লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকী: প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু আকৰ্ষণীয় তথ্য

লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকী: প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু আকৰ্ষণীয় তথ্য

ডিজিটেল ডেস্ক: স্বাধীন ভাৰতৰ দ্বিতীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ জীৱনাদৰ্শৰ বিষয়ে হয়তো পুনৰাই কোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। সততা, দক্ষতা আৰু অতি নম্ৰতাৰে ৩০ বছৰৰো অধিক সময় তেওঁ দেশৰ হকে কাম কৰিছিল।

লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰী তেওঁৰ শ্লোগান 'জয় জোৱান জয় কিষাণ'ৰ বাবে বিখ্যাত।যাৰ অৰ্থ হৈছে 'সৈনিকক জয় কৰক, কৃষকৰ জয় হওক'। ১৯৬৬ চনত আজিৰ দিনটোতে লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ মৃত্যু হয় যদিও তেওঁৰ মৃত্যু এতিয়াও ৰহস্য হৈয়ে আছে।

লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ জন্ম হৈছিল ১৯০৪ চনৰ ২ অক্টোবৰত।তেওঁৰ পিতৃ শাৰদা প্ৰসাদ শ্ৰীবাস্তৱ আৰু মাতৃ ৰামদুলাৰী দেৱী।তেওঁ হৰিশ চন্দ্ৰ উচ্চ বিদ্যালয়ৰ পৰা স্কুলীয়া শিক্ষা আৰম্ভ কৰিছিল। ১৯২৮ চনৰ ১৬ মে'ত তেওঁ ললিতা দেৱীৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হয়।

লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ কেইটামান আকৰ্ষণীয় তথ্য

  • ১৬ বছৰ বয়সত শাস্ত্ৰীয়ে ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিবলৈ অসহযোগ আন্দোলনত যোগদান কৰিছিল।

  • তেওঁৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীত্ব ১৯ মাহৰ বাবে আছিল যদিও তেওঁ ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ অংশ হৈ ৩০ বছৰ ধৰি দেশৰ বাবে সেৱা আগবঢ়াইছিল।

  • তেওঁ লালা লাজপত ৰায়ৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা জনসমাজৰ (লোক সেৱক মণ্ডল) সেৱকসকলৰ আজীৱন সদস্য আছিল।

  • লোকসেৱা মণ্ডলত তেওঁ পিছপৰা শ্ৰেণীৰ উন্নতিৰ বাবে কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু পিছলৈ সেই সমাজৰ সভাপতি হৈ হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

  • ১৯২০ ৰ দশকৰ আশে পাশে শাস্ত্ৰীয়ে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত যোগদান কৰে। যাৰ বাবে ব্ৰিটিছসকলে তেওঁক বহুবাৰ কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰে।

  • ১৯৩০ ৰ দশকত এক সত্যাগ্ৰহত অংশগ্ৰহণ কৰাৰ বাবে দুবছৰৰো অধিক সময় তেওঁক বৃটিছসকলে কাৰাবন্দী কৰি ৰাখিছিল।

  • ১৯৩৭ চনত তেওঁ উত্তৰ প্ৰদেশৰ সংসদীয় পৰিষদৰ আয়োজক সম্পাদক আছিল।১৯৪২ চনত মহাত্মা গান্ধীয়ে মুম্বাইত ভাৰত ত্যাগৰ ভাষণ দিয়াৰ সময়ত তেওঁক পুনৰ কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হয়।

  • ১৯৪৬ চনলৈকে তেওঁৰ কাৰাবাস অব্যাহত আছিল। তেওঁ মুঠ ন বছৰ কাৰাগাৰত আছিল।

  • তেওঁৰ কাৰাগাৰত থকা সময়খিনি কিতাপ পঢ়ি পশ্চিমীয়া দাৰ্শনিক, বিপ্লৱী আৰু সমাজ সংস্কাৰকসকলৰ কাম বুজি সময় অতিবাহিত কৰিছিল।

  • তেওঁক ১৯৬৬ চনত মৰণোত্তৰভাৱে ভাৰতৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা 'ভাৰত ৰত্ন' প্ৰদান কৰা হৈছিল।

লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকী: প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু আকৰ্ষণীয় তথ্য
দুখ নে হতাশা! পাৰ্থক্য কেনেকৈ জানিব আপুনি??

Related Stories

No stories found.
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in