শেহতীয়া খবৰ
আমিনগাঁৱত মহাৰুদ্ৰ যজ্ঞঃ বহিঃৰাজ্যৰ পৰা সাধু-সন্ত অনা নামতে ব্যয় কোটি টকা  •  শাস্তিযোগ্য অপৰাধ হোৱাৰ দিশে তিনি তালাক, অধ্যেদেশত অনুমোদন কেবিনেটৰ  •  এন আৰ চিক লৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আজি গুৰুত্বপূৰ্ণ শুনানি  •  বিহালীত বিদ্যুৎস্পৃষ্ট হৈ যুৱকৰ মৃত্যু  •  নগাঁৱত অবৈধ মাৰণাস্ত্ৰৰ উজান! ধিঙত সুৰাৰ আড্ডাত গুলীচালনাত এজন আহত  •  বাক্সাৰ বগামাটিত বন্যহস্তীৰ আক্ৰমণত ২জন আহত  •  'এমাজন'ত অক্টোবৰৰ পৰা পাব আৰ এছ এছৰ গোমূত্ৰ-গোবৰৰ চাবোন, টুথপেষ্ট  •  'এমাজন'ত অক্টোবৰৰ পৰা পাব আৰ এছ এছৰ গোমূত্ৰ-গোবৰৰ চাবোন, টুথপেষ্ট  •  ঘৰলৈ ওভতাৰ পথত অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ ৰেল ষ্টেশ্যনত অসমৰ যুৱকক হত্যা  •  গুৰুজনাৰ ৫৭০ সংখ্যাক আৱিৰ্ভাৱ তিথিত পুৱাৰে পৰা হৰিনামৰ ধ্বনিৰে মুখৰিত ৰাজ্যৰ চৌদিশ

ইষ্ট এণ্ড ৱেষ্ট, হিমা ইজ দ্য বেষ্ট! এছিয়ান গেমছত অকলেই ৩টা পদক…

কোন ৰাজ্যই পালে কিমান পদক

905

ডিজিটেল ডেস্কঃ এছিয়াম গেমছত এটা সোণ আৰু দুটা ৰূপৰ পদকেৰে জিলিকি উঠিছিল অসম কন্যা হিমা দাস।এইবাৰ এছিয়ান গেমছত ভাৰতে লাভ কৰিছিল ৬৯টা পদক। ইয়াৰে সোণৰ পদক আছি ১৫টা, ৰূপৰ ২৪টা আৰু ব্ৰঞ্জৰ পদক ৩০টা। জাকাৰ্টাৰ এছিয়ান গেমছত সৰ্বাধিক পদক বুটলিলে এথলেটিকছসকলে। মুঠ ১৯টা পদক এথলেটিকছে পোৱাৰ বিপৰীতে শ্বুটিঙত ৯টা, মল্লযুদ্ধত ৩টা, ব্ৰীজত ৩টা ৰ’য়িঙত ৩টা, টেনিচত ৩টা, বক্সিঙত ২টা, আৰ্চাৰীত ২টা, স্কোৱাছত ৫টা, একুয়েছট্ৰিয়ানত ২টা, বেডমিন্টনত ২টা, হকীত ২টা, কাবাদীত ২টা, কুৰাশত ২টা, উশ্বুত ৪টা, টেবুল টেনিচত ২টাকে ধৰি মুঠ ৬৯টা পদক লাভ কৰিছে ভাৰতে।

ৰাজ্যৰ হিচাপত সৰ্বাধিক পদক লাভ কৰিছে হাৰিয়ানাই। ৰাজ্যখনৰ খেলুৱৈয়ে মুঠ ১৮টা পদক লাভ কৰিছে। ইয়াৰে ৫টা সোণ, ৫টা ৰূপ আৰু ৮টা ব্ৰঞ্জৰ পদক। আন ৰাজ্যৰ পদকৰ পৰিসংখ্যা হ’ল-

ৰাজ্য সোণ ৰূপ ব্ৰঞ্জ  মুঠ পদক
অসম
জম্মু-কাশ্মীৰ
হিমাচল প্ৰদেশ
পাঞ্জাৱ  ১
দিল্লী  ৫
হাৰিয়ানা ১৮
উত্তৰপ্ৰদেশ   ৪
পশ্চিমবংগ
ৰাজস্থান  ২
গুজৰাট  ২
মধ্যপ্ৰদেশ
ঝাৰখণ্ড
মিজোৰাম
মণিপুৰ
উৰিশ্যা
মহাৰাষ্ট্ৰ
কৰ্ণাটক
অন্ধ্ৰপ্ৰদেশ
কেৰালা
তামিলনাডু ১২
তেলেংগানা  ১

 

এছিয়ান গেমছত অসমৰ ৬জন খেলুৱৈয়ে যোগাদান কৰিছিল যদিও, কেৱল হিমাইহে ৩টা পদক বুটলিবলৈ সক্ষম হৈছিল। ইয়াৰে এটা সোণ আৰু ২টা ৰূপ। ৪০০ মিটাৰ দৌৰত হিমাই দুবাৰকৈ ৰাষ্ট্ৰীয় ৰেকৰ্ড ভংগ কৰি ৰূপৰ পদক অৰ্জন কৰিছিল। ৫০.৫৯ ছেকেণ্ডেৰে এই দূৰ অতিক্ৰম কৰি হিমা দ্বিতীয় স্থানত থাকে এছিয়ান গেমছত।

 

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি