বিশ্ব শান্তিৰ বাবে পঞ্জাৱত জ্বলোৱা হ'ল বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চাকি, ৩০০০ লিটাৰ তেল আৰু...

বিশ্ব শান্তিৰ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ পঞ্জাৱৰ মোহালিত জ্বলোৱা হৈছে পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ চাকি।
world largest diya
world largest diya

ডিজিটেল ডেস্ক: বিশ্ব শান্তিৰ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ পঞ্জাৱৰ মোহালিত জ্বলোৱা হৈছে পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ চাকি। অনুষ্ঠানটোৰ আয়োজক সকলে এই দাবী কৰিছে। আয়োজক সকলে কয় যে বিশ্ব অভিলেখৰ সৈতে সমাপ্ত হোৱা অনুষ্ঠানটোৰ বাবে ১০,০০০ তকৈও অধিক লোকে তেল যোগান ধৰিছিল।

বিশ্ব শান্তি, ঐক্য, ধৰ্মনিৰপেক্ষতা আৰু মানৱতাবাদৰ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ প্ৰায় ১,০০০ কিলোগ্ৰাম ষ্টীলেৰে নিৰ্মিত, ৩.৩৭ মিটাৰ ব্যাসৰ বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চাকিটো শনিবাৰে সন্ধিয়া জ্বলোৱা হৈছিল।

ভাৰতীয় সমাজৰ বিবিধ কাপোৰ আৰু বৈচিত্ৰ্যক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা হিৰো হোমছৰ ৪০০০ বাসিন্দাকে ধৰি ১০,০০০ ৰো অধিক লোকে শান্তিৰ এই অনন্য প্ৰতীকৰ বাবে ৩,১২৯ লিটাৰ জৈৱিক আৰু চাকিৰ-উপযুক্ত তেল সংগ্ৰহ কৰিছিল।

হিৰো ৰিয়েলটিৰ চিএমঅ' আশীষ কৌলে কয় যে শান্তিৰ উৎসৱ উপলক্ষে চাকিটো জ্বলোৱাৰ সময়ত গিনিজ বুক অফ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছৰ বিষয়া সকল উপস্থিতি আছিল।

গিনিজ বুক অফ ৰেকৰ্ডছৰ মতে, চাকিটো ৩,০০০ লিটাৰ ৰন্ধন তেলৰে জ্বলোৱা হৈছিল আৰু এতিয়ালৈকে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ তেলৰ চাকি।

Related Stories

No stories found.
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in