বন্ধন বেংকৰ সৰ্ববৃহৎ কাৰেন্সি চেষ্ট মুকলি গুৱাহাটীত

বন্ধন বেংকে গুৱাহাটীত মুকলি কৰিছে এটি সৰ্ববৃহৎ কাৰেন্সি চেষ্ট ৷ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলত এইটো সৰ্ববৃহৎ কাৰেন্সি চেষ্ট বুলি জানিব পৰা গৈছে। এইটো বেঙ্কৰ দ্বিতীয় কাৰেন্সি চেষ্ট।
BANDHAN BANK GUWAHATI  CURRENCY CHEST
BANDHAN BANK GUWAHATI CURRENCY CHEST

ডিজিটেল ডেস্ক: বন্ধন বেংকে গুৱাহাটীত মুকলি কৰিছে এটি সৰ্ববৃহৎ কাৰেন্সি চেষ্ট ৷ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলত এইটো সৰ্ববৃহৎ কাৰেন্সি চেষ্ট বুলি জানিব পৰা গৈছে। এইটো বেঙ্কৰ দ্বিতীয় কাৰেন্সি চেষ্ট। ই বেংকক অঞ্চলটোৰ শাখা আৰু এটিএমৰ বাবে নগদ ব্যৱস্থাপনাত সহায় কৰিব। এই কাৰেন্সি চেষ্টয়ে নগদ টকা ( কাৰেন্সি নোট ) যোগানৰ লগতে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ সামগ্ৰিক বিত্তীয় পৰিস্থিতিতন্ত্ৰক সহায় কৰিব।

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ কাৰ্যবাহী সঞ্চালক জোছ জে কাট্টুৰ ,উত্তৰ-পূৱ ৰাজ্যসমূহৰ আঞ্চলিক সঞ্চালক, ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক গুৱাহাটী, সঞ্জীৱ সিংহ , বন্ধন বেংকৰ পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া চন্দ্ৰ শেখৰ ঘোষৰ লগতে অন্যান্য জ্যেষ্ঠ বিষয়াসকল গুৱাহাটীৰ কাৰেন্সি চেষ্ট উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত উপস্থিত আছিল।

অসমত, বন্ধন বেংকৰ বৰ্তমান গ্ৰাহকৰ সংখ্যা প্ৰায় ২৬ লাখ। ৪৭২টাতকৈও অধিক বেংকিং আউটলেটৰ এটি বিশাল নেটৱৰ্কৰ জৰিয়তে বন্ধন বেংকে অসমৰ লোকসকলৰ বেংকিং প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰি আহিছে। বেংকে চলিত বিত্তীয় বৰ্ষত সমগ্ৰ ভাৰতত ৫৫১ টা নতুন শাখা খুলিব, যাৰ ভিতৰত ২০ টা অসমত খোলা হব।

বন্ধন বেংকৰ পৰিচালন সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া চন্দ্ৰ শেখৰ ঘোষে এই অনুষ্ঠানত কয় “ অসম বহু বছৰ ধৰি বন্ধন বেংকৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বজাৰ হৈ আহিছে। আমি ৰাজ্যখনত ২৬ লাখৰো অধিক গ্ৰাহকৰ বিশ্বাস আৰু মৰম লাভ কৰিছোঁ। অসম আৰু উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ বাকী অংশত আমাৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিতৰণে গুৱাহাটীক আমাৰ কাৰেন্সি চেষ্টৰ বাবে এটি গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থানলৈ পৰিণত কৰি তুলিছিল। এই কাৰেন্সি চেষ্ট মুকলি কৰাটো অসম আৰু ভাৰতৰ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহৰ উন্নয়নৰ প্ৰতি আমাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ এক প্ৰমাণ।”

বন্ধন ২০০১ চনত এক অলাভজনক উদ্যোগ হিচাপে আৰম্ভ হৈছিল যি বহনক্ষম জীৱিকা সৃষ্টিৰ জৰিয়তে বিত্তীয় অন্তৰ্ভুক্তি আৰু মহিলা সৱলীকৰণৰ বাবে থিয় দিছিল। এইটো কেইবছৰমান পিছত এনবিএফচিলৈ ৰূপান্তৰিত হৈছিল কিন্তু মূল উদ্দেশ্যটো বিত্তীয় অন্তৰ্ভুক্তি হৈ আছিল। যেতিয়া বন্ধন বেংকে২৩ আগষ্ট, ২০১৫ তাৰিখে কাম আৰম্ভ কৰিছিল, ই আছিল ভাৰতত এক সাৰ্বজনীন বেংকলৈ ৰূপান্তৰিত হোৱা এক মাইক্ৰ'ফাইনেন্স সংস্থাৰ প্ৰথম উদাহৰণ। মুকলি কৰাৰ দিনা, বন্ধন বেংকে ২৫২৩ টা বেংকিং বিপনীৰে আৰম্ভ কৰিছিল।

বন্ধন বেংক ভালদৰে সেৱা আগবঢ়োৱাৰ নিৰন্তৰ আকাংক্ষাৰ দ্বাৰা চালিত। ই নগৰ, অৰ্ধ-নগৰ আৰু গ্ৰাম্য গ্ৰাহকসকলক একেধৰণে বিশ্ব-শ্ৰেণীৰ বেংকিং সামগ্ৰী আৰু সেৱা প্ৰদান কৰে। যোৱা কেইবছৰমানৰ কাৰ্যকলাপত, বন্ধন বেংকে ভাৰতৰ ৩৬ খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ ৩৪ খনতেই ইয়াৰ উপস্থিতি বিয়পাইছে আৰু ৫৬৪৬ টা বেংকিং আউটলেটে ২.৭৭কোটি গ্ৰাহকক সেৱা আগবঢ়াইছে। ইয়াৰ অভিজ্ঞ ব্যৱস্থাপনা, বৈচিত্ৰ্যময় দল আৰু ভালদৰে আৱদ্ধ বিতৰণৰ সৈতে, বন্ধন বেংকে ইয়াৰ গ্ৰাহক আৰু অংশীদাৰসকলৰ আশা-আকাংক্ষা পূৰণ কৰিবলৈ ভালদৰে সাজু হৈছে ।

Related Stories

No stories found.
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in