অসম লোকসেৱা আয়োগৰ সংযুক্ত প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত সংঘটিত অনিয়মৰ তদন্তৰ দাবী জাতীয় পৰিষদৰ

অসম লোকসেৱা আয়োগৰ সংযুক্ত প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত সংঘটিত অনিয়মৰ তদন্তৰ দাবী জাতীয় পৰিষদৰ

ডিজিটেল ডেস্কঃ অসম জাতীয় পৰিষদৰ সভাপতি লুৰীণজ্যোতি গগৈ আৰু ভাৰপ্ৰাপ্ত সাধাৰণ সম্পাদক ৰাজু ফুকনে অসম লোকসেৱা আয়োগৰ সংযুক্ত প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষা- ২০২২ক (চিচিই) লৈ উত্থাপিত কেলেংকাৰীৰ অভিযোগ সন্দৰ্ভত উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। ৰাজ্যৰ আঞ্চলিক ৰাজনৈতিক দলটোৱে এ পি এছ চিৰ চিচিইত সংঘটিত অনিয়ম আৰু কেলেংকাৰীৰ অভিযোগৰ তদন্তৰ দাবী কৰিছে।

অসম জাতীয় পৰিষদৰ বাবে বিশেষ চিন্তাৰ বিষয় হৈছে বাছনি প্ৰক্ৰিয়াত উত্থাপিত কেলেংকাৰীৰ অভিযোগ। দলটোৱে উত্থাপিত অভিযোগৰ এনে কিছু ক্ষেত্ৰৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে য’ত নিৰ্বাচিত প্ৰাৰ্থীয়ে 'জেনেৰেল ষ্টাডীজ' কাকতত প্ৰায় ৩০% নম্বৰ লাভ কৰা বুলি কোৱা হৈছে যদিও ৰচনা কাকতত বৈকল্পিকভাবে সৰ্বোচ্চ নম্বৰ ৯৮% পৰ্যন্ত লাভ কৰা বুলি কোৱা হৈছে। এই অমিলৰ বাবে মূল্যায়ন প্ৰক্ৰিয়াৰ ন্যায্যতা আৰু স্বচ্ছতাৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে।

এই বিতৰ্ক আৰু অধিক বৃদ্ধি হৈছে প্ৰিয়ংকা বৰুৱাৰ ঘটনাটোক লৈ - যি বেংক কেলেংকাৰীৰ অভিযোগত অভিযুক্ত হৈও লোকসেৱা আয়োগৰ সদ্যঘোষিত ফলাফলত ৩০সংখ্যক 'ৰেংক' লাভ কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে। অভিযোগ অনুসৰি এ পি এছ চিৰ এগৰাকী কৰ্মচাৰীৰ সৈতে তেওঁৰ সম্পৰ্ক আছিল, যাৰ বাবে পক্ষপাতিত্বৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছে। চাকৰিৰ পৰা বৰ্খাস্ত হোৱাৰ দিনা বৰুৱাই মূল পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হোৱা বুলি জানিব পৰা গৈছে৷

অসম জাতীয় পৰিষদে দৃঢ়তাৰে কয় যে প্ৰতিভা আৰু মেধাই প্ৰকৃত পথ প্ৰদৰ্শক নীতি হ’ব লাগে যদিও বিশেষকৈ ৯০০ৰো অধিক খালী পদ থকা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰীক্ষাত সম্ভাৱ্য অসাধুতা আৰু অমিলসমূহক আওকাণ কৰিব নোৱাৰি। এই বিষয়সমূহৰ ওপৰত অসম লোকসেৱা আয়োগৰ মৌনতা অসম জাতীয় পৰিষদে উদ্বেগজনক বুলি উল্লেখ কৰিছে। তেওঁলোকে এ পি এছ চিক স্পষ্ট উত্তৰ দিবলৈ, কাট অব্ মাৰ্ক মুকলি কৰিবলৈ আৰু সকলো প্ৰাৰ্থীৰ বাবে ন্যায্য নিৰ্বাচন প্ৰক্ৰিয়া নিশ্চিত কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

অসম লোকসেৱা আয়োগৰ সংযুক্ত প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত সংঘটিত অনিয়মৰ তদন্তৰ দাবী জাতীয় পৰিষদৰ
১৯৯৩ চনৰ ধাৰাবাহিক বোমা বিস্ফোৰণঃ প্ৰমাণৰ অভাৱত আব্দুল কৰিম টুণ্ডাক নিৰ্দোষী সাব্যস্ত আদালতৰ

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in