শেহতীয়া খবৰ
যোৰাবাটৰ ন মাইলত ৰাজপথত দাউদাউকৈ জ্বলিল দুখনকৈ ট্ৰাক  •  শোণিতপুৰত প্ৰথম পৰ্যায়ৰ পঞ্চায়ত নিৰ্বাচনৰ চূড়ান্ত প্রাৰ্থীৰ তালিকা প্ৰকাশ  •  জাগুনৰ অপহৰণ কাণ্ডৰ দায়িত্ব স্বীকাৰ আলফা স্বাধীনৰ  •  মধ্যপ্ৰদেশত ভয়াৱহ পথ দুৰ্ঘটনা, নিহত শিশুসহ ৯জন  •  নলবাৰী হৰিমন্দিৰত ২৩ নৱেম্বৰৰ পৰা ১৩দিনীয়া ৰাস মহোৎসৱ  •  শ্ৰীশ্ৰী বদলা পদ্মআতা সত্ৰত ৰাসোৎসৱৰ হীৰক জয়ন্তী বৰ্ষ, খোল-তালৰ ধ্বনিত মুখৰিত চৌদিশ  •  মহানগৰীত ৰড চুৰি কৰিবলৈ আহি আৰক্ষীৰ জালত ৪ চোৰ  •  চাকৰি বিছাৰিব নালাগে, চাকৰি দিয়কঃ কেনেকৈ ?  •  আক্ৰাছুৰ অসম বন্ধক লৈ বাক্সাৰ গুৱাবাৰীত উত্তেজনা  •  এন ই কে এছ চিৰ কোম্পানীৰ নামত ভুৱা ব্যৱসায় কৰি আৰক্ষীৰ জালত চৌকত আলী

ইষ্ট এণ্ড ৱেষ্ট, হিমা ইজ দ্য বেষ্ট! এছিয়ান গেমছত অকলেই ৩টা পদক…

কোন ৰাজ্যই পালে কিমান পদক

914

ডিজিটেল ডেস্কঃ এছিয়াম গেমছত এটা সোণ আৰু দুটা ৰূপৰ পদকেৰে জিলিকি উঠিছিল অসম কন্যা হিমা দাস।এইবাৰ এছিয়ান গেমছত ভাৰতে লাভ কৰিছিল ৬৯টা পদক। ইয়াৰে সোণৰ পদক আছি ১৫টা, ৰূপৰ ২৪টা আৰু ব্ৰঞ্জৰ পদক ৩০টা। জাকাৰ্টাৰ এছিয়ান গেমছত সৰ্বাধিক পদক বুটলিলে এথলেটিকছসকলে। মুঠ ১৯টা পদক এথলেটিকছে পোৱাৰ বিপৰীতে শ্বুটিঙত ৯টা, মল্লযুদ্ধত ৩টা, ব্ৰীজত ৩টা ৰ’য়িঙত ৩টা, টেনিচত ৩টা, বক্সিঙত ২টা, আৰ্চাৰীত ২টা, স্কোৱাছত ৫টা, একুয়েছট্ৰিয়ানত ২টা, বেডমিন্টনত ২টা, হকীত ২টা, কাবাদীত ২টা, কুৰাশত ২টা, উশ্বুত ৪টা, টেবুল টেনিচত ২টাকে ধৰি মুঠ ৬৯টা পদক লাভ কৰিছে ভাৰতে।

ৰাজ্যৰ হিচাপত সৰ্বাধিক পদক লাভ কৰিছে হাৰিয়ানাই। ৰাজ্যখনৰ খেলুৱৈয়ে মুঠ ১৮টা পদক লাভ কৰিছে। ইয়াৰে ৫টা সোণ, ৫টা ৰূপ আৰু ৮টা ব্ৰঞ্জৰ পদক। আন ৰাজ্যৰ পদকৰ পৰিসংখ্যা হ’ল-

ৰাজ্য সোণ ৰূপ ব্ৰঞ্জ  মুঠ পদক
অসম
জম্মু-কাশ্মীৰ
হিমাচল প্ৰদেশ
পাঞ্জাৱ  ১
দিল্লী  ৫
হাৰিয়ানা ১৮
উত্তৰপ্ৰদেশ   ৪
পশ্চিমবংগ
ৰাজস্থান  ২
গুজৰাট  ২
মধ্যপ্ৰদেশ
ঝাৰখণ্ড
মিজোৰাম
মণিপুৰ
উৰিশ্যা
মহাৰাষ্ট্ৰ
কৰ্ণাটক
অন্ধ্ৰপ্ৰদেশ
কেৰালা
তামিলনাডু ১২
তেলেংগানা  ১

 

এছিয়ান গেমছত অসমৰ ৬জন খেলুৱৈয়ে যোগাদান কৰিছিল যদিও, কেৱল হিমাইহে ৩টা পদক বুটলিবলৈ সক্ষম হৈছিল। ইয়াৰে এটা সোণ আৰু ২টা ৰূপ। ৪০০ মিটাৰ দৌৰত হিমাই দুবাৰকৈ ৰাষ্ট্ৰীয় ৰেকৰ্ড ভংগ কৰি ৰূপৰ পদক অৰ্জন কৰিছিল। ৫০.৫৯ ছেকেণ্ডেৰে এই দূৰ অতিক্ৰম কৰি হিমা দ্বিতীয় স্থানত থাকে এছিয়ান গেমছত।

 

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি