মই আছো আপোনালোকৰ সৈতেঃ মণিপুৰলৈ আহি বহুকেইটা প্ৰতিশ্ৰুতি দি গ'ল ৰাহুল গান্ধীয়ে...

মই আছো আপোনালোকৰ সৈতেঃ মণিপুৰলৈ আহি বহুকেইটা প্ৰতিশ্ৰুতি দি গ'ল ৰাহুল গান্ধীয়ে...

ডিজিটেল সংবাদ বেকাজানঃ হিংসা জৰ্জৰিত মণিপুৰৰ পৰিস্থিতি বুজ লোৱাৰ উদ্দেশ্য আজি লোকসভাৰ বিৰোধী নেতা ৰাহুল গান্ধী এদিনীয়া ভ্ৰমণৰ সূচীৰে মণিপুৰত উপস্থিত হয়। নতুন দিল্লীৰ পুৱা পৰা চাৰ্টাড বিমানেৰে অসমৰ শিলচৰ উপস্থিত হোৱাৰ গান্ধীয়ে স্থল পথেৰে জিৰিবাম উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ সাহায্য শিবিৰত উপস্থিত হয়। তাতে এঘণ্টা গান্ধীয়ে হিংসাত আক্ৰান্ত লোকসকলৰ সৈতে সময় কটায় । ইয়াৰ পিছত ৰাহুল গান্ধীয়ে ইম্ফলত আৰু পিছলৈ বিষ্ণুপুৰ জিলা আৰু চুৰাচান্দপুৰ জিলাৰ মইৰাঙত যোৱাৰ পূৰ্বে স্থানচ্যুত পৰিয়ালৰ সৈতে কথা পাতি মানৱীয় পৰিস্থিতিৰ মূল্যায়ন কৰে।

সাহায্য শিবিৰত আশ্ৰয় লোৱা বহু বাসিন্দাই নিৰাপত্তাহীনতাৰ বাবে ঘৰ এৰি পলায়ন কৰিবলৈ বাধ্য হৈছে কিয়নো জিৰিবাম জিলাৰ উপকণ্ঠ অঞ্চলত তেওঁলোকৰ ঘৰ জ্বলাই দিয়া হৈছে। উল্লেখযোগ্য যে ২০২৩ চনৰ ৩ মেত আৰম্ভ হোৱা গোষ্ঠী সংঘাতৰ ফলত হিংসাত্মক পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হোৱাৰ পাছত এইবাৰ মণিপুৰলৈ ৰাহুল গান্ধীৰ তৃতীয়টো ভ্ৰমণ। জিৰিবাম ভ্ৰমণৰ সময়ত ৰাহুল গান্ধীয়ে শিবিৰৰ বাসিন্দাসকলৰ অভিযোগ শুনে।

আশ্ৰয় শিবিৰৰ বাসিন্দাসকলৰ মৰ্মবেদনা শুনি ৰাহুল গান্ধীয়ে কয় যে এই অৰ্থহীন হিংসাৰ ফলত ঘৰবোৰ ধ্বংস হৈছে । জীৱিকাৰ ব্যৱস্থা বিঘ্নিত হৈছে। পৰিয়ালবোৰ ছিন্নভিন্ন হৈছে। তেওঁ তেওঁলোকৰ যন্ত্ৰণাৰ প্ৰতি সহানুভূতি প্ৰকাশ কৰি তেওঁলোকৰ সমৰ্থন আৰু পুনৰ্বাসনৰ পোষকতা কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। তেওঁ সংসদত তেওঁলোকৰ সমস্যা উত্থাপন কৰিব বুলি প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। ৰাহুল গান্ধীৰ এই জিৰিবাম জিৰিবাম ভ্ৰমণৰ সময়ত মণিপুৰ প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ কমিটীৰ সভাপতি কে মেঘচন্দ্ৰ সিং, চি এল পিৰ নেতা তথা মণিপুৰৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী অ’ ইবোবি সিং, প্ৰাক্তন উপ-মুখ্যমন্ত্ৰী গাইখাংগম গাংমেই, আৰু এ আই চি চিৰ সাধাৰণ সম্পাদক কে.চি. ভেনুগোপালে সংগ দিয়ে । ইফালে ৰাহুল গান্ধীৰ ভ্ৰমণৰ পূৰ্বে জিৰিবামত নিৰাপত্তা বাহিনীক আক্ৰমণ সশস্ত্ৰ দুৰ্বৃত্তই বিৰোধী দলৰ নেতা ৰাহুল গান্ধীৰ নিৰ্ধাৰিত জিৰিবাম ভ্ৰমণৰ কেইঘণ্টামান পূৰ্বে অস্ত্ৰধাৰী দুষ্কৃতিকাৰীয়ে নিৰাপত্তাৰক্ষীৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰে ।

