শেহতীয়া খবৰ
জৈৱিক পদ্ধতিৰে নাৰায়ণপুৰত কৃষি বিপ্লৱৰ সূচনা বে-চৰকাৰী সংস্থা সালোক্য সেৱা কাননৰ  •  জৈৱিক পদ্ধতিৰে নাৰায়ণপুৰত কৃষি বিপ্লৱৰ সূচনা বে-চৰকাৰী সংস্থা সালোক্য সেৱা কাননৰ  •  নগাঁৱত ৰহস্যজনক ঘটনা, চিকিৎসালয়ৰ পৰাই সন্ধানহীন হ’ল ৰোগী  •  লাহৰীঘাটত চোৰাং গঁড় চিকাৰীক আটক  •  কালাতলীত ভয়ংকৰ পথ দুৰ্ঘটনা, নিহত বাইক আৰোহী  •  জম্মু-কাশ্মীৰত নিৰাপত্তাবাহিনী-সন্ত্ৰাসবাদীৰ সংঘৰ্ষত নিহত ৭ নাগৰিক  •  মানিকগঞ্জত চিবিএছই পাঠ্যক্ৰমৰ বিদ্যালয় নৰ্থ ইষ্ট নেচনেল একাডেমী শুভ উদ্ধোধন  •  মানিকগঞ্জত চিবিএছই পাঠ্যক্ৰমৰ বিদ্যালয় নৰ্থ ইষ্ট নেচনেল একাডেমী শুভ উদ্ধোধন  •  হাইলাকান্দিত অন্ত পৰিল পঞ্চায়ত নিৰ্বাচনৰ ভোটগণনা, কোনে পালে কিমান আসন?  •  অৰুণাচলত ভূপেন হাজৰিকাৰ পূৰ্ণাৱয়ব প্ৰতিমূৰ্তি অনাবৰণ

‘তিতলী’য়ে ধ্বংসলীলা চলাইছে অন্ধ্ৰত, মৃত্যু ৮জনৰ, উৰুৱাই নিলে ৰে’ল ষ্টেচন

317

ডিজিটেল ডেস্কঃ ‘তিতলী’ ঘূৰ্ণীৰ প্ৰভাৱত এতিয়া অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত স্বাভাৱিক জীৱন ব্যহত হৈ পৰিছে। ঘন্টাত ১৪০ৰ পৰা ১৫০ কিঃমিঃ বেগত গতি কৰা এই ঘূৰ্ণী বতাহৰ ফলত অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ বিজয়ানগৰ জিলা আৰু শ্ৰীকাকুলামত এতিয়ালৈকে ৮ জন লোকৰ মৃত্যুৰ বাতৰি আহিছে।

উপকূলীয় অঞ্চলসমূহত এই ঘূৰ্ণীয়ে বিস্তৰ ক্ষতি কৰিছে। ৰাজ্যখনৰ পালাচা ৰে’লৱে ষ্টেচনত এই ঘূৰ্ণী বতাহে উৰুৱাই নিয়াৰ লগতে বাট-পথতো শ শ গছ উভালি পৰিছে।

বতৰ বিজ্ঞান কেন্দ্ৰই জানিবলৈ দিয়া মতে, যোৱা দুদিনত এই ঘূৰ্ণী বতাহৰ ফলত অন্ধ্ৰ প্ৰদেশকে ধৰি উৰিষ্যা, পশ্চিম বংগত যথেষ্ট বৃষ্টিপাত হয়। উৰিষ্যাৰ গোপালপুৰত এই ঘূৰ্ণীয়ে যথেষ্ট ধ্বংসলীলা চলাইছে। সাগৰীয় উপকূলীয়া অঞ্চলৰ পৰা প্ৰায় ৩ লক্ষাধিক লোকক সুৰক্ষিত স্থানলৈ স্থানান্তৰিত কৰা হৈছে।

এই প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগত ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা লোকক উদ্ধাৰ কৰিবলৈ ১৪টাকৈ এনডিআৰএফৰ দল সাজু কৰি ৰখা হৈছে। ঘূৰ্ণী বতাহৰ বাবে ৰাজ্যখনত ১১ আৰু ১২ অক্টোবৰত সকলো শিক্ষানুষ্ঠান বন্ধ ঘোষণা কৰা হৈছে। ১৮ ঘন্টাৰ পাছত এই ঘূৰ্ণী বতাহৰ গতিবেগ হ্ৰাস পাব বুলি বতৰ বিজ্ঞানীসকলে জানিবলৈ দিছে।

নিশালৈ এই ঘূৰ্ণীৰ ফলত অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ, উৰিষ্যা, পশ্চিম বংগৰ লগতে কাষৰীয়া ৰাজ্যসমূহত যথেষ্ট পৰিমাণৰ বৰষুণ হ’ব বুলি বতৰ বিজ্ঞানীসকলে সতৰ্ক কৰি দিছে।

 

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি