National Youth Day 2023: জন্ম জয়ন্তীত স্বামী বিবেকানন্দক দেশজুৰি স্মৰণ

National Youth Day 2023: জন্ম জয়ন্তীত স্বামী বিবেকানন্দক দেশজুৰি স্মৰণ

ডিজিটেল ডেস্ক: স্বামী বিবেকানন্দ,যেন দেশভক্তিৰ আন এক নাম।তেওঁৰ জন্ম ১৮৬৩ চনৰ ১২ জানুৱাৰীত উত্তৰ কলিকতাৰ এটি অভিজাত পৰিয়াল হৈছিল। জন্মৰ সময়ত তেওঁৰ নাম আছিল নৰেন্দ্ৰনাথ দত্ত। তেওঁৰ জন্ম জয়ন্তী ভাৰতত ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। স্বামী বিবেকানন্দ এজন ভাৰতীয় হিন্দু সন্ন্যাসী, দাৰ্শনিক, লেখক, ধৰ্মীয় শিক্ষক আৰু ৰহস্যবাদী ৰামকৃষ্ণৰ মুখ্য শিষ্য আছিল।তেওঁক আন্তঃধৰ্মীয় সজাগতা বৃদ্ধি কৰা আৰু হিন্দু ধৰ্মক এক প্ৰধান বিশ্ব ধৰ্মৰ মৰ্যাদালৈ অনাৰ কৃতিত্ব দিয়া হয়। স্বামী বিবেকানন্দই মহিলা আৰু নিম্ন বৰ্ণৰ লোকসকলক শিক্ষিত কৰি সমাজৰ উন্নতিত মুখ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁ সকলো ধৰ্মৰ মাজত একতাৰ গুৰুত্ব সন্দৰ্ভতো আলোকপাত কৰিছিল।বিবেকানন্দই ব্ৰহ্ম সমাজত যোগদান দি বাল্য বিবাহ আৰু নিৰক্ষৰতা দূৰ কৰাৰ কাৰণে কাম কৰিছিল। ১৯০২চনৰ ৪ জুলাইত বিবেকানন্দৰ মৃত্যু হয়।

আজি তেওঁৰ ১৬০ সংখ্যক জন্ম জয়ন্তী। তলত স্বামী বিবেকানন্দৰ কেতবোৰ বিশেষ উদ্ধৃতি উল্লেখ কৰা হৈছে-

কেতিয়াও ‘না’ নক'ব, কেতিয়াও নক'ব, 'মই নোৱাৰো', কিয়নো আপুনি অসীম। সকলো শক্তি আপোনাৰ ভিতৰত আছে। আপুনি যিকোনো কাম কৰিব পাৰে।

আপোনাৰ লক্ষ্যবোৰ আপোনাৰ সামৰ্থ্যৰ স্তৰলৈ নমাই নিদিব। তাৰ সলনি, আপোনাৰ সামৰ্থ্য আপোনাৰ লক্ষ্যৰ উচ্চতালৈ বৃদ্ধি কৰক।

আপুনি ঈশ্বৰৰ অৱতাৰ, আপোনালোক সকলো। আপুনি সৰ্বশক্তিমান, সৰ্বব্যাপী, ঐশ্বৰিক নীতিৰ অৱতাৰ। আপুনি এতিয়া মোক হাঁহিব পাৰে, কিন্তু সময় আহিব যেতিয়া আপুনি এই সকলোবোৰ বুজি উঠিব।

জ্ঞানৰ উপহাৰ হৈছে পৃথিৱীৰ সৰ্বোচ্চ উপহাৰ।

দিনত কমেও এবাৰ নিজৰ সৈতে কথা পাতক। অন্যথা, আপুনি এই পৃথিৱীৰ এজন উৎকৃষ্ট ব্যক্তিৰ সৈতে হোৱা সাক্ষাতৰ পৰা বঞ্চিত হ'ব পাৰে।

আত্মত্যাগ, আত্ম-দাবী নহয়, সৰ্বোচ্চ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ নিয়ম।

প্ৰত্যেক সফল ব্যক্তিৰ পিছফালে প্ৰচণ্ড সততা, প্ৰচণ্ড আন্তৰিকতা থাকে। সেয়াই তেওঁৰ জীৱনৰ সফলতাৰ কাৰণ।

বিশুদ্ধতা, ধৈৰ্য্য আৰু অধ্যৱসায়ে সকলো বাধা অতিক্ৰম কৰে।

প্ৰকৃত ধৰ্মৰ কথা অথবা মতবাদ বা তত্ত্ব নহয়, ই সাম্প্ৰদায়িকতাও নহয়। এয়া হৈছে আত্মা আৰু ঈশ্বৰৰ মাজৰ সম্পৰ্ক। 

ধৰ্ম উপলব্ধিৰে গঠিত। আমি ঈশ্বৰক উপলব্ধি কৰিব লাগিব, ঈশ্বৰঅনুভৱ কৰিব লাগিব, ঈশ্বৰক চাব লাগিব, ঈশ্বৰৰ সৈতে কথা পাতিব লাগিব। সেয়া হৈছে ধৰ্ম।

এটা ধাৰণা লওঁক, তাত নিজকে নিয়োজিত কৰক। ধৈৰ্য্যৰ সৈতে সংগ্ৰাম কৰক আৰু  দেখিব সূৰ্য আপোনাৰ বাবে উঠিব।

দুৰ্বলতাৰ প্ৰতিকাৰ দুৰ্বলতাৰ ওপৰত চিন্তা কৰা নহয়, শক্তিৰ বিষয়ে চিন্তা কৰাহে।

প্ৰতিজন মানুহৰ জীৱনত এটা অভিযান আছে, যিটো তেওঁৰ সকলো অসীম অতীতকৰ্মৰ ফলাফল।

National Youth Day 2023: জন্ম জয়ন্তীত স্বামী বিবেকানন্দক দেশজুৰি স্মৰণ
কাশ্মীৰ ফাইলছেই নহয় এক ডজন ভাৰতীয় ছবিলৈ অস্কাৰ !

Related Stories

No stories found.
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in