জিৰিবামত নিয়োজিত নিৰাপত্তাৰক্ষীৰ এখন সাজসজ্জিত বাহনত বন্দুকধাৰীয়ে গুলীচালনা কৰে। স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষই দুজন সন্দেহযুক্ত বিদ্ৰোহীক আটক কৰে। আক্ৰমণৰ পিছত সমগ্ৰ জিলাখনতে উচ্চ নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হয়। আৰক্ষীয়ে এই আক্ৰমণৰ সৈতে জড়িত দুজন ব্যক্তিক গ্ৰেপ্তাৰ কৰি সম্প্ৰতি জেৰা অব্যাহত ৰাখিছে। এই আক্ৰমণৰ পিচতো ৰাহুল গান্ধীয়ে নিৰ্ধাৰিত ভ্ৰমণৰ কাম আগবঢ়াই লৈ যায়।

জিৰিবাম উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ সাহায্য শিবিৰত আশ্ৰয় লোৱা আভ্যন্তৰীণভাৱে স্থানচ্যুত লোক (আইডিপি)ৰ সৈতে সাক্ষাৎ কৰিবলৈ জিৰিবামত উপস্থিত হয়। ভ্ৰমণৰ সময়ত গান্ধীয়ে স্থানচ্যুত পৰিয়ালসমূহৰ সৈতে মত বিনিময় কৰি তেওঁলোকৰ কষ্টৰ সময়ত সহায় আৰু আশ্বাস প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ পিছত ৰাহুল গান্ধীৰ চুৰাচান্দপুৰ আৰু মইৰাং জিলাৰ সাহায্য শিবিৰসমূহ ভ্ৰমণ কৰে। ইম্ফলতৰাহুল গান্ধীয়ে মণিপুৰৰ ৰাজ্যপাল অনুছুইয়া উইকেৰ সৈতে বৈঠকত মিলিত হয় ৰাজ্যখনৰ শেহতীয়া পৰিস্থিতি সম্পৰ্কে আলোচনা কৰে।

উল্লেখযোগ্য যে যোৱা কেইমাহমানৰ পৰা ধাৰাবাহিকভাৱে আক্ৰমণৰ বলি হৈছে জিৰিবাম। হিংসাৰ ফলত হাজাৰ হাজাৰ লোক স্থানচ্যুত হৈছে । যাৰ ফলত সাহায্য শিবিৰ ভৰি পৰিছে। ইফালে মণিপুৰ কংগ্ৰেছৰ কাৰ্যকৰী সভাপতি দেবাব্ৰতাই ৰাহুল গান্ধীৰ ভ্ৰমণৰ সময়ত সংঘাতৰ পিছত সংঘটিত হোৱা পৰিণতিৰ প্ৰতি চৰকাৰে অৱহেলা কৰাক সমালোচনা কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে পৰিস্থিতি স্বাভাৱিকতাৰ দাবী কৰাৰ পিছতো সাহায্য শিবিৰৰত আশ্ৰয় লৈ থকাসকলৰ প্ৰত্যক্ষ বিৱৰণীত ধ্বংস আৰু অৱহেলাৰ এক বেলেগ বাস্তৱ চিত্ৰিত পোহৰলৈ আহিছে ।

সাহায্য শিবিৰত ক্ষতিগ্ৰস্ত লোকৰ সৈতে সাক্ষাৎ কৰি জিৰিবামৰ পৰা ৰাহুল গান্ধীয়ে পৰৱৰ্তী সময়ত চুৰাচান্দপুৰ জিলা আৰু মইৰাঙৰ সাহায্য শিবিৰ ভ্ৰমণৰ বাবে শিলচৰ বিমানবন্দৰলৈ ৰাওনা হয়। মণিপুৰ প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে, ৰাহুল গান্ধীয়ে সন্ধিয়া প্ৰায় ৬ বজাত মণিপুৰৰ ৰাজ্যপাল অনুছুইয়া উইকেক সাক্ষাৎ কৰে। কংগ্ৰেছ ভৱনত সংবাদ মাধ্যমক সম্বোধন কৰে ইফালে বিৰোধী দলৰ নেতা ৰাহুল গান্ধীৰ নিৰ্ধাৰিত জিৰিবাম ভ্ৰমণৰ কেইঘণ্টামান পূৰ্বে অস্ত্ৰধাৰী দুষ্কৃতিকাৰীয়ে নিৰাপত্তাৰক্ষীৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰাৰ ফলত তেওঁলোকে প্ৰতিশোধ ল’বলৈ বাধ্য হয়।

বিনিময়ৰ সময়ত কেইবাজনো নিৰাপত্তাৰক্ষী আহত হয়। জিৰিবামত নিয়োজিত নিৰাপত্তাৰক্ষীৰ এখন সাজসজ্জিত বাহনত বন্দুকধাৰীয়ে গুলীচালনা কৰে। স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষই দুজন সন্দেহযুক্ত বিদ্ৰোহীক আটক কৰাৰ দৃশ্য দৃশ্যগ্ৰহণ কৰা হৈছে। আক্ৰমণৰ পিছত সমগ্ৰ জিলাখনতে উচ্চ নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হয়, যিয়ে অঞ্চলটোত প্ৰচলিত অস্থিৰ নিৰাপত্তা পৰিস্থিতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। আৰক্ষীয়ে এই আক্ৰমণৰ সৈতে জড়িত দুজন ব্যক্তিক গ্ৰেপ্তাৰ কৰি সম্প্ৰতি জেৰা অব্যাহত ৰাখিছে।

Related Stories

No stories found.
X
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in