বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ প্ৰতিবেদনত প্ৰকাশ পাইছে ভয়াৱহ তথ্য

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ প্ৰতিবেদনত প্ৰকাশ পাইছে ভয়াৱহ তথ্য

ডিজিটেল ডেস্ক: কৰ্কট ৰোগৰ ভয়াৱহতাৰ বিষয়ে হয়তো পুনৰ কোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই।সমগ্ৰ বিশ্বজুৰি কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা অভাৱনীয় হাৰত বৃদ্ধি পাইছে। বৰ্ধিত ঘটনাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাইও এই ৰোগৰ বিষয়ে সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ২০৫০লৈ বিশ্বজুৰি প্ৰায় ৩৫ নিযুত (৩.৫ কোটি)লোক নতুনকৈ কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত হ’ব।অৰ্থাৎ অহা তিনি দশকত ৩০ নিযুতৰো অধিক লোক কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত হ'ব।এই প্ৰতিবেদন অনুসৰিয়েই ২০২২ত ২০ নিযুত কৰ্কট ৰোগী ধৰা পৰিছিল।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ কৰ্কট ৰোগ গৱেষণাৰ আন্তৰ্জাতিক সংস্থাই (আইএআৰচি) ধপাত, সুৰা, মেদবহুলতা আৰু বায়ু প্ৰদূষণৰ দৰে কাৰকবোৰক এই ভয়াৱহ ৰোগ বৃদ্ধিৰ মুখ্য কাৰক হিচাপে উল্লেখ কৰিছে। প্ৰতিবেদনটোত বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰা মতে, ২০৫০ চনত ৩৫ নিযুতৰো অধিক লোক নতুনকৈ কৰ্কট ৰোগীত আক্ৰান্ত হ'ব। যি ২০২২ত ধৰা পৰা প্ৰায় ২০ নিযুত ৰোগীৰ তুলনাত ৭৭% অধিক।বিশ্ব কৰ্কট দিৱসৰ পূৰ্বে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ কৰ্কট সংস্থাই উপস্থাপন কৰা প্ৰতিবেদনত এই পৰিসংখ্যাবোৰ প্ৰকাশ কৰা হৈছে। এই জৰীপত ১১৫ খন দেশক অন্তৰ্ভূক্ত কৰা হৈছিল।

 কিয় বৃদ্ধি পাইছে কৰ্কট ৰোগী ? 

২০২২লৈকে বিশ্বজুৰি কৰ্কট ৰোগত ১০ নিযুত (১০ নিযুত) লোকৰ মৃত্যু হৈছে। একে সময়তে, গোটেই জীৱনকালত প্ৰতি ৫ জনৰ ভিতৰত ১ জন লোকৰ কৰ্কট ৰোগ হোৱাৰ আশংকা থকা দেখা গৈছে। এই পৰিসংখ্যা অনুসৰি, প্ৰতি ৯ জন পুৰুষৰ ভিতৰত ১ জন আৰু ১২ গৰাকীমহিলাৰ ভিতৰত ১ গৰাকী কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যুবৰণ কৰিছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৰ্কট ৰোগৰ বৰ্ধিত ঘটনাৰ আঁৰত কিছুমান কাৰণো দিছে।এইসমূহ হৈছে-

. বৃদ্ধাৱস্থা তথা বৰ্ধিত বয়স 

. বায়ু প্ৰদূষণ আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক কাৰক 

. ধপাত আৰু সুৰা সেৱন

. চৰ্বি

এছিয়াৰ দেশবোৰত ধপাত সেৱন আৰু ধোঁৱাৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি হোৱা দেখা গৈছে। একে সময়তে, সংসাধিত মাংস ব্যৱহাৰৰ ফলত পশ্চিমীয়া দেশবোৰত অতি সংসাধিত খাদ্য খোৱাটো কৰ্কট ৰোগৰ এক মুখ্য কাৰণ বুলি গণ্য কৰা হয়। 

নিজকে কেনেদৰে সুৰক্ষা দিব ?

নিয়মীয়া স্বাস্থ্য পৰীক্ষা 

কৰ্কট ৰোগ পৰিহাৰ কৰিবলৈ নিয়মীয়া স্ক্ৰীণিং কৰি থাকিব। যদি আপুনি শৰীৰত কোনো পৰিৱৰ্তন দেখিছে, চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক আৰু সঠিক কাৰণবোৰ বিচাৰি উলিওৱাৰ পিছতহে সম্পূৰ্ণ চিকিৎসা প্ৰাপ্ত কৰক। 

ধপাতৰ পৰা আঁতৰি থাকিব 

ধপাত ব্যৱহাৰ কৰিলে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ কৰ্কট ৰোগ আৰু কিছুমান গুৰুতৰ স্বাস্থ্য সমস্যাৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়। এনে পৰিস্থিতিত, ধপাত সেৱন পৰিহাৰ কৰিব। 

সক্ৰিয় হৈ থাকক 

এইধৰণৰ ভয়াৱহ ৰোগৰ পৰা বাচি থাকিবলৈ নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰক। শাৰীৰিকভাৱে সক্ৰিয় থাকিলে কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস হয়। 

মেদবহুলতা প্ৰতিৰোধ 

আপুনি স্বাস্থ্যকৰ ওজন বজাই ৰাখি কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। বৰ্ধিত ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ, ভাল আহাৰ, স্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলী আৰু ব্যায়াম কৰক। 

এই খাদ্যবোৰ নাখাব 

. সংসাধিত আৰু অতি-সংসাধিত খাদ্য গ্ৰহণ নকৰিব। 

. ৰঙা মাংস আৰু সংসাধিত মাংসও নাখাব। 

. আপোনাৰ দৈনিক আহাৰত দাইল, সম্পূৰ্ণ শস্য, সতেজ ফল আৰু পাচলি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব। 

. সংপৃক্ত চৰ্বি থকা খাদ্য পৰিহাৰ কৰিব। 

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ প্ৰতিবেদনত প্ৰকাশ পাইছে ভয়াৱহ তথ্য
এয়া গুৰুতৰ ৰোগৰ আগজাননী, উপেক্ষা নকৰিব

Related Stories

No stories found.
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in