শিশুটিক গঢ় দিয়াৰ দায়িত্ব কেৱল বিদ্যালয়ৰে নহয়

শিশুটিক গঢ় দিয়াৰ দায়িত্ব কেৱল বিদ্যালয়ৰে নহয়

ডিজিটেল ডেস্ক: শিশুসকলক প্ৰকৃত মানুহ ৰূপে গঢ় দিয়াৰ দায়িত্ব কেৱল শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰীৰে নহয়, এই ক্ষেত্ৰত অভিভাৱকৰ কৰণীয়ও বহু আছে। এগৰাকী অভিভাৱক হিচাপে আপুনি আপোনাৰ সন্তানটোৰ প্ৰতিটো কাম- কাজত বিশেষভাৱে চকু দিব লাগিব।যাতে আপোনাৰ সন্তানে উচিত জ্ঞান অৰ্জনৰে সমাজত সকলোৰে সৈতে মিলিজুলি থাকি আপোনাক গৌৰৱান্বিত কৰিব পাৰে। এটি শিশুক সফল মানৱৰূপে গ্ৰহণ দিয়াত অভিভাৱকৰ কেতবোৰ কৰণীয়ৰ বিষয়ে আজি জানো আহক-

*শিশুসকলক সান্ত্বনা দিয়াটো প্ৰতিজন অভিভাৱকৰে দায়িত্ব। কিন্তু ইয়াৰ এক সীমা থকা উচিত। যদি আপুনি শিশুসকলৰ প্ৰতিটো ইচ্ছা পূৰণ কৰে, তেওঁলোকে বিচৰাৰ আগতেই সকলো সামগ্ৰী যোগান ধৰে, তেন্তে শিশুটো বিচলিত হয়। ধৰি লওঁক, আপোনাৰ সন্তান পঞ্চম শ্ৰেণীত পঢ়ি আছে।কিন্তু কাৰোবাক দেখি তেওঁ আপোনাক এটা আইফোন বিচাৰিছে। যদি আপুনি এই দাবী পূৰণ কৰে, সেয়া উচিত নহয়। এয়া সন্তানৰ প্ৰতি আপোনাৰ মৰম নহয়, ই এক ফেশ্বন আৰু স্থিতিৰ প্ৰতীক।এনে কৰাৰ ফলত আপোনাৰ সন্তানে সামগ্ৰীক মূল্য নিদিয়া হ’ব।সহজতে সকলো লাভ কৰাৰ ফলত তেওঁলোকে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কি সেয়া বুজি নুঠিব।আনহাতে, যদি শিশুটো কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ পৰা পলাই থাকে, তেন্তে তেওঁ ভৱিষ্যতে সফল হ'ব নোৱাৰিব।

*যেতিয়াই আপুনি কামৰ পৰা ঘৰলৈ আহে, অলপ বিশ্ৰাম কৰি আপোনাৰ সন্তানৰ সৈতে কমেও এঘণ্টা অতিবাহিত কৰিব। তাৰ পিছত তেওঁলোকৰ সৈতে অভিভাৱকৰ দৰে নহয়, বন্ধুৰ দৰে কথা পাতিব। তেওঁলোকৰ শ্ৰেণীত অথবা ঘৰত যদি কিবা অসুবিধা হৈছে, সেয়া জানিবলৈ চেষ্টা কৰক। তেওঁলোকক আশ্বাস দিয়ক যে আপুনি তেওঁলোকৰ সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ সদায় আছে। এনে কৰাৰ দ্বাৰা, শিশুৱে লাহে লাহে আপোনাক বন্ধু হিচাপে বিবেচনা কৰা আৰম্ভ কৰিব আৰু আপোনাৰ নিজৰ সকলো কথা খুলি ক'বলৈ কুণ্ঠাবোধ নকৰিব।

*শিশুৰ ভুলবোৰ সদায় আঙুলিয়াই দিব।তেতিয়া তেওঁলোকে সেয়া পুনৰাবৃত্তি নকৰিব।যদি শিশুটোৱে ৰাজহুৱা স্থানত ভুল কৰে, তেন্তে কেতিয়াও আন বহুজনে শুনাকৈ তেওঁলোকক গালি-গালাজ নকৰিব। ঘৰলৈ আহি তেওঁলোকক সেই ভুল কিয় কৰিব নালাগে ভালদৰে বুজাই দিব।

*পিতৃ-মাতৃয়ে শিশুৰ লালন-পালনত নিজৰ যত্ন ল'বলৈ পাহৰি যায়। যদি আপোনাৰ স্বাস্থ্য ভাল নহয়, তেনেহ'লে ই শিশুৰ লালন-পালনত প্ৰভাৱিত কৰিব।সেয়েহে অভিভাৱকসকলে শিশুটিৰ লগতে নিজৰ স্বাস্থ্যৰো যত্ন ল’ব।

শিশুটিক গঢ় দিয়াৰ দায়িত্ব কেৱল বিদ্যালয়ৰে নহয়
অভিভাৱকৰ ভুলৰ ফল ভূগিব লগীয়া হ’ব পাৰে সন্তানে

Related Stories

No stories found.
X
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in