Top Education Boards in India: ভাৰতৰ মূল শিক্ষা পৰিষদসমূহ

Top Education Boards in India: ভাৰতৰ মূল শিক্ষা পৰিষদসমূহ

ডিজিটেল ডেস্ক: ২৯খন ৰাজ্য, ৭ টা কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল আৰু ২৩টা আইনীভাৱে স্বীকৃত ভাষাৰ সৈতে আমাৰ দেশ ভাৰত এখন বিশাল তথা অনন্য ৰাষ্ট্ৰ।ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত বিভিন্ন ধৰণৰ শিক্ষা পৰিষদৰ সৈতে ভাৰতৰ এক উল্লেখনীয় শিক্ষা ব্যৱস্থা আছে।ভাৰতৰ চাৰিটা প্ৰাথমিক শিক্ষা পৰিষদ হৈছে ক্ৰমান্বয়ে চি.আই.এছ.চি.ই., আই.বি., চি.বি.এছ.ই. আৰু ৰাজ্যিক পৰিষদ। অৱশ্যে, শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে মানদণ্ডৰ শিক্ষা পূৰণ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ শৈক্ষিক ব’ৰ্ডবোৰ অতি আধুনিক আৰু যথেষ্ট অন্ত:ৰ্দৃষ্টিসম্পন্ন।

ভাৰতৰ বিভিন্ন শিক্ষা পৰিষদৰ বিষয়ে আজি বিতংভাৱে জানো আহক-

ৰাজ্যিক ব’ৰ্ডসমূহ

ৰাজ্যিক ব’ৰ্ডবোৰে প্ৰতিখন ৰাজ্যৰ অনন্য তথা পৃথক পাঠ্যক্ৰম আৰু ৰেংকিঙৰ চৰ্ত অনুসৰণ কৰে। ভাৰতৰ শীৰ্ষ শিক্ষা পৰিষদৰ প্ৰতিখন ৰাজ্যিক পৰিষদৰ শৈক্ষিক ৰণনীতি আছে।এই ব’ৰ্ডসমূহে ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ বিষয় তথা শিক্ষাৰ্থীৰ আগ্ৰহৰ প্ৰতি গুৰুত্ব আৰোপ কৰে, যিয়ে শিক্ষাৰ্থীসকলক ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ অভিযান্ত্ৰিক আৰু চিকিৎসা প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ বাবে অধ্যয়ন কৰিবলৈ দিয়ে। ৰাজ্যিক ব’ৰ্ডৰ পাঠ্যক্ৰম সাধাৰণতে আন কেইবাটাও ব’ৰ্ডৰ তুলনাত সীমাবদ্ধ। ইয়াৰ পাঠ্যক্ৰমত আঞ্চলিক ভাষা আৰু ঐতিহ্যৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা আছে। কিছুমান ৰাজ্যিক ব’ৰ্ডে শেহতীয়াকৈ সকলো বিদ্যালয়ক এন.চি.ই.আৰ.টি. কিতাপবোৰ একচেটিয়াভাৱে ৰূপায়ণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল, যিবোৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে সকলো ধৰণৰ সৰ্বভাৰতীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষাৰ বাবে অধ্যয়ন কৰাটো আৱশ্যকীয়।

কেন্দ্ৰীয় মাধ্যমিক শিক্ষা পৰিষদ (চি.বি.এছ.ই)

কেন্দ্ৰীয় মাধ্যমিক শিক্ষা পৰিষদ চমুকৈ চি.বি.এছ.ইক ভাৰতৰ সৰ্বাধিক স্বীকৃত শিক্ষা পৰিষদ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। চি.বি.এছ.ই ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ পৰিষদ যদিও এই পৰিষদৰ অধীনত সমগ্ৰ দেশতে বহু ব্যক্তিগত তথা ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বিদ্যালয় আছে। এই পৰিষদত নিয়মীয়া শিক্ষাৰ্থীৰ লগতে দূৰত্ব শিক্ষণ অনুসৰণ কৰিব বিচৰা প্ৰাৰ্থীসকলেও নামভৰ্তিৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰাৰ লগতে মূল্যায়নৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে।দশম শ্ৰেণীৰ পিছত চি.বি.এছ. ই য়ে শিক্ষাৰ্থীসকলক বিজ্ঞান, বাণিজ্য আৰু মানৱবিজ্ঞানকে ধৰি বিভিন্ন বিষয় অধ্যয়ন কৰাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে।

মাধ্যমিক শিক্ষাৰ ভাৰতীয় প্ৰমাণপত্ৰ (আই.চি.এছ.ই)

আই.চি.এছ.ই বা মাধ্যমিক শিক্ষাৰ বাবে ভাৰতীয় প্ৰমাণপত্ৰৰ এক মহান কাৰ্যসূচী আছে যি তত্ত্ববোৰৰ নীতি আৰু মৌলিকতা প্ৰতিফলিত কৰে। মাধ্যমিক শিক্ষাৰ ভাৰতীয় প্ৰমাণপত্ৰ ভাৰতৰ এক অন্যতম ব্যৱহাৰিক শিক্ষা পৰিষদ। ভাৰতীয় বিদ্যালয় প্ৰমাণপত্ৰ পৰীক্ষা পৰিষদ ভাৰতৰ এখন ব্যক্তিগত বিদ্যালয় পৰিষদ। এই ব'ৰ্ডৰ লক্ষ্য হৈছে ইংৰাজী মাধ্যমৰ জৰিয়তে নতুন শিক্ষা নীতি  ১৯৮৬ৰ পৰামৰ্শ অনুসৰণ কৰি এক মৌলিক শিক্ষা বিশ্লেষণ কৰা। 

ভাৰতীয় বিদ্যালয় প্ৰমাণপত্ৰ পৰীক্ষা পৰিষদ (চি.আই.এছ.চি.ই.)

চি.আই.এছ.চি.ই. হৈছে ভাৰতৰ এক ব্যক্তিগতভাৱে পৰিচালিত ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা পৰিষদ যিয়ে ক্ৰমান্বয়ে দশম আৰু দ্বাদশৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা শ্ৰেণীৰ বাবে ভাৰতীয় মাধ্যমিক শিক্ষাৰ প্ৰমাণপত্ৰ (আই.চি.এছ.ই.) আৰু লগতে ভাৰতীয় বিদ্যালয় প্ৰমাণপত্ৰ (আই.এছ.চি.) পৰিচালনা কৰে।এই শিক্ষা পৰিষদ ১৯৫৮ চনত গঠন কৰা হৈছিল।প্ৰতি বছৰে ফেব্ৰুৱাৰী আৰু মাৰ্চ মাহত পৰিষদে দশম আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ বাবে মূল্যাঙ্কন কৰে।আই.চি.এছ.ই.-ৰ মুখ্য লক্ষ্য হৈছে এক যুক্তিসঙ্গত দৃষ্টিভংগীৰ জৰিয়তে শিক্ষাৰ্থীসকলক উচ্চ মানদণ্ডৰ শিক্ষা প্ৰদান কৰা। ভাৰতৰ এই শিক্ষা পৰিষদে শিক্ষাৰ্থীসকলক বিজ্ঞান, মানৱীয়তা আৰু ভাষা পাঠ্যক্ৰম, বিশেষকৈ ইংৰাজী বিষয়ত অধিক গুৰুত্ব প্ৰদান কৰে।

নেচনেল ইনষ্টিটিউট অৱ অ’পেন স্কুলিং (এন.আই.অ'.এছ)

নেচনেল অ’পেন স্কুলিং ইনষ্টিটিউটৰ (এন.আই.অ'.এছ) লক্ষ্য হৈছে শৈক্ষিক ব্যৱস্থাক সকলো শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে বহুমুখী আৰু বিনামূলীয়া কৰা। এই পৰিষদৰ শিক্ষা শিশু-কেন্দ্ৰিক আৰু শিক্ষাৰ্থীজনক কি শিকিব লাগে, কেনেদৰে শিকিব লাগে, আৰু কেতিয়া শিকিব লাগে সেই বিষয়ে বাছনি কৰাত সহায় কৰে। এন.আই.ও.এছ. হৈছে এক ৰাষ্ট্ৰীয় ব’ৰ্ড যি চি.বি.এছ.ই. আৰু চি.আই.এছ.চি.ই.ৰ সৈতে তুলনীয় মাধ্যমিক আৰু পিছত মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষাও প্ৰদান কৰে।

আন্তৰ্জাতিক বেকলাৰিয়েট (আই.বি)

আন্তৰ্জাতিক বেকলাৰিয়েট হৈছে এক অতি লাভজনক একাডেমিক নিগম যি ভাৰতৰ শীৰ্ষ স্তৰৰ শিক্ষা পৰিষদবোৰৰ ভিতৰতো অন্যতম।আই বিয়ে ৩ আৰু ১৯ বছৰ বয়সৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে অধিক শৈক্ষিক সেৱা নিশ্চিত কৰে। আই.বি.ৰ বিদ্যালয়বোৰক সন্মানীয় বুলি গণ্য কৰা হয় যদিও ই অত্যন্ত ব্যয়বহুল। আই বি হৈছে চুইজাৰলেণ্ডৰ জেনেভাত মুখ্য কাৰ্যালয় থকা ব্যক্তিগতভাৱে পৰিচালিত এক বহুজাতিক শৈক্ষিক সংগঠন।

কেমব্ৰিজ আন্তৰ্জাতিক পৰীক্ষা (চি.আই.ই)

১৮৫৮ চনত গঠন কৰা চি.আই.ই.য়ে  ১৬০খন দেশৰ দহ হাজাৰ বিদ্যালয় প্ৰণালীক আন্তৰ্জাতিক প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰদান কৰে। কেমব্ৰিজ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষাই বিশ্বৰ ১৫০ খনতকৈও অধিক দেশত বিশ্বব্যাপী স্বীকৃত প্ৰমাণপত্ৰ আৰু পৰীক্ষা প্ৰদান কৰে।ই ভাৰতৰ উচ্চ পছন্দৰ শিক্ষা পৰিষদসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম।

Top Education Boards in India: ভাৰতৰ মূল শিক্ষা পৰিষদসমূহ
Most Famous Awards & Highest Honors in the World: বিশ্বৰ সৰ্বাধিক বিখ্যাত বঁটা-সৰ্বোচ্চ সন্মান কি আপুনি জানেনে?

Related Stories

No stories found.
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in