সুস্থ হৈ থাকিবলৈ বিচাৰে যদি আপুনিও খাবলৈ লওঁক এইবিধ চাউল

সুস্থ হৈ থাকিবলৈ বিচাৰে যদি আপুনিও খাবলৈ লওঁক এইবিধ চাউল

ডিজিটেল ডেস্ক: কাৰণ যিয়েই নহওঁক, অধিকাংশ লোকেই ব্ৰাউন ৰাইচ বা মুগাবৰণৰ চাউল নাখায়। কিন্তু প্ৰকৃততে বগা চাউলতকৈ এইবিধ চাউল অধিক পুষ্টি সম্পন্ন।ইয়াত প্ৰ'টিন, মেগনেছিয়াম, পটাছিয়াম আৰু ফছফৰাছৰ দৰে বহুতো পুষ্টি থাকে। ইয়াত ভিটামিন-ই ও পোৱা যায়, যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাৰ লগতে সহায় কৰে। ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাৰ উপৰিও শৰীৰক বহুতো লাভালাভ প্ৰদান কৰে।আজি ব্ৰাউন ৰাইচ খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে জানো আহক-

ডায়েবেটিচ নিয়ন্ত্ৰণ

ব্ৰাউন ৰাইচ খালে ই ডায়েবেটিচ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। ব্ৰাউন ৰাইচৰ গ্লাইচেমিক সূচক বগা চাউলতকৈ কম। সেয়েহে, হজম কৰিবলৈ সময় লাগে। যাৰ বাবে এই চাউলৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ ওপৰতো কম প্ৰভাৱ পৰে। ব্ৰাউন ৰাইচৰ নিয়মীয়া গ্ৰহণে ডায়েবেটিচৰ আশংকাও হ্ৰাস কৰে।

স্বাস্থ্যকৰ হয় হজম শক্তি

ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণৰ আঁহ থাকে। যাৰ বাবে ইয়াক গ্ৰহণ কৰিলে ভোক হ্ৰাস হয়। এই আঁহে প্ৰাকজৈৱিক হিচাপে কাম কৰে। এই ক্ষেত্ৰত, ই অন্ত্ৰৰ বেক্টেৰিয়াৰ বিকাশত সহায় কৰে আৰু অন্ত্ৰক শক্তিশালী কৰি ৰাখে। ইয়াত পোৱা মেগনেছিয়ামে পাচন নলীৰ পেশীৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰে।তদুপৰি, ব্ৰাউন ৰাইচ খালে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাও দূৰ হয়। 

ওজন হ্ৰাসত সহায়ক

এইবিধ চাউলত ফাইবাৰ যথেষ্ট ভাল পৰিমাণত পোৱা যায়। ইয়াক গ্ৰহণ কৰিলে পেট দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভৰ্তি হৈ থাকে বাবে ভোক সোনকালে নালাগে।ব্ৰাউন ৰাইচ নিয়মীয়াকৈ খালে  পেটৰ চৰ্বিও হ্ৰাস হয়।

স্বাস্থ্যৱান হয় হৃদযন্ত্ৰ 

ইয়াত কিছুমান যৌগ পোৱা যায়, যিয়ে হৃদযন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। ব্ৰাউন ৰাইচত মেগনেছিয়াম আৰু লিগনাজও পোৱা যায়। সেয়েহে ই হৃদযন্ত্ৰৰ বাবেও অতি উপকাৰী।

শক্তিশালী হয় ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা 

ব্ৰাউন ৰাইচত যথেষ্ট পৰিমাণত ভিটামিন, খনিজ আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে। এই পুষ্টিবোৰে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে।ব্ৰাউন ৰাইচত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্টবোৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী উন্নত কৰাত আৰু ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। 

সুস্থ হৈ থাকিবলৈ বিচাৰে যদি আপুনিও খাবলৈ লওঁক এইবিধ চাউল
সতৰ্ক হওঁক, অন্যথা ভূগিব লাগিব গুৰুতৰ ৰোগত

Related Stories

No stories found.
X
Code:
logo
Asomiya Pratidin
www.asomiyapratidin.in