শেহতীয়া খবৰ
কাছাৰৰ কোৰোনাত আক্ৰান্ত চজিবুৰৰ সৈতে সম্পৰ্ক থকা ৩ জনক কোৱাৰেন্টাইনলৈ প্ৰেৰণ, নিজামুদ্দিনলৈ যোৱা কাছাৰৰ ১২ জনৰ ৬জনক চিনাক্ত  •  টিহুত উৰাবাতৰি! হাতে হাতে যাঠি-জোং লৈ পথাৰে পথাৰে গঞা, গ্ৰেপ্তাৰ ৩ জন  •  মনীষ তিবৰেৱাল কোৰোনাত আক্ৰান্ত হোৱাৰ মূলটো আমি ধৰিব পৰা নাই, সেইবাবে আমাৰ সন্দেহ বাঢ়িছেঃ মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা, VIDEO  •  মনীষ তিবৰেৱাল কোৰোনাত আক্ৰান্ত হোৱাৰ মূলটো আমি ধৰিব পৰা নাই, সেইবাবে আমাৰ সন্দেহ বাঢ়িছেঃ মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা, VIDEO  •  কোৰোনাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াটো এখন যুদ্ধতকৈ কম নহয়, মই অকলে নহয়, আমি সকলো একেলগে আছোঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী  •  স্পেনিছ গাৰ্ডেনত উপস্থিত হৈ কি ক'লে কামৰূপ মহানগৰৰ উপায়ুক্ত বিশ্বজিৎ পেগুৱে, VIDEO  •  চেঙাৰ ৰৌমাৰী গাঁৱত অগ্নিকাণ্ডত ক্ষতিগ্ৰস্ত পৰিয়ালক বিভিন্নজনৰ সহায়ৰ হাত  •  দলৰ জন্মদিনত প্ৰতিজন কাৰ্যকৰ্তাই দৰিদ্ৰ লোকক সহায় কৰো আহকঃ বিজেপিৰ জন্মদিনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী  •  স্পেনিছ গাৰ্ডেনত কামৰূপ মহানগৰৰ উপায়ুক্ত বিশ্বজিৎ পেগু  •  চামগুৰিত এম্বুলেঞ্চলৈ শিলগুটি নিক্ষেপ

ঢকুৱাখনাৰ বিভিন্ন স্থানত আলি আঃয়ে লৃগাঙৰ ব্যাপক প্ৰস্তুতি

279

ডিজিটেল সংবাদ, ঢকুৱাখনাঃ অসমৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম জনগোষ্ঠী মিছিং সকলৰ কৃষি ভিত্তিক উৎসৱ আলি আঃয়ে লৃগাং আয়োজনক লৈ মিচিং অধ্যুষিত অঞ্চল সমূহত এতিয়া ব্যাপক উচাহৰ ঢল বৈছে। পৰম্পৰাগতভাৱে মিচিং জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলে ফাগুন মাহৰ প্ৰথমটো বুধবাৰে উদযাপন কৰে এই কৃষি ভিত্তিক উৎসৱটি।

এইক্ষেত্ৰত উজনি অসমৰ ভিন্ন প্ৰান্তৰ মিছিং ৰাইজৰ লগতে ঢকুৱাখনা মহকুমাৰ বিভিন্ন স্থানত লৃগাং উদযাপনৰ ব্যাপক প্ৰস্তুতি চলিছে। বিশেষকৈ ঢকুৱাখনাৰ মাতমৰা, মদাৰগুৰি, আমলখি, বগৰীগুৰি, দাংধৰা, ভোমা, যোগিসুতী, জাঁজী, বাঘচুক আদিৰ লগতে ঢকুৱাখনা নগৰত বাস কৰা মিচিং জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলেও আয়োজন কৰিছে তেওঁলোকৰ পৰম্পৰাগত উৎসৱটি। ইয়াৰ বাবেই এতিয়া দেখা গৈছে মিচিং জীয়ৰী-বোৱাৰীয়ে ঢোলৰ তালে তালে নৃত্যৰ আখৰা চলাইছে গাঁওৰ পথাৰত।

লৃগাংলৈ মাজত মাথো এটা দিন বাকী থকা অৱস্থাত আলি আঃয়ে লৃগাং অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ ঢকুৱাখনাৰ মৰনৈ বেবেজীয়া, আলিমূৰ বালিগাঁওতো আলি আঃয়ে লৃগাংৰ প্ৰস্তুতি তুংগত উঠিছে। লৃগাংলৈ মাজত মাথোঁ এটা দিন থকা মাজতে দেখা গৈছে একাংশ মহিলাই তৰাপাত সংগ্ৰহ আৰু ছাই আপং প্ৰস্তুত কৰাত ব্যস্ত থকাৰ সমান্তৰালভাৱে মুৰং ঘৰ নিৰ্মাণ কৰাত একাংশ পুৰুষ ব্যস্ত হৈ পৰিছে। তাৰ মাজে মাজে ঢোল-তালৰ মাতত কঁকাল ঘূৰাই নাচিছে মিচিং জীয়ৰী-বোৱাৰীসকলে।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি