সন্তানক সঠিকভাৱে গঢ় দিবলৈ মন যদি এইসমূহত গুৰুত্ব দিয়ক

সন্তানক সঠিকভাৱে গঢ় দিবলৈ মন যদি এইসমূহত গুৰুত্ব দিয়ক

ডিজিটেল ডেস্ক: সকলো অভিভাৱকেই তেওঁলোকৰ সন্তানক একো খুঁট নৰখাকৈ লালন-পালন কৰিবলৈ বিচাৰে।কিন্তু কেতিয়াবা অভিভাৱকে কৰা কিছুমান সৰু ভুলে শিশু এটিক বিপথে পৰিচালিত কৰাত উৎসাহ যোগাব পাৰে।হয়, পিতৃ-মাতৃৰ অতি ঘনিষ্ঠ হোৱাৰ বাবে অধিকাংশ শিশুয়েই পিতৃ-মাতৃৰ অভ্যাসবোৰ নকল কৰা আৰম্ভ কৰে।গতিকে যদি আপুনি এজন ভাল অভিভাৱক হ'ব বিচাৰে আৰু সন্তানক সঠিকভাৱে ডাঙৰ-দীঘল কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপোনাৰ কিছুমান অভ্যাস সলনি কৰিব লাগিব।আজি এই বিষয়ে জানো আহক-

সৰু-সৰু কথাত গালি নিদিব

বহু অভিভাৱকে শিশুসকলক সৰু সৰু কথাতে চিঞৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু লাহে লাহে ই আপোনাৰ অভ্যাস হৈ পৰে। ই একেবাৰে সঠিক নহয়। এনে কৰাৰ দ্বাৰা শিশুৱে আপোনাক অধিক ভয় কৰা আৰম্ভ কৰিব আৰু কথা পাতি থাকোতে বা অধ্যয়ন কৰোতে আপোনাক যিকোনো প্ৰশ্ন সুধিবলৈ চিন্তা কৰিব। মনত ৰাখিব যে, আপুনি শিশুটিৰ ওপৰত চিঞৰিলে তেওঁৰো খং উঠিব পাৰে।

কেতিয়াও তুলনা নকৰিব

আপোনাৰ সন্তানক আন সন্তানৰ সৈতে কেতিয়াও তুলনা নকৰিব। এনে হ'ব পাৰে যে আপোনাৰ সন্তানে কোনো এটা কাম আনতকৈ ভাল কৰা নাই। কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এনে নহয় যে তেওঁ সদায়েই আনতকৈ বেয়া কৰিব। এনে বহু কাৰ্যকলাপ থাকিব য'ত তেওঁ আনতকৈ আগত থাকিব আৰু সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ হ'ব।

প্ৰতিবাৰেই ইচ্ছা পূৰণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়

বহু এনে অভিভাৱক আছে যিয়ে শিশুৰ দাবীৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই তেওঁলোকৰ ইচ্ছা পূৰণ কৰে। আপোনাৰ এই কৰ্মই শিশুটিৰ স্বভাৱ নষ্ট কৰিব পাৰে।সেয়েহে, প্ৰয়োজন হ’লেহে শিশুক কিবা আনি দিব।

ধৈৰ্য্যৰ খুব প্ৰয়োজন

অভিভাৱকসকলে তেওঁলোকৰ সন্তানক অলপ ধৈৰ্য্যশীল আৰু শান্ত হ'বলৈ শিকাব লাগে। যদি শিশুটোৰ ধৈৰ্য্য থাকে, তেন্তে সি ভৱিষ্যতে যথেষ্ট সফল হ'ব পাৰিব। এই অভ্যাসবোৰে তাক প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিৰ পৰা বাহিৰ ওলোৱাত সহায় কৰিব।

ঠেহবোৰক প্ৰেম বুলি নাভাবিব

অভিভাৱকে কেতিয়াও শিশুৰ ঠেহবোৰক প্ৰেম বুলি গণ্য কৰা উচিত নহয়। ভাল প্ৰতিপালনৰ বাবে আৱেগ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই শিশুসকলক শুদ্ধ আৰু ভুলৰ মাজৰ পাৰ্থক্য শিকিবলৈ সহায় কৰিব।

নিজক পৰিৱৰ্তন কৰক

ভাল প্ৰতিপালনৰ বাবে, পিতৃ-মাতৃয়ে নিজে কিছুমান অভ্যাস ত্যাগ কৰা উচিত।ভৱিষ্যতে শিশুক দোষাৰোপ কৰাতকৈ সময় থাকোতেই আপোনাৰ সৰু-ডাঙৰ বদ অভ্যাসবোৰ এৰি দিয়া ভাল।

সন্তানক সঠিকভাৱে গঢ় দিবলৈ মন যদি এইসমূহত গুৰুত্ব দিয়ক
অভিভাৱকসকলে শিশুৰ এইসমূহ দিশত গুৰুত্ব দিব

Related Stories

No stories found.
X
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in