"আত্মা আৰু সমাজৰ বাবে যোগ": আজি বিশ্ব যোগ দিৱস

বিষয়বস্তু-"আত্মা আৰু সমাজৰ বাবে যোগ"
"আত্মা আৰু সমাজৰ বাবে যোগ": আজি বিশ্ব যোগ দিৱস

ডিজিটেল ডেস্কঃ প্ৰতি বছৰে ২১ জুনত আন্তৰ্জাতিক যোগ দিৱস পালন কৰা হয়। "আত্মা আৰু সমাজৰ বাবে যোগ" শীৰ্ষক বিষয়বস্তু লৈ এইবাৰ আয়োজন কৰা হয় দশম আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ দিৱস।যোগৰ লাভালাভৰ বিষয়ে মানুহক সজাগ তথা অনুপ্ৰাণিত কৰাটোয়েই হৈছে এই দিৱস উদযাপনৰ উদ্দেশ্য। 

ভাৰতীয় সংস্কৃতিৰ সৈতে যোগৰ এক ওতঃপ্ৰোত সম্পৰ্ক আছে, যিটো বৰ্তমান বিদেশলৈ বিয়পি পৰিছে । বিদেশলৈ যোগ প্ৰচাৰৰ কৃতিত্ব যোগগুৰুসকলৰ হাতত। ভাৰতীয় যোগগুৰুসকলে বিদেশী দেশত যোগৰ উপযোগিতা আৰু গুৰুত্বৰ বিষয়ে সজাগ কৰে।

কেইবছৰমানত যোগৰ প্ৰতি মানুহৰ আগ্ৰহ বৃদ্ধি পাইছে। বৰ্তমান আংশিকভাৱে চলি থকা জীৱনত, নিজকে স্বাস্থ্যৱান আৰু চাপমুক্ত ৰাখিবলৈ যোগাসন কৰা হয়। যোগাভ্যাস কৰিলে আপোনাক বিভিন্ন ধৰণৰ ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে। স্বাস্থ্যকৰ জীৱন যাপন কৰিবলৈ ভাল খাদ্যৰ সৈতে যোগ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

প্ৰথম আন্তৰ্জাতিক যোগ দিৱস ২১ জুন, ২০১৫ চনত পালন কৰা হৈছিল। সমগ্ৰ বিশ্বৰ লোকসকলক এই বিষয়ে সজাগ কৰাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতৰ উদ্যোগত এই দিৱস উদযাপন কৰা হয়। দৰাচলতে, ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে ২৭ ছেপ্টেম্বৰ, ২০১৪ চনত যোগ দিৱসৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছিল। যাৰ পিছত ১৭৭ খন দেশে ২১ জুন,২০১৪ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘত আন্তৰ্জাতিক যোগ দিৱস উদযাপনৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছিল।

Related Stories

No stories found.
X
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in