শেহতীয়া খবৰ
সাৱধান! নিজামুদ্দিন মাৰ্কাজলৈ গৈ লুকাই আছে নেকি, শেষ সময়সীমা বান্ধি দিলে চৰকাৰে, ৰুজু হ'ব গোচৰ...  •  কাছাৰৰ কোৰোনাত আক্ৰান্ত চজিবুৰৰ সৈতে সম্পৰ্ক থকা ৩ জনক কোৱাৰেন্টাইনলৈ প্ৰেৰণ, নিজামুদ্দিনলৈ যোৱা কাছাৰৰ ১২ জনৰ ৬জনক চিনাক্ত  •  টিহুত উৰাবাতৰি! হাতে হাতে যাঠি-জোং লৈ পথাৰে পথাৰে গঞা, গ্ৰেপ্তাৰ ৩ জন  •  মনীষ তিবৰেৱাল কোৰোনাত আক্ৰান্ত হোৱাৰ মূলটো আমি ধৰিব পৰা নাই, সেইবাবে আমাৰ সন্দেহ বাঢ়িছেঃ মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা, VIDEO  •  মনীষ তিবৰেৱাল কোৰোনাত আক্ৰান্ত হোৱাৰ মূলটো আমি ধৰিব পৰা নাই, সেইবাবে আমাৰ সন্দেহ বাঢ়িছেঃ মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা, VIDEO  •  কোৰোনাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াটো এখন যুদ্ধতকৈ কম নহয়, মই অকলে নহয়, আমি সকলো একেলগে আছোঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী  •  স্পেনিছ গাৰ্ডেনত উপস্থিত হৈ কি ক'লে কামৰূপ মহানগৰৰ উপায়ুক্ত বিশ্বজিৎ পেগুৱে, VIDEO  •  চেঙাৰ ৰৌমাৰী গাঁৱত অগ্নিকাণ্ডত ক্ষতিগ্ৰস্ত পৰিয়ালক বিভিন্নজনৰ সহায়ৰ হাত  •  দলৰ জন্মদিনত প্ৰতিজন কাৰ্যকৰ্তাই দৰিদ্ৰ লোকক সহায় কৰো আহকঃ বিজেপিৰ জন্মদিনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী  •  স্পেনিছ গাৰ্ডেনত কামৰূপ মহানগৰৰ উপায়ুক্ত বিশ্বজিৎ পেগু

অসম চুক্তিৰ ৬নং দফা কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে কেন্দ্ৰক কি কি পৰামৰ্শ দিলে উচ্চস্তৰীয় কমিটিয়ে…

7,810

ডিজিটেল ডেস্কঃ ৬নং দফা ৰূপায়ণ কমিটীৰ ১৩ গৰাকীকৈ সদস্যৰে স্বাক্ষৰ কৰা চূড়ান্ত প্ৰতিবেদন অলপতে কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰালয়ত দাখিল কৰিব বিচাৰিছিল যদিও মন্ত্ৰালয়ে এই প্ৰতিবেদন গ্ৰহণ কৰা নাই। চৰকাৰৰ মতে, গৃহমন্ত্ৰীয়ে আনুষ্ঠানিকভাৱে এই প্ৰতিবেদন গ্ৰহণ কৰিব।

ৰূপায়ণ কমিটীৰ চূড়ান্ত এই প্ৰতিবেদনত কি কি দাবী বা পৰামৰ্শ সন্নিবিষ্ট কৰা হৈছে, তাক লৈ ইতিমধ্যে বিভিন্ন সংবাদমাধ্যমত খবৰ প্ৰচাৰিত হৈছে। শেহতীয়াকৈ লাভ কৰা এক খবৰনুসৰি এই প্ৰতিবেদনত অসমত ইনাৰ লাইন পাৰ্মিট ব্যৱস্থা প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ বাবে দাবী জনাইছে ৬নং দফা ৰূপায়ণ কমিটীয়ে। উল্লেখ কৰা প্ৰয়োজন যে, বিগত বৰ্ষৰ ডিচেম্বৰত এখন ৰাজপত্ৰিত জাননীৰ যোগেদি অসমক কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ILP ব্যৱস্থাৰ পৰা আঁতৰাই আনিছে।

ইয়াৰোপৰি এই প্ৰতিবেদনত অসম বিধানসভা আৰু লোকসভাত দুই তৃতীয়াংশ আসন খিলঞ্জীয়াৰ কাৰণে সংৰক্ষণ কৰিবলৈও পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰিছে। ইয়াৰোপৰি ১৬ শতাংশ আসন অনুসূচিত জাতি আৰু জনজাতিৰ কাৰণে সংৰক্ষণ কৰাৰ পৰামৰ্শত সহমত পোষণ কৰিছে ১০জন সদস্যই। বাকী তিনিজন সদস্যই ১০০ শতাংশই সংৰক্ষণ হোৱাটো বিচাৰিছে।

অসমত উচ্চ সদনৰ লগতে ৰাজ্য চৰকাৰৰ অধীনৰ চাকৰিৰ ক্ষেত্ৰত খিলঞ্জীয়াৰ কাৰণে ৮০ শতাংশ সংৰক্ষণ কৰাৰো পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰা হৈছে প্ৰতিবেদনত। অসমীয়া আৰু খিলঞ্জীয়া ভাষাসমূহৰ উত্তৰণৰ কাৰণে বিশেষ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰাৰো পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰিছে অসম চুক্তিৰ ৬নং দফা ৰূপায়ণ কমিটীয়ে।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি