শেহতীয়া খবৰ
জাগুনৰ অপহৰণ কাণ্ডৰ দায়িত্ব স্বীকাৰ আলফা স্বাধীনৰ  •  মধ্যপ্ৰদেশত ভয়াৱহ পথ দুৰ্ঘটনা, নিহত শিশুসহ ৯জন  •  শ্ৰীশ্ৰী বদলা পদ্মআতা সত্ৰত ৰাসোৎসৱৰ হীৰক জয়ন্তী বৰ্ষ, খোল-তালৰ ধ্বনিত মুখৰিত চৌদিশ  •  মহানগৰীত ৰড চুৰি কৰিবলৈ আহি আৰক্ষীৰ জালত ৪ চোৰ  •  আক্ৰাছুৰ অসম বন্ধক লৈ বাক্সাৰ গুৱাবাৰীত উত্তেজনা  •  এন ই কে এছ চিৰ কোম্পানীৰ নামত ভুৱা ব্যৱসায় কৰি আৰক্ষীৰ জালত চৌকত আলী  •  মানকাচৰত নিৰ্বাচনী বতাহ, দলীয় বিসম্বাদ আৰু দল বাগৰা ৰাজনীতিৰ মাজতে শক্তিশালী নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থী  •  নগাঁৱত হঠাৎ পোষ্টাৰৰ পৰা হেৰাইছে ৰাজেন গোঁহাইৰ ফটো!  •  ৰাজকুমাৰ আৰু যতীন য’ত, ১০ টকাতেই বিধে বিধে টেঙাৰ জুতি ত’ত...  •  ছিডনীত ভাৰতনাট্যম উপভোগ কৰিলে ৰাষ্ট্ৰপতি কোবিন্দে, চাওঁক VIDEO

চন্দ্ৰৰ পাছত বৃহস্পতি গ্ৰহতো ওলাইছে পানীৰ সন্ধান

395

ডিজিটেল ডেস্কঃ আপুনি চাগৈ কল্পনা কৰে, আপোনাৰো ঘৰখন হওঁক চন্দ্ৰত। কিন্তু এইবাৰ চন্দ্ৰক বাদ দিয়ক। বৃহস্পতি গ্ৰহত ঘৰ সজাৰ কথা ভাৱক। আমেৰিকাৰ মহাকাশ সংস্থা ‘নাছা’ৰ বিজ্ঞানীসকলে পাইছে বৃহস্পতি গ্ৰহত পানীৰ সন্ধান।

এই পানী আছে আমাৰ সৌৰজগতৰ সবাতোকৈ ডাঙৰ গ্ৰহটোৰ এক ৰঙা অংশত, যাক কোৱা হয় ‘ দ্য গ্ৰেট ৰেড স্পট’। বৈজ্ঞানিকসকলৰ মতে, এই পানীত অক্সিজেনৰ লগতে কাৰ্বন মন’ক্সাইড গেছো আছে।

ইয়াৰ পৰাই ধাৰণা কৰা হৈছে যে, সূৰ্যতকৈ ২ৰ পৰা ৯গুন বেছি অক্সিজেন আছে বৃহস্পতি গ্ৰহত। গ্ৰহটোৰ এই ৰঙা অংশ ডাঠ ডাৱৰে আগুৰা।

উল্লেখযোগ্য যে, কিছুদিনৰ পূৰ্বে চন্দ্ৰতো সন্ধান পোৱা হৈছিল বৰফৰ। কিন্তু এই বৰফৰ পৰিমান আছিল মাত্ৰ ৩.৫ শতাংশ অংশহে। বৃহস্পতিগ্ৰহত বৃহৎ পৰিমানৰ পানীৰ সন্ধান পোৱাতো বৈজ্ঞানিকসকলৰ বাবে এক বৃহৎ সাফল্য।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি