পেট্ৰ’ল, ডিজেলৰ হ’ব ‘এক দেশ এক মূল্য’: ১৭ ছেপ্টেম্বৰত জি এছ টি পৰিষদৰ বৈঠক

ডিজিটেল ডেস্কঃ ২০২২ বৰ্ষত দেশৰ ৫ ৰাজ্যত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া বিধানসভাৰ নিৰ্বাচনক কেন্দ্ৰ কৰি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। সূত্ৰ অনুসৰি, চৰকাৰে পেট্ৰ’ল, ডিজেল, প্ৰাকৃতিক গেছ আৰু বিমান টাৰ্বাইন ইন্ধনক জি এছ টিৰ অধীনত ‘এক দেশ-এক মূল্য’ৰ অধীনত অনাৰ বাবে চিন্তা চৰ্চা কৰিছে। আগন্তুক ১৭ ছেপ্টেম্বৰত লক্ষ্ণৌত জি এছ টি পৰিষদৰ বৈঠকত এই বিষয়ে আলোচনা হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। কৰোনা মহামাৰীৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ পিছত এইয়া জি এছ টি পৰিষদৰ প্ৰথমখন ভৌতিক বৈঠক হ’ব।

জি এছ টি পৰিষদৰ এই ৪৫ তম বৈঠকখন বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত হ’ব। এই বৈঠকতে ‘এক দেশ-এক মূল্য’ৰ প্ৰস্তাৱটো আলোচনা কৰিবলৈও সাজু হৈছে। বৈঠকত এক বা একাধিক পেট্ৰ’লিয়াম সামগ্ৰী জি এছ টিৰ পৰিধিৰ অধীনলৈ অনাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

যদি জি এছ টি পৰিষদত এই আলোচনা যোগাত্মক হয় আৰু সদস্যসকলে এএটা সিদ্ধান্তত উপনীত হয় তেন্তে দেশৰ সকলো ৰাজ্যতে পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ মূল্য একেই হ’ব। কেৱল এয়াই নহয়, এক অভিন্ন জি এছ টিয়ে পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ মূল্য যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব। অৱশ্যে, জি এছ টি পৰিষদে এই প্ৰস্তাৱত সন্মত হ’ব নে নাই সেয়া ১৭ তাৰিখেহে জানিব পৰা যাব।কিন্তু সূত্ৰসমূহে দাবী কৰে যে ৰাজহৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, জি এছ টি পৰিষদৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়াসকলে পেট্ৰ’লিয়াম সামগ্ৰীৰ ওপৰত অভিন্ন জি এছ টি আৰোপ কৰিবলৈ সাজু নহয়।

২০১৯-২০ বিত্তীয় বৰ্ষত ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে পেট্ৰ’লিয়াম সামগ্ৰীৰ পৰা ৫.৫৫ লাখ কোটি টকাৰ ৰাজহ লাভ কৰিছিল। পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ পৰা সৰ্বাধিক ৰাজহ চৰকাৰলৈ গৈছিল। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে পেট্ৰ’লৰ ওপৰত ৩২ শতাংশ কৰ আৰোপ কৰিছে আৰু ৰাজ্য চৰকাৰে প্ৰায় ২৩.০৭ শতাংশ কৰ গ্ৰহণ কৰিছে। আনহাতে, কেন্দ্ৰই ডিজেলৰ ওপৰত ৩৫ শতাংশতকৈ অধিক আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা ১৪ শতাংশতকৈ অধিক কৰ সংগ্ৰহ কৰি আছে।

এই সভাতে কোৰোনা চিকিৎসা সঁজুলি আৰু ঔষধৰ ওপৰত কৰ ৰেহাই দিয়া হ’ব পাৰে। ৮ মিলিয়নতকৈও অধিক প্ৰতিষ্ঠানৰ বাবে আধাৰ বাধ্যতামূলক কৰিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, জি এছ টি পৰিষদে ছিকিমত ফাৰ্মা আৰু বিদ্যুতৰ ওপৰত বিশেষ উপকৰ ৰখাৰ বাবে মন্ত্ৰী গোটৰ প্ৰতিবেদন বিবেচনা কৰিব।

সূত্ৰ অনুসৰি, ছিকিমে জি এছ টি পৰিষদক তিনি বছৰৰ বাবে ফাৰ্মা সামগ্ৰীৰ আন্তঃৰাজ্যিক যোগানৰ ওপৰত ১ শতাংশ উপকৰ আৰু বিদ্যুৎ ব্যৱহাৰ বা বিক্ৰীৰ ওপৰত প্ৰতি ইউনিটত ০.১ টকা আৰোপ কৰাৰ অনুমতি দিয়াৰ পক্ষপাতী। অৱশ্যে, ই হৈছে এক ৰাজ্যিক বিষয় যি সামগ্ৰী আৰু সেৱা কৰ আওতাৰ বাহিৰত।