শেহতীয়া খবৰ
গণৰাজ্য ‌দিৱসৰ প্ৰাকক্ষণত চৰাইদেউত বিস্ফোৰণ...  •  মঙলবাৰে লক্ষ্ণৌলৈ যাব কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ  •  গুজৰাটত বিধ্বংসী অগ্নিকাণ্ড  •  নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইনে অসমৰ ভাষা, সংস্কৃতি বিপন্ন কৰিব, অসমত ২০২৬ বৰ্ষত হ’বলগীয়া নিৰ্বাচনত অসমীয়াই অস্তিত্ব হেৰুৱাবঃ অগপ বিধায়ক  •  বৰ্ণিল সাংস্কৃতিক বিনিময় অনুষ্ঠানেৰে সামৰণি পৰিল ভৈৰৱকুণ্ড পৰ্যটন মহোৎসৱ, অসমৰ চহকী কৃষ্টি-সংস্কৃতি দেখি আশ্চৰ্য প্ৰকাশ অষ্ট্ৰেলিয়াৰ পৰ্যটকৰ  •  নগাঁৱৰ জাৰামাৰীত বোৱাৰী হত্যাৰ অভিযোগ, আত্মহত্যাৰ ৰূপ দিয়াৰ চেষ্টা স্বামীৰ, আৰক্ষীৰ জালত স্বামী আনছাৰুল ইছলাম  •  বৰহোলাত জোতাৰ দোকানত পিষ্টলসহ গুলী উদ্ধাৰঃ দুজনক গ্ৰেপ্তাৰ  •  সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্যই এডমিশ্বন নিদিলে হিমন্তক বিজেপিত এডমিশ্বনে নিদিয়ে, য’তেই পাৱাৰ থাকে তাতেই থাকে হিমন্তঃ তৰুণ গগৈ  •  অসম গণ পৰিষদৰ জ্যেষ্ঠ নেতা, সমাজকৰ্মী ভূৱন চন্দ্ৰ শইকীয়াৰ মৃত্যু, প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী প্ৰফুল্ল কুমাৰ মহন্তকে ধৰি দল-সংগঠনৰ শোক প্ৰকাশ  •  নাৰায়ণপুৰত কা বিৰোধী গণ গৰ্জন কাৰ্যসূচীত জনতাৰ শিল্পী মহেন্দ্ৰ হাজৰিকা, ২১ত জাতিদ্ৰোহী বিজেপিক উৎখাতৰ সংকল্প, VIDEO

টিহুৰ শিশু বিজ্ঞানী পৰিষ্মিতা ডেকা কেৰালাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু বিজ্ঞান সমাৰোহত সমাদৃত…

387

ডিজিটেল সংবাদ, টিহুঃ কেৰালাৰ তিৰুৱন্তপুৰমত ২০১৯ বৰ্ষৰ ২৭ ডিচেম্বৰৰ পৰা ৩১ ডিচেম্বৰলৈ অনুষ্ঠিত ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু বিজ্ঞান সমাৰোহত সমাদৃত হৈ টিহুলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনিছে টিহুৰ শিশু বিজ্ঞানী পৰিষ্মিতা ডেকাই। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি যোগাযোগ বিভাগৰ দ্বাৰা আয়োজিত ২৭ সংখ্যক ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু বিজ্ঞান সমাৰোহত অংশগ্ৰহণৰ বাবে অসমৰ পৰা নিৰ্বাচিত হোৱা শিশু বিজ্ঞানীৰ দলটোত স্হান লাভ কৰিছিল টিহুৰ শিশু বিজ্ঞানী পৰিষ্মিতা ডেকাই।

পৰিষ্মিতাই ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু বিজ্ঞান সমাৰোহত জনজাতীয় বিশেষকৈ বড়ো লোকসকলৰ অন্যতম পানীয় ‘ৰহি’ শক্তিবৰ্ধক নে প্ৰাণনাশক পানীয়!” শীৰ্ষক এটি প্ৰকল্প উপস্থাপন কৰি ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত বাৰুকৈয়ে সমাদৰ লাভ কৰে। উল্লেখ্য, ৰাজ্যিক শিশু বিজ্ঞান সমাৰোহত উক্ত প্ৰকল্প উপস্হাপন কৰি পৰিষ্মিতা ডেকাই ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু বিজ্ঞান সমাৰোহলৈ নিৰ্বাচিত হৈছিল।

কেৰেলাত অনুষ্ঠিত ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু বিজ্ঞান সমাৰোহত অসমৰ ২৬ টা প্ৰকল্পসহ দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ মুঠ ৬৬৪ টা প্ৰকল্প উপস্হাপন কৰা হৈছিল। টিহুৰ বিবেকানন্দ বিদ্যা নিকেতনৰ দশম শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থী পৰিষ্মিতা ডেকা টিহুৰ লচিমা নিবাসী শিক্ষক প্ৰমোদ ডেকা আৰু শিক্ষয়িত্ৰী অণিমা ডেকাৰ কনিষ্ঠ কন্যা।

২ জানুৱাৰীৰত পৰিষ্মিতা কেৰালাৰ পৰা আহি টিহু লচিমাৰ নিজ বাসগৃহত উপস্হিত হোৱাত স্বাভাবিকতে এক আনন্দমুখৰ পৰিৱেশ বিৰাজ কৰে। ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত পৰিষ্মিতাই অসমৰ জনজাতীয়সকলৰ অন্যতম পানীয় ‘ৰহি’ক এনেদৰে উপস্হাপন কৰি সমাদৰ লাভ কৰাত নলবাৰী জিলাৰ উপায়ুক্ত ভাৰত ভূষণ দেৱ চৌধুৰী, নলবাৰী জিলা সাহিত্য সভাৰ সহকাৰী সম্পাদক পংকজ বেজবৰুৱা, সদৌ নলবাৰী জিলা ছাত্ৰ সন্হা, ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু বিজ্ঞান সমাৰোহ নলবাৰী জিলা সমিতি, টিহু মহকুমা সাংবাদিক সন্হা, টিহু আঞ্চলিক ছাত্ৰ সন্হা, নলবাৰী জিলা মাধ্যমিক শিক্ষক কৰ্মচাৰী সন্হা, টিহু সাহিত্য সভা, চেতনা সাহিত্য সভা আদি দল সংগঠনে শুভেচ্ছা জ্ঞাপন জনাইছে ।

আপুনি পঢ়ি ভাল পাব পৰা বাতৰি