এইসমূহ বিপদজনক ৰোগ পেটৰ চৰ্বিৰ বাবে হয়, আজিয়েই জানি লওঁক চৰ্বি হ্ৰাসৰ সহজ উপায়

এইসমূহ বিপদজনক ৰোগ পেটৰ চৰ্বিৰ বাবে হয়, আজিয়েই জানি লওঁক চৰ্বি হ্ৰাসৰ সহজ উপায়

ডিজিটেল ডেস্ক: মেদবহুলতা বৃদ্ধিৰ ফলত আজিকালি আমাৰ শৰীৰত ৰোগৰ সংখ্যা বহুগুণে বৃদ্ধি পাইছে। ভুল খাদ্যাভ্যাস, অস্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলী, আনুবংশিক সমস্যা আদিয়েই হৈছে মেদবহুলতাৰ প্ৰধান কাৰণ। মেদবহুলতাও বহু প্ৰকাৰৰ আছে। ইয়াৰ ভিতৰত অন্যতম এক হৈছে পেটৰ মেদবহুলতা। এনে ধৰণৰ মেদবহুলতাৰ বাবে পাকস্থলীত অতিৰিক্ত চৰ্বি জমা হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু পাকস্থলীৰ চাৰিওফালে জমা হোৱা চৰ্বিৰ বাবে বহুতো গুৰুতৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে। পাকস্থলীত থকা এই ক্ষতিকাৰক অতিৰিক্ত চৰ্বিয়ে কি ৰোগৰ সম্ভাৱনীয়তা বৃদ্ধি কৰে আৰু কিদৰে ইয়াক হ্ৰাস কৰিব পাৰি, আজি জানো আহক-

হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা 

বৰ্ধিত মেদবহুলতাই হৃদযন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।তদুপৰি, অত্যাধিক ভজা-পোৰা খোৱাৰ অভ্যাসে কলেষ্টেৰলৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। যিয়ে ৰক্তচাপ আৰু হৃদআক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে। মেদবহুলতাই ষ্ট্ৰ’কৰ আশংকাও বৃদ্ধি কৰে। 

টাইপ ২ ডায়বেটিচ 

পাকস্থলীত হোৱা অত্যাধিক চৰ্বিৰ বাবে ডায়েবেটিচৰ আশংকাও বৃদ্ধি হয়। ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰি আৰু পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰি আপুনি ডায়েবেটিচৰ দৰে বিপদজনক ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, শৰীৰত গ্লুুকোজৰ স্তৰ ৭০-১২০ মিগ্ৰা ডিএলতকৈ অধিক হ'ব নালাগে। ৰক্ত শৰ্কৰা বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু শৰীৰটো আন বহু ৰোগত আক্ৰান্ত হ’ব পাৰে। 

অনিদ্ৰাৰ সমস্যা 

পেটৰ চৰ্বি বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে অনিদ্ৰাৰ সমস্যাও হ'ব পাৰে। বিশেষকৈ যিসকল মেদবহুল তেওঁলোকৰ হজম সম্পৰ্কীয় সমস্যা হ'ব পাৰে। অনিদ্ৰাৰ মুখ্য কাৰণ হৈছে দুৰ্বল কাম কৰাৰ ক্ষমতা। ইয়াৰ উপৰিও ই আপোনাৰ মানসিক স্বাস্থ্যকো প্ৰভাৱিত কৰে। 

পেটৰ চৰ্বি কেনেদৰে হ্ৰাস কৰিব -

এই চাহ খাব- পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰিবলৈ আপুনি গ্ৰীণ টি, আদা চাহ, জবাৱ ফুলৰ চাহ আৰু ডালচেনিৰ চাহ খাব পাৰে। 

প্ৰতি ঘণ্টাত আপোনাৰ অৱস্থান সলনি কৰক- শৰীৰত সঞ্চিত অতিৰিক্ত চৰ্বি হ্ৰাস কৰিবলৈ আপুনি গোটেই দিনটো বহি থাকিব নালাগে। গোটেই দিনটো বহি থকাৰ বাবে শৰীৰত চৰ্বিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে।সেয়েহে প্ৰতি ঘণ্টাত আপোনাৰ স্থিতি সলনি কৰি থাকিব আৰু মাজে মাজে বহাৰ পৰা উঠি খোজ কাঢ়িব।

ট্ৰেন্স চৰ্বি থকা খাদ্যৰ পৰা আঁতৰি থাকিব- ট্ৰেন্স চৰ্বি থকা খাদ্য একেবাৰে গ্ৰহণ নকৰিব। বেছিকৈ তেল-মছলা থকা ষ্ট্ৰীট ফুড বেছি খোৱাৰ ফলত শৰীৰত ট্ৰেন্স চৰ্বিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। 

প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ আহাৰ খাব- আপোনাৰ আহাৰত প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ আহাৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। কণী, মচুৰ দাইল, বীন আদিৰ দৰে খাদ্য সামগ্ৰীত প্ৰ'টিন প্ৰচুৰ পৰিমাণত পোৱা যায়। 

ইয়াৰ বাহিৰেও আপুনি আপোনাৰ ৰুটিনত সদায় ব্যায়াম অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব আৰু স্বাস্থ্যকৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰি থাকিব। 

এইসমূহ বিপদজনক ৰোগ পেটৰ চৰ্বিৰ বাবে হয়, আজিয়েই জানি লওঁক চৰ্বি হ্ৰাসৰ সহজ উপায়
শৰীৰত এই লক্ষণে দেখা দিলে সাৱধান হ’ব

Related Stories

No stories found.
X
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in