শেহতীয়া খবৰ
কেনেদৰে মন্ত্ৰী হিচাপে শপতগ্ৰহণ কৰিলে মাহমৰাৰ বিধায়ক যোগেন মহনে, চাওঁক সেই বিশেষ মুহূৰ্তৰ VIDEO  •  কেনেদৰে মন্ত্ৰী হিচাপে শপতগ্ৰহণ কৰিলে মাহমৰাৰ বিধায়ক যোগেন মহনে, চাওঁক সেই বিশেষ মুহূৰ্তৰ VIDEO  •  আৱাহন থিয়েটাৰৰ মঞ্চত ৰূপকোঁৱৰক স্মৰণ, গীতে-কবিতাৰে জীপাল হ'ল এটি সন্ধিয়া, VIDEO  •  শনিবাৰে পুনৰবাৰ ৰাজ্যিক বিজেপিৰ সভাপতিৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিব ৰঞ্জিত দাসে  •  সোণোৱাল মন্ত্ৰীসভাত ২ নতুন মুখ, পুৱাই কৰিলে শপত গ্ৰহণ  •  পুৰণিগুদামত বিভিন্ন অনুষ্ঠান-প্ৰতিষ্ঠানৰ শিল্পী দিৱস উদযাপন  •  চৰাইদেউত উদঙীয়া ম’হৰ আক্ৰমণত আহত এজন যুৱক  •  ঢকুৱাখনাৰ "শংকৰ মাধৱ ক্ষেত্ৰ"ৰ শিশু ভাওনা সমাৰোহত দৰ্শকৰ ব্যাপক সমাগম, দ্বিতীয় দিনা যোৰহাটৰ "সীতা হৰণ বালি বধ" ভাওনা প্ৰদৰ্শন  •  নিউ গোৱালপাৰাৰ শিল্পী দিৱসত কবি-সাহিত্যিক সমীন্দ্ৰ হুজুৰি, 'মানুহক এন্ধাৰৰ পৰা পোহৰলৈ অনাত যিয়ে শিল্পী মাধ্যমক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে সিয়েই জনতাৰ শিল্পী'  •  দ্বিতীয়খন এদিনীয়াত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতৰ ৩৬ ৰানৰ ব্যৱধানত জয়...

পানী বুলি এচিডকে খালে, মোবাইল গেমৰ নিচাত গ’মেই নাপালে…

2,762

ডিজিটেল ডেস্কঃ বৰ্তমানৰ আধুনিক যুগত সকলোৱে আজৰি সময়ত নিজৰ নিজৰ মোবাইলটোৰ সৈতে ব্যস্ত হৈ পৰে। স্কুল-কলেজৰ পৰা ঘৰলৈ উভতি আহি ৪ জি মোবাইলটোত বহুতে সময় অতিবাহিত কৰে গেম খেলি। মাজে সময়ে অৱশ্যে পঢ়াতকৈ খেলত অধিক সময় ব্যস্ত থাকিলে পিতৃ-মাতৃৰ গালিও শুনিবলগীয়া হয়। কিন্তু মোবাইলৰ এটা গেমৰ বাবে মধ্যপ্ৰদেশৰ এজন কিশোৰৰ প্ৰাণ কথমপি ৰক্ষা পৰে।

মধ্যপ্ৰদেশৰ চিন্দৱাড়াত এজন কিশোৰে মোবাইলত অনলাইন গ্ৰুপ হৈ ‘পাবজি’ গেমটো খেলি থকা সময়তে ঘটিল এই অঘটন। কিশোৰজনে গেমটো খেলাত ইমানেই মগ্ন হৈ পৰিল যে পানীৰ পৰিৱৰ্তে এচিডহে সেৱন কৰিলে। সংবাদমাধ্যমৰ সূত্ৰ অনুসৰি, কিশোৰজনে খেলাত মগ্ন থকাৰ বাবে এচিডৰ বটলটোকে পানীৰ বটল বুলি ভাবি এচিড সেৱন কৰিছিল।

দুৰ্ঘটনাটো সংঘটিত হোৱাৰ পাছত কিশোৰজন পৰিয়ালৰ লোকে ততায়ৈকাকৈ স্থানীয় হাস্পতালত ভৰ্তি কৰে। প্ৰায় ১০ঘণ্টাৰ অধিক সময় চিকিৎসকে কিশোৰজনৰ অস্ত্ৰোপচাৰ কৰে। অস্ত্ৰোপচাৰৰ পাছত কিশোৰজনৰ প্ৰাণ ৰক্ষা পৰে। ইফালে, কিছুদিন পূৰ্বে পাবজি গেমৰ নিৰ্মাতা ‘টেনচেন্ট’-এ ঘোষণা কৰিছিল যে, তেওঁলোকে গ্ৰুপ গেমিঙৰ ফলত হোৱা সৃষ্টি দুৰ্ঘটনাবোৰ ৰোধিবলৈ চৰকাৰক সহায় কৰিব। অৱশ্যে এই ঘটনাটোৰ পাছত গেম নিৰ্মাণ কৰা এই কোম্পানীটোৰ ওপৰত নিশ্চয় প্ৰভাৱ পৰিব।

টেনচেন্টে লগতে জনায় যে, তেওঁলোকে নিৰ্মাণ কৰা প্ৰায়বোৰ মোবাইল গেমতেই ডিজিটেল ল’কৰ ব্যৱস্থা কৰিব। যাৰ ফলত ১৩ বছৰ বা তাতকৈ কম বয়সৰ কোনেও অভিভাৱকৰ অনুজ্ঞা অবিহনে এই গ্ৰুপ গেমবোৰ খেলিব নোৱাৰিব। লগতে জনায় যে, অতি শীঘ্ৰে চীনত ‘পাবজি’ মোবাইল গেমটোত ডিজিটেল ল’কৰ সুবিধা উপলব্ধ হ’ব।

চৰকাৰে প্ৰতি বছৰে মোবাইলৰ গেমৰ খেলাৰ ক্ষেত্ৰত কেতবোৰ নিয়ম জাৰি কৰিছে। এই গ্ৰুপ গেমবোৰৰ ফলত প্ৰায় সংঘটিত হোৱা ঘটনাবোৰ ৰোধ কৰিবলৈ চৰকাৰে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি আহিছে।

 

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি