Subhash Chandra Bose Jayanti: স্বাধীনতা আন্দোলনৰ অগ্ৰণী নেতা সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ অনুপ্ৰেৰণামূলক উদ্ধৃতি

Subhash Chandra Bose Jayanti: স্বাধীনতা আন্দোলনৰ অগ্ৰণী নেতা সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ অনুপ্ৰেৰণামূলক উদ্ধৃতি

ডিজিটেল ডেস্ক: নেতাজী জয়ন্তী বা সুভাষ চন্দ্ৰ বসু জন্ম বাৰ্ষিক প্ৰতিবছৰে ২৩ জানুৱাৰীত সমগ্ৰ দেশজুৰি পালন কৰা হয়। নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসু ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনৰ এজন অগ্ৰণী নেতা আছিল। তেওঁ দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত নাৰ্জী জাৰ্মানী আৰু জাপানৰ সহযোগত ভাৰতক ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা মুক্ত কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছিল।১৯৪২ চনত জাৰ্মানীত Indische Legionৰ ভাৰতীয় সৈন্যসকল আৰু বাৰ্লিনস্থিত Special Bureau for Indiaৰ জাৰ্মান আৰু ভাৰতীয় বিষয়াসকলে তেওঁক প্ৰথমে "নেতাজী" বুলি সম্বোধন কৰিছিল। তাৰ পাছতে সমগ্ৰ ভাৰততে তেওঁ এই নামৰেই জনাজাত।

১৯২০-১৯৩০ চনৰ সময়ছোৱাত বসু ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ যুৱ শাখাৰ নেতা আছিল আৰু পিছলৈ দুবাৰকৈ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছিল। অৱশ্যে মহাত্মা গান্ধী আৰু কংগ্ৰেছৰ আন শীৰ্ষ নেতৃত্বৰ সৈতে মতৰ অমিল হোৱাত তেওঁক ১৯৩৯ চনত কংগ্ৰেছ নেতৃত্বৰপৰা অব্যাহতি দিয়া হয়।

নেতাজীয়ে প্ৰথম ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় সেনা আই এন এৰ নেতৃত্ব দিছিল। তেওঁ ১৯৪৩ চনত আজাদ হিন্দ ফৌজ আৰম্ভ কৰি হাজাৰ হাজাৰ ভাৰতীয় যুৱক-যুৱতীক ব্ৰিটিছৰ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰামত যোগদান কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল।নেতাজীৰ বিখ্যাত শ্লোগানবোৰ হৈছে 'তুম মুঝে খুন দো, মই তুমহে আজাদী দুঙ্গা', 'জয় হিন্দ', আৰু 'দিল্লী চলো'।১৯৪৫ চনৰ ১৮ আগষ্টত নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ মৃত্যু হয়।

আজিৰ এই বিশেষ দিনটেত জানো আহক সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ কেইটামান জনপ্ৰিয় উদ্ধৃতি-

১) "আমাৰ স্বাধীনতা আমাৰ নিজৰ তেজৰে পৰিশোধ কৰাটো আমাৰ কৰ্তব্য।"

২) "যদি কোনো সংগ্ৰাম নহয়, তেন্তে জীৱনে ইয়াৰ আধা আগ্ৰহ হেৰুৱায়।”

৩) “যিসকল সৈনিক সদায়ে নিজৰ জাতিৰ প্ৰতি বিশ্বাসী হৈ থাকে, যিসকলে সদায় নিজৰ জীৱন ত্যাগ কৰিবলৈ প্ৰস্তুত থাকে, তেওঁলোক অজেয়।” 

৪) “আটাইতকৈ ডাঙৰ অপৰাধটো হৈছে অন্যায় আৰু ভুলৰ সৈতে আপোচ কৰা।”

৫) “কেৱল তেজেহে স্বাধীনতাৰ মূল্য পৰিশোধ কৰিব পাৰে। মোক তেজ দিয়ক আৰু মই আপোনাক স্বাধীনতা দিম।” 

৬) “এজন ব্যক্তিয়ে এটা ধাৰণাৰ বাবে মৃত্যুবৰণ কৰিব পাৰে, কিন্তু তেওঁৰ মৃত্যুৰ পিছত সেই ধাৰণাটোৱে এক হাজাৰ জীৱনক সাহস দিয়ে।”

৭) “ ইতিহাসৰ প্ৰকৃত পৰিৱৰ্তন কেতিয়াও আলোচনাৰ দ্বাৰা প্ৰাপ্ত কৰা হোৱা নাই।” 

৮) “আমাৰ এটা আকাংক্ষা থাকিব লাগিব যে ভাৰত যাতে জীয়াই থাকিব পাৰে । শ্বহীদৰ তেজৰ দ্বাৰা স্বাধীনতাৰ পথ প্ৰশস্ত হ'ব।”

৯) "স্বাধীনতা দিয়া হোৱা নাই, ইয়াক লোৱা হৈছে।" 

১০) "ভাৰতৰ ভাগ্যৰ ওপৰত আপোনাৰ বিশ্বাস কেতিয়াও হেৰুৱাব নালাগে। পৃথিৱীত এনে কোনো শক্তি নাই যিয়ে ভাৰতক বন্ধনত ৰাখিব পাৰে। ভাৰত স্বাবলম্বী হ'ব, সেয়াও সোনকালেই।" 

১১) “আমাৰ স্বাধীনতাৰ বাবে আমাৰ নিজৰ তেজ পৰিশোধ কৰাটো আমাৰ কৰ্তব্য।আমাৰ ত্যাগ আৰু পৰিশ্ৰমৰ জৰিয়তে আমি যি স্বাধীনতা লাভ কৰিম, সেয়া আমি আমাৰ নিজৰ শক্তিৰে সংৰক্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ম।”

Subhash Chandra Bose Jayanti: স্বাধীনতা আন্দোলনৰ অগ্ৰণী নেতা সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ অনুপ্ৰেৰণামূলক উদ্ধৃতি
'পাঠান' নহয় 'ড০ বেজবৰুৱাক'লৈহে চিন্তা মুখ্যমন্ত্ৰীৰ ! শ্বাহৰুখ খানে হিমন্ত বিশ্বলৈ ফোন কৰা নাই, তেওঁক চিনিও নাপায়...

Related Stories

No stories found.
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in