শেহতীয়া খবৰ
এন আৰ চিক লৈ উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আজি গুৰুত্বপূৰ্ণ শুনানি  •  বিহালীত বিদ্যুৎস্পৃষ্ট হৈ যুৱকৰ মৃত্যু  •  নগাঁৱত অবৈধ মাৰণাস্ত্ৰৰ উজান! ধিঙত সুৰাৰ আড্ডাত গুলীচালনাত এজন আহত  •  বাক্সাৰ বগামাটিত বন্যহস্তীৰ আক্ৰমণত ২জন আহত  •  'এমাজন'ত অক্টোবৰৰ পৰা পাব আৰ এছ এছৰ গোমূত্ৰ-গোবৰৰ চাবোন, টুথপেষ্ট  •  'এমাজন'ত অক্টোবৰৰ পৰা পাব আৰ এছ এছৰ গোমূত্ৰ-গোবৰৰ চাবোন, টুথপেষ্ট  •  ঘৰলৈ ওভতাৰ পথত অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ ৰেল ষ্টেশ্যনত অসমৰ যুৱকক হত্যা  •  গুৰুজনাৰ ৫৭০ সংখ্যাক আৱিৰ্ভাৱ তিথিত পুৱাৰে পৰা হৰিনামৰ ধ্বনিৰে মুখৰিত ৰাজ্যৰ চৌদিশ  •  দুৰ্বল হংকঙৰ বিৰুদ্ধে ২৬ ৰানত ভাৰতৰ কষ্টকৰ জয়, আজি সমুখত পাকিস্তান  •  ভৰলুত ছুইফট ডিজায়াৰে মহতিয়ালে শিশুসহ ৮জনক

চন্দ্ৰৰ পাছত বৃহস্পতি গ্ৰহতো ওলাইছে পানীৰ সন্ধান

358

ডিজিটেল ডেস্কঃ আপুনি চাগৈ কল্পনা কৰে, আপোনাৰো ঘৰখন হওঁক চন্দ্ৰত। কিন্তু এইবাৰ চন্দ্ৰক বাদ দিয়ক। বৃহস্পতি গ্ৰহত ঘৰ সজাৰ কথা ভাৱক। আমেৰিকাৰ মহাকাশ সংস্থা ‘নাছা’ৰ বিজ্ঞানীসকলে পাইছে বৃহস্পতি গ্ৰহত পানীৰ সন্ধান।

এই পানী আছে আমাৰ সৌৰজগতৰ সবাতোকৈ ডাঙৰ গ্ৰহটোৰ এক ৰঙা অংশত, যাক কোৱা হয় ‘ দ্য গ্ৰেট ৰেড স্পট’। বৈজ্ঞানিকসকলৰ মতে, এই পানীত অক্সিজেনৰ লগতে কাৰ্বন মন’ক্সাইড গেছো আছে।

ইয়াৰ পৰাই ধাৰণা কৰা হৈছে যে, সূৰ্যতকৈ ২ৰ পৰা ৯গুন বেছি অক্সিজেন আছে বৃহস্পতি গ্ৰহত। গ্ৰহটোৰ এই ৰঙা অংশ ডাঠ ডাৱৰে আগুৰা।

উল্লেখযোগ্য যে, কিছুদিনৰ পূৰ্বে চন্দ্ৰতো সন্ধান পোৱা হৈছিল বৰফৰ। কিন্তু এই বৰফৰ পৰিমান আছিল মাত্ৰ ৩.৫ শতাংশ অংশহে। বৃহস্পতিগ্ৰহত বৃহৎ পৰিমানৰ পানীৰ সন্ধান পোৱাতো বৈজ্ঞানিকসকলৰ বাবে এক বৃহৎ সাফল্য।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি