শেহতীয়া খবৰ
অভয়াপুৰীৰ সু-চিকিৎসক ডাঃ উমেশ চন্দ্ৰ দাসৰ দেহাৱসান  •  পুলৱামা বিস্ফোৰণঃ এটা মেছেজৰ বাবেই ৰক্ষা পৰিল এগৰাকী জোৱানৰ প্ৰাণ...  •  ইম্ফলত আই ই ডি বিস্ফোৰণত জড়িত ৪ উগ্ৰপন্থীক গ্ৰেপ্তাৰ  •  পুলৱামাৰ শ্বহীদ জোৱানৰ পৰিয়াললৈ পশ্চিম বংগ চৰকাৰৰ ৫ লাখ টকাৰ সাহায্য  •  'বৰ্তমানৰ ভ্ৰাম্যমাণ থিয়েটাৰ জালমুৰি আৰু ফাষ্টফুডৰ নিচিনা'  •  পাক সেনাৰ যুদ্ধ বিৰতি উলংঘন, জম্মু-কাশ্মীৰৰ নৌচেৰা চেক্টৰত ধাৰাসাৰ গুলিবৰ্ষণ  •  হঠাৎ ওদালগুৰিত কিয় কোব্ৰা-সেনাক নিয়োগ কৰিব আৰক্ষীয়ে?  •  মুম্বাইৰ এন আই এ টীমৰ জালত ৱাণ্টেড কালিয়া...  •  পথ কেনি  •  বিশ্বকাপত পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে বেট-বলৰ যুঁজত নামিবনে ভাৰত?

ক্ৰমাৎ কমি আহিছে টিভিৰ আয়ুস

349

ডিজিটেল ডেস্কঃ যেতিয়াৰে পৰা হাতত থকা স্মাৰ্টফোনটোৱে টিভিৰ কামো কৰিবলৈ ল’লে তেতিয়াৰে পৰা ক্ৰমাত হ্ৰাস পাইছে টিভিৰ সমাদৰ। বেছিভাগেই এতিয়া এনেকৈয়ে ভাবে।

ইয়াৰ মাজতে প্ৰকাশ পাইছে এক বিশেষ তথ্য। এই তথ্যত দেখা গৈছে যে গ্ৰামাঞ্চলত এতিয়াও আদৰ কমা নাই টিভিৰ। পৰিসংখ্যা অনুযায়ী বিগত বছৰটোত চহৰ অঞ্চলত ৪ শতাংশ লোকে নতুনকৈ টিভিৰ সংযোগ লোৱাৰ বিপৰীতে গ্ৰামাঞ্চলত নতুন সংযোগ লৈছিল ১০ শতাংশ লোকে।

‘ব্ৰডকাষ্ট অডিয়েন্স ৰিছাৰ্ছ কাউন্সিল ইণ্ডিয়া’ চমুকৈ বাৰ্কৰ এক তথ্য অনুসৰি ভাৰতত মুঠ ৬৬ শতাংশ পৰিয়ালৰ টিভি আছে। টিভি থকা ৰাজ্যৰ একেবাৰে শীৰ্ষত আছে তামিলনাডু, অন্ধ্ৰপ্ৰদেশ, তেলেংগানা, কেৰেলা আৰু কৰ্ণাটক। এই ৰাজ্যকেইখনত ৯০ শতাংশৰো অধিক পৰিয়ালৰ ঘৰত আছে টিভি। ৮০-৯০ শতাংশ পৰিয়ালৰ ঘৰত টিভি আছে দিল্লী আৰু মহাৰাষ্ট্ৰত।

উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু উত্তৰাখণ্ডত ৪৫ শতাংশ, উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ৰাজ্যসমূহ, পশ্চিম বংগ, চত্তীছগড়, ওড়িষা, মধ্যপ্ৰদেশ আৰু ৰাজস্হানত ৪৫-৫৯ শতাংশ পৰিয়ালৰ ঘৰত আছে টিভি। এই তালিকাৰ শেষত আছে বিহাৰ আৰু ঝাৰখণ্ড। এই ৰাজ্য দুখনত ৩০ শতাংশ পৰিয়ালৰহে টিভি আছে।

উল্লেখ্য যে, সমগ্ৰ বিশ্বতে যোৱা দুবছৰত টিভি চোৱা লোকৰ সংখ্যা দ্ৰুত গতিত হ্ৰাস পাই আহিছে। ভাৰততো জিঅ’ৰ 4জি সেৱা মুকলিৰ পিছত হ্ৰাস পাইছে টিভি চোৱা লোকৰ সংখ্যা। তালৈ চাই ভৱিষ্যত বিশেষজ্ঞসকলে অনাগত ৫ বছৰৰ ভিতৰত গ্ৰামোফোন, ৰেডিঅ’ৰ দৰেকৈ টিভিও নাইকিয়া হৈ পৰিব বুলি মন্তব্য কৰিছে।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি