ধনী বৰালৈ ক্ৰান্তিকাল সাহিত্য সন্মান ২০২৩

 ধনী বৰালৈ ক্ৰান্তিকাল সাহিত্য সন্মান ২০২৩

ডিজিটেল সংবাদ ,নগাঁও : নগাঁৱৰ ক্ৰান্তিকাল প্ৰকাশনে ২০২৩ বৰ্ষৰ ক্ৰান্তিকাল সন্মান আগবঢ়াইছে বিশিষ্ট সমালোচক আৰু প্ৰৱন্ধকাৰ ধনী বৰালৈ । ১৯৫৫ চনত গোলাঘাটত জন্ম গ্ৰহণ কৰা ধনী বৰাই ১৯৭৭ চনত সাপ্তাহিক নীলাচল কাকতত যোগ দিয়ে আৰু পৰবৰ্তী সময়ত আজিৰ অসম আৰু অগ্ৰদূত কাকতৰ উপ সম্পাদক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰে ।

গভীৰ অধ্যয়নপুষ্ট ধনী বৰাই বাদ আৰু ব্যাখ্যা ,আধুনিক ব্যাখ্যা, বিদায় আধুনিকতা , জাতিসত্তা ভাষা আৰু সংস্কৃতি আদি গ্ৰন্থেৰে প্ৰাচ্য আৰু পাশ্চাত্যৰ গ্ৰন্থ , বৌদ্ধিক ব্যক্তিত্ব , সাহিত্য আৰু সমাজ-সংস্কৃতি তত্ত্ব আৰু ধাৰাৰ একাণপতীয়া চৰ্চা কৰি অসমীয়া সমালোচনা সাহিত্যক সমৃদ্ধ কৰি আহিছে । প্ৰচাৰবিমুখ এই লেখকজনৰ চিন্তাৰ মৌলিকতা আৰু সামাজিক দায়বদ্ধতাৰ প্ৰতিফলন তেওঁৰ প্ৰৱন্ধসমূহত প্ৰকাশ পাইছে।

শিৱকান্ত-ক্ৰান্তিকাল ন্যাসে ২০১১চনৰ পৰা আগবঢ়াই অহা এই সন্মান ইতিমধ্যে কবীন ফুকন , আনন্দ চন্দ্ৰ দত্ত , প্ৰণৱজ্যেতি ডেকা,অনিল ৰায়চৌধুৰী , জ্ঞান পূজাৰী , সনন্ত তাতী, বসন্ত ডেকা , ৰফিকুল হোছেইন , খগেন গগৈ, জ্যোতিষ শিকদাৰ আদি বিশিষ্ট ব্যক্তিলৈ আগবঢ়োৱা হৈছিল । শিৱকান্ত-ক্রান্তিকাল ন্যাসৰ হৈ অৰিন্দম বৰকটকী আৰু ক্রান্তিকাল প্রকাশনৰ হৈ কৈলাশ কুমাৰ ৰাজখোৱাই এই কথা অৱগত কৰে।

 ধনী বৰালৈ ক্ৰান্তিকাল সাহিত্য সন্মান ২০২৩
বাইকত পেট্ৰ'ল ভৰাই থাকোতে অগ্নিদগ্ধ যুৱক

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in