বাবে অভিভাৱকে এইসমূহ দিশত মন দিব
আইৰণৰ অভাৱ দূৰ কৰিবলৈ সন্তানক খাবলৈ দিয়ক এই ৬ বিধ খাদ্য

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in