বৰাক উপত্যকাত বংগ সাহিত্য আৰু সংস্কৃতি সন্মিলন

মেঘালয়ৰ সমতলত বাস কৰা ভাৰতীয় লোকৰ জীৱনলৈ সংকট, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ হস্তক্ষেপৰ প্ৰয়োজন : বৰাক বংগ
বৰাক উপত্যকাত বংগ সাহিত্য আৰু সংস্কৃতি সন্মিলন

ডিজিটেল সংবাদ, শিলচৰ : মেঘালয় চৰকাৰ আৰু প্ৰশাসনৰ উদাসীনতাই ভৈয়ামৰ ভাৰতীয়ৰ বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ সামগ্ৰিক নিৰাপত্তাৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছে। উগ্ৰ জাতীয়তাবাদীৰ ধাৰাবাহিক ভাবুকি আৰু বিভিন্ন অমানৱীয় কাৰ্যৰ বাবে তেওঁলোকে নিজকে অসহায় অনুভৱ কৰিছে । এনে পৰিস্থিতিত বৰাক উপত্যকা বংগ সাহিত্য আৰু সংস্কৃতি সন্মিলনে কেন্দ্রীয় চৰকাৰৰ হস্তক্ষেপ প্রয়োজনীয় হৈ পৰাৰ দাবী জনায় ৷ একে সময়তে এই সন্দৰ্ভত অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ হস্তক্ষেপৰ বাবে সন্মিলনখনে অনুৰোধ জনাইছে ।

সোমবাৰে বৰাক বাংলাৰ কেন্দ্ৰীয় সাধাৰণ সম্পাদক গৌতম প্ৰসাদ দত্তই এক বিবৃতিত এই দাবী উত্থাপন কৰি বৰাক উপত্যকাৰ জনপ্ৰতিনিধি আৰু নেতাসকলক আগবাঢ়ি আহিবলৈ আহ্বান জনায়। এই ক্ষেত্ৰত উত্তৰ কৰিমগঞ্জৰ বিধায়ক কমলাক্ষ দে পুৰকায়স্থই ইতিমধ্যে তেওঁক আগবাঢ়ি অহাৰ বাবে শলাগ লৈছে।

বিবৃতিটোত সাধাৰণ সম্পাদক দত্তই কয় যে প্ৰতিটো জনগোষ্ঠীয়ে কৰ্মসংস্থাপনৰ দাবীত গণতান্ত্ৰিকভাৱে চৰকাৰৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰাৰ অধিকাৰ আছে। কিন্তু শিলচৰত শোভাযাত্ৰা উলিয়াই চৰকাৰৰ ওচৰত দাবী উত্থাপন কৰাৰ বাবে ৰাজপথত বাঙালী, হিন্দীভাষী আৰু অন্যান্য ভৈয়ামৰ লোকৰ ওপৰত হিংসাত্মক আক্ৰমণ সংঘটিত কৰি আয়োজকসকলৰ স্বভাৱ উদঙাই দিয়া হৈছে। এনে এক অমানৱীয় ঘটনাৰ ৭২ ঘণ্টাৰ পাছতো মেঘালয় চৰকাৰ আৰু প্ৰশাসনৰ উদাসীন ভূমিকা আশ্চৰ্য্য জনক।

একেই বিবৃতিতে দত্তই কয় যে এই ঘটনাক হঠাৎ হোৱা ক্ষোভৰ বিস্ফোৰণ বা বিক্ষিপ্ত ঘটনা বুলি কোৱাটো যুক্তিগত নহয়। পূৰ্বতে বিভিন্ন সময়ত শিলচৰকে ধৰি মেঘালয়ৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত ভৈয়ামৰ লোকৰ বিৰুদ্ধে আয়োজন কৰা অনুষ্ঠানৰ আঁৰত থকা হিংসা পূৰ্ব পৰিকল্পিত আছিল । শোভাযাত্ৰাত মুখত লাঠি লৈ এদল যুৱকৰ অংশগ্ৰহণ, পথচাৰী আৰু মটৰচাইকেল আৰোহীৰ ওপৰত অমানৱীয় আক্ৰমণ, ঘটনাৰ খবৰ পোৱাৰ পিছতো আৰক্ষীৰ নীৰৱ ভূমিকা ভিডিঅ’ ফুটেজত স্পষ্ট হৈ পৰিছে। যোৱা সপ্তাহত শিলচৰ চহৰৰ এটা বজাৰ এলেকাত সংঘটিত অগ্নিসংযোগৰ ঘটনাও ৰহস্যৰ আৱৰ্তত। এনে ঘটনাৰ ফলত বহু সাধাৰণ ব্যৱসায়ী নিঃস্ব হৈ পৰিছে। বাৰম্বাৰ আক্ৰমণকাৰী, হত্যাকাৰীক লুকুৱাই ৰাখি ৰাজ্যখনৰ নিয়মত পৰিণত হৈছে। জাতি বিষয়ক ন্যায় প্ৰহসনত পৰিণত হৈছে মেঘালয়ত।

এক বিবৃতিত সাধাৰণ সম্পাদক দত্তই কয় যে মেঘালয়ৰ ভৈয়ামত ভাৰতীয় নাগৰিকৰ নিৰাপত্তা বিপদত পৰিছে আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ ভূমিকাক লৈ প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে তেনেস্থলত কেন্দ্ৰই তৎকালীনভাৱে হস্তক্ষেপ কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। অন্যথা পৰৱৰ্তী নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে আৰু এনে অপ্ৰীতিকৰ ঘটনা সংঘটিত হ’ব।

Related Stories

No stories found.
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